Kajian semula antihistamin yang berkesan

Antihistamin melegakan gejala reaksi alergi dan memperbaiki keadaan pesakit. Pada masa ini, penggunaan ubat-ubatan ini banyak diamalkan. Ubat-ubatan anti-alergi boleh dibeli di mana-mana rantai farmasi dan terdapat dalam pelbagai jenis.

Apa itu antihistamin?

Seterusnya, kami akan cuba menjelaskan dengan kata mudah apa itu antihistamin. Ini adalah ubat-ubatan yang tindakannya bertujuan untuk menyekat histamin, yang dilepaskan ke aliran darah ketika alergen memasuki orgasme. Histamin terkumpul di dalam badan di tempat-tempat tertentu: pada membran mukus, berhampiran ujung saraf, saluran darah, pada bahagian kulit, pernafasan, sistem saraf.

Antihistamin mempunyai kesan berikut:

  • anti-alahan;
  • dekongestan;
  • antispastik;
  • antiprurit.

Beberapa generasi antihistamin kini digunakan, yang berbeza dalam jangka masa kesan dan mekanisme tindakannya..

Petunjuk

Alergi adalah manifestasi hipersensitiviti terhadap bahan tertentu. Berikut ini boleh bertindak sebagai alergen (perengsa):

  • produk;
  • ubat-ubatan;
  • habuk;
  • debunga tumbuhan, dll..

Apabila faktor penyebab alergi dihilangkan, reaksi negatif berlalu selepas beberapa ketika. Tetapi dengan hubungan selanjutnya dengan alergen ini, reaksi badan akan berterusan.

Ubat anti-alahan tidak mempengaruhi punca reaksi alergi. Tugas mereka adalah untuk menghilangkan gejala dan meringankan keadaan..

Petunjuk untuk digunakan adalah keadaan dengan manifestasi alahan seperti itu:

  • konjungtivitis;
  • rhinitis;
  • dermatitis (kontak, atopik);
  • alahan dengan gigitan serangga dalam bentuk gatal, kemerahan, bengkak;
  • reaksi terhadap debunga dari tanaman berbunga;
  • untuk ubat-ubatan;
  • Makanan;
  • bahan kimia isi rumah, kosmetik;
  • sejuk atau suam;
  • neurodermatitis;
  • ekzema alahan;
  • dan lain-lain.

Kontraindikasi

  • gangguan buah pinggang atau hepatik yang teruk;
  • kehamilan;
  • penyusuan;
  • kepekaan individu terhadap bahan aktif ubat.

Dengan keunikan dos, ubat boleh diresepkan untuk pesakit tua, pesakit dengan tekanan darah tinggi. Dalam kes ini, dos diselaraskan oleh doktor, dengan mengambil kira ciri kesihatan pesakit..
[blok adinserter = "2 ″]

Dadah generasi pertama

Antihistamin pertama muncul pada 30-an abad yang lalu.

Tindakan kumpulan ini mempunyai ciri-ciri berikut:

  • kesan terapeutik yang cepat dan ketara (penghapusan gatal, urtikaria, dan lain-lain);
  • tempoh tindakan - tidak lebih daripada 8 jam;
  • penurunan nada otot;
  • kesan anestetik ringan;
  • keperluan kemasukan berganda pada waktu siang;
  • ketagihan berkembang, yang mengurangkan keberkesanan ubat;
  • penggunaan jangka panjang memerlukan pertukaran ubat setiap setengah bulan;
  • penenang (kelemahan, mengantuk, dll.);
  • sebilangan besar kemungkinan kesan sampingan (berdebar-debar, najis terganggu, mulut kering, dll.);
  • tidak boleh digabungkan dengan alkohol atau ubat psikotropik;
  • tidak dapat digunakan ketika memandu, ketika bekerja dengan mekanisme dan dalam semua kes lain ketika kecepatan reaksi diperlukan.

Semasa mengambil ubat generasi pertama, mungkin ada masalah dengan saluran gastrousus (seperti sembelit), masalah dengan kejelasan penglihatan, takikardia, kekeringan pada nasofaring. Ini disebabkan oleh sifat antikolinergik ubat-ubatan, yang mendorong reaksi seperti atropin. Pada masa yang sama, terdapat kesan anti-pam dan antiemetik..

Ubat berkumpulan boleh menyebabkan pemburukan penyakit berikut:

  • glaukoma;
  • asma bronkial;
  • BPH.

Dadah yang popular termasuk:

  • Diphenhydramine;
  • Suprastin;
  • Tavegil;
  • Diazolin;
  • Fenkarol.

Ubat generasi ke-2

Berbanding dengan ubat generasi pertama, kumpulan ubat ini tidak mempunyai kesan sedatif.

Dari segi kesan pada badan, antihistamin generasi ke-2 berbeza dengan ciri-ciri berikut:

  • tempoh kesan terapi dari satu dos dikekalkan selama sehari;
  • tiada ketagihan, boleh digunakan dari beberapa bulan hingga setahun;
  • tidak menjejaskan aktiviti fizikal;
  • jangan mengurangkan aktiviti mental;
  • kesan terapi berpanjangan, berterusan selama seminggu selepas penamatan rawatan;
  • sedikit penenang;
  • antara kekurangan - kesan toksik pada jantung;
  • sekatan kemasukan pada usia tua;
  • dalam kebanyakan kes, ubat-ubatan boleh diterima dengan baik dan tidak terserap di saluran pencernaan dengan makanan;
  • gatal, urtikaria dan manifestasi lain dihilangkan;
  • dengan penggunaan yang berpanjangan, diperlukan untuk mengawal kerja jantung (kecuali Loratadin), kerana terdapat kesan kardiotoksik;
  • sekiranya terdapat gangguan pada kerja jantung dan saluran darah, ubat-ubatan generasi ini tidak diresepkan.

Antara kaedah ubat yang popular dalam kumpulan ini:

  • Fenistil;
  • Ebastine;
  • Kestin;
  • Aktivastin;
  • Claridol;
  • Clarisens;
  • Klarotadin;
  • Lomilan;
  • LauraGeksal;
  • Claritin;
  • Rupafin;
  • Loratadine;
  • Alergodil.

[blok adinserter = "3 ″]
Kontraindikasi untuk menggabungkan pengambilan ubat ini dengan kumpulan dana berikut:

  • antidepresan;
  • makrolida;
  • antijamur.

Dadah generasi ke-3

Ubat-ubatan kumpulan ini mempunyai sifat, ketika memasuki tubuh, untuk berubah menjadi metabolit farmakologi. Generasi ubat ini adalah versi ubat generasi kedua yang lebih baik. Mereka tidak mempunyai kesan toksik pada otot jantung, praktikalnya tidak ada kesan penenang. Ini memungkinkan untuk menggunakan antihistamin oleh mereka yang berkaitan dengan jenis aktiviti dengan kelajuan tindak balas.

Tindakan dadah:

  • kekurangan ubat pelali;
  • selektiviti yang ketara;
  • boleh digunakan untuk melegakan peningkatan musiman;
  • sesuai untuk pelbagai peringkat umur;
  • menghilangkan gejala (reaksi kulit, dll.);
  • permulaan kesan yang cepat (selepas seperempat jam);
  • tempoh pemeliharaan kesan (sehingga dua hari);
  • rawatan asma bronkial;
  • kesan tindakan itu kekal selama beberapa hari selepas tamat kursus;
  • boleh digunakan dalam kes reaksi alahan sepanjang musim.

Nama popular:

  • Zodak;
  • Zyrtec;
  • Gismanal;
  • Trexil;
  • Telfast;
  • Cetirizine;
  • Cetrin.

Dadah generasi ke-4

Ubat-ubatan ini adalah antara yang paling inovatif. Mereka adalah yang paling selamat dan mempunyai ciri khas berikut:

  • permulaan kesan anti-alahan hampir sekejap;
  • tempoh tindakan yang panjang;
  • kemungkinan rawatan jangka panjang dengan ubat-ubatan generasi ini;
  • tiada kesan sampingan, termasuk pada jantung dan saluran darah.

Walaupun terdapat kelebihan ubat, penggunaannya harus dipersetujui dengan doktor. Mereka tidak boleh diresepkan untuk wanita hamil, kanak-kanak dan penyusuan.

Antara nama yang terkenal adalah:

  • Ksizal;
  • Cetrizin;
  • Fenspiride;
  • Bumpin;
  • Fexofenadine;
  • Ebastine;
  • Desloratadine;
  • Erius;
  • Levocetirizine;
  • Telfast.

Antihistamin untuk kanak-kanak

Kanak-kanak, seperti orang dewasa, terdedah kepada alahan. Dalam kes ini, penerimaan untuk menyelamatkan, tetapi pada masa yang sama kaedah yang cukup berkesan diperlukan. Hanya doktor yang boleh memilih ubat dalam setiap kes. Untuk kanak-kanak dari pelbagai peringkat usia, bentuk pelepasan ubat yang sesuai disediakan, yang boleh dianggap paling mudah.

Bagi kanak-kanak, bentuk pelepasan ubat itu penting:

  • dari 6 tahun - tablet;
  • dari 4 tahun - sirap;
  • sehingga 2 tahun - penurunan.

Sekiranya anda perlu melegakan gejala alahan dengan cepat, maka Fenistil dan Suprastin boleh disyorkan. Untuk rawatan jangka panjang, keutamaan biasanya diberikan kepada ubat-ubatan generasi kemudian. Sebagai contoh, Zyrtec boleh digunakan dari enam bulan, dan Erius - dari usia satu tahun. Produk seperti Ksizal atau Telfast, tergolong dalam generasi terkini, boleh disyorkan untuk kanak-kanak dari usia enam tahun.

Antara ubat moden untuk kanak-kanak adalah Claritin dan Zyrtec, yang mempunyai kesan jangka panjang (24 jam). Bagi bayi, Suprastin sering diresepkan dalam dos yang kecil, ia juga mempunyai kesan menenangkan tambahan. Suprastin juga boleh digunakan oleh wanita menyusui.

Ubat-ubatan sendiri dengan ubat-ubatan anti-alergi dari mana-mana generasi boleh membahayakan kesihatan. Antihistamin untuk menghilangkan gejala alergi harus diresepkan oleh doktor dengan mengambil kira semua ciri individu pesakit.

Antihistamin generasi 1, 2 dan 3

Antihistamin adalah bahan yang menghalang tindakan histamin bebas. Apabila alergen memasuki badan, histamin dilepaskan dari sel mast dari tisu penghubung yang merupakan sebahagian daripada sistem imun badan. Ia mula berinteraksi dengan reseptor tertentu dan menyebabkan gatal, bengkak, ruam, dan manifestasi alahan lain. Antihistamin bertanggungjawab untuk menyekat reseptor ini. Terdapat tiga generasi ubat ini.

Antihistamin generasi pertama

Mereka muncul pada tahun 1936 dan terus digunakan. Ubat-ubatan ini menjalin hubungan yang boleh diterbalikkan dengan reseptor H1, yang menjelaskan perlunya dos yang tinggi dan frekuensi pemberian yang tinggi..

Antihistamin generasi pertama dicirikan oleh sifat farmakologi berikut:

mengurangkan nada otot;

mempunyai kesan penenang, hipnotik dan antikolinergik;

memperkuatkan kesan alkohol;

mempunyai kesan anestetik tempatan;

memberi kesan terapeutik yang cepat dan kuat, tetapi jangka pendek (4-8 jam);

penggunaan jangka panjang mengurangkan aktiviti antihistamin, jadi setiap 2-3 minggu dana berubah.

Sebilangan besar antihistamin generasi pertama larut dalam lemak, dapat melintasi penghalang darah-otak dan mengikat reseptor H1 di otak, yang menjelaskan kesan sedatif ubat-ubatan ini, yang meningkat setelah mengambil alkohol atau ubat psikotropik. Apabila mengambil dos terapi sederhana oleh kanak-kanak dan beracun tinggi oleh orang dewasa, pergolakan psikomotor dapat diperhatikan. Oleh kerana kesan penenang, antihistamin generasi pertama tidak diresepkan untuk orang yang aktivitinya memerlukan perhatian yang tinggi..

Sifat antikolinergik ubat ini menyebabkan reaksi seperti atropin seperti takikardia, kekeringan nasofaring dan rongga mulut, pengekalan kencing, sembelit, dan gangguan penglihatan. Ciri-ciri ini dapat bermanfaat untuk rhinitis, tetapi dapat memperburuk penyumbatan saluran udara yang disebabkan oleh asma bronkial (peningkatan kelikatan dahak), memperburuk adenoma prostat, glaukoma dan penyakit lain. Pada masa yang sama, ubat ini mempunyai kesan antiemetik dan anti pengepaman, mengurangkan manifestasi parkinsonisme.

Sejumlah antihistamin ini termasuk dalam ubat kombinasi yang digunakan untuk migrain, selsema, mabuk, atau mempunyai kesan penenang atau hipnosis..

Senarai kesan sampingan yang banyak dari pengambilan antihistamin ini menjadikannya kurang mungkin digunakan dalam rawatan penyakit alergi. Banyak negara maju telah melarang pelaksanaannya.

Diphenhydramine

Diphenhydramine diresepkan untuk demam hay, urtikaria, mabuk laut, penyakit udara, rinitis vasomotor, asma bronkial, untuk reaksi alahan yang disebabkan oleh pemberian ubat (contohnya, antibiotik), dalam rawatan ulser peptik, dermatosis, dll..

Kelebihan: aktiviti antihistamin yang tinggi, pengurangan alahan, reaksi alergi pseudo. Diphenhydramine mempunyai kesan antiemetik dan antitussive, mempunyai kesan anestetik tempatan, menjadikannya alternatif untuk Novocaine dan Lidocaine sekiranya berlaku intoleransi.

Kekurangan: ketidakpastian akibat pengambilan ubat, kesannya pada sistem saraf pusat. Ia boleh menyebabkan pengekalan kencing dan membran mukus kering. Kesan sampingan termasuk kesan penenang dan hipnosis..

Diazolin

Diazolin mempunyai petunjuk yang sama untuk digunakan seperti antihistamin lain, tetapi berbeza daripadanya dalam ciri kesannya.

Kelebihan: kesan sedatif ringan memungkinkan penggunaannya di mana tidak diingini memberikan kesan menyedihkan pada sistem saraf pusat.

Kekurangan: merengsakan selaput lendir saluran gastrousus, menyebabkan pening, gangguan kencing, mengantuk, melambatkan reaksi mental dan motor. Terdapat maklumat mengenai kesan toksik ubat pada sel saraf.

Suprastin

Suprastin diresepkan untuk rawatan konjungtivitis alergi bermusim dan kronik, urtikaria, dermatitis atopik, edema Quincke, gatal-gatal pelbagai etiologi, ekzema. Ia digunakan dalam bentuk parenteral untuk keadaan alahan akut yang memerlukan pertolongan segera..

Kelebihan: ia tidak terkumpul dalam serum darah, oleh itu, walaupun dengan penggunaan yang berpanjangan, ia tidak menyebabkan overdosis. Oleh kerana aktiviti antihistaminnya tinggi, kesan penyembuhan cepat diperhatikan.

Kekurangan: kesan sampingan - mengantuk, pening, penghambatan reaksi, dan lain-lain - terdapat, walaupun ia kurang jelas. Kesan terapi adalah jangka pendek, untuk memanjangkannya, Suprastin digabungkan dengan penyekat H1 yang tidak mempunyai sifat sedatif.

Tavegil

Tavegil dalam bentuk suntikan digunakan untuk angioedema, serta kejutan anaphylactic, sebagai agen profilaksis dan terapi untuk reaksi alergi dan pseudo-alergi.

Kebaikan: mempunyai kesan antihistamin yang lebih lama dan kuat daripada diphenhydramine dan mempunyai kesan penenang yang lebih ringan.

Kekurangan: boleh menyebabkan reaksi alergi itu sendiri, mempunyai kesan penghambatan.

Fenkarol

Fenkarol diresepkan apabila ketagihan terhadap antihistamin lain muncul..

Kelebihan: mempunyai sifat penenang yang lemah, tidak mempunyai kesan penghambatan yang ketara pada sistem saraf pusat, beracun rendah, menyekat reseptor H1, mampu mengurangkan kandungan histamin dalam tisu.

Kekurangan: kurang aktiviti antihistamin berbanding dengan diphenhydramine. Fenkarol digunakan dengan berhati-hati sekiranya terdapat penyakit saluran gastrousus, sistem kardiovaskular dan hati.

Antihistamin generasi ke-2

Mereka mempunyai kelebihan berbanding ubat generasi pertama:

tidak ada kesan penenang dan antikolinergik, kerana ubat ini tidak melintasi penghalang darah-otak, hanya sebilangan orang yang mengalami rasa mengantuk yang sederhana;

aktiviti mental, aktiviti fizikal tidak menderita;

tindakan ubat-ubatan tersebut mencapai 24 jam, sehingga mereka diambil sekali sehari;

mereka tidak ketagihan, yang membolehkan mereka diresepkan untuk masa yang lama (3-12 bulan);

apabila anda berhenti mengambil ubat, kesan terapi berlangsung sekitar seminggu;

ubat tidak diserap dengan makanan di saluran pencernaan.

Tetapi antihistamin generasi ke-2 mempunyai kesan kardiotoksik pada tahap yang berbeza-beza, oleh itu, apabila diambil, aktiviti jantung dipantau. Mereka dikontraindikasikan pada pesakit tua dan pesakit yang menderita gangguan sistem kardiovaskular..

Kejadian kesan kardiotoksik dijelaskan oleh kemampuan antihistamin generasi ke-2 untuk menyekat saluran kalium jantung. Risiko meningkat apabila ubat ini digabungkan dengan ubat antijamur, makrolida, antidepresan, dari minum jus limau gedang, dan jika pesakit mengalami disfungsi hati yang teruk.

Claridol dan Clarisens

Claridol digunakan untuk merawat rhinitis alergi bermusim dan siklik, urtikaria, konjungtivitis alergi, edema Quincke dan sejumlah penyakit lain yang berasal dari alergi. Ia mengatasi sindrom alahan semu dan alahan gigitan serangga. Termasuk dalam langkah-langkah komprehensif untuk rawatan dermatosis gatal.

Kebaikan: Claridol mempunyai kesan antiprurit, anti-alergi, anti-eksudatif. Ubat ini mengurangkan kebolehtelapan kapilari, mencegah perkembangan edema, melegakan kekejangan otot licin. Ia tidak memberi kesan pada sistem saraf pusat, tidak mempunyai kesan antikolinergik dan sedatif.

Kekurangan: kadang-kadang, setelah mengambil Claridol, pesakit mengadu mulut kering, mual dan muntah.

Clarotadine

Clarotadine mengandungi bahan aktif loratadine, yang merupakan penyekat selektif reseptor H1-histamin, di mana ia mempunyai kesan langsung, yang membolehkan anda mengelakkan kesan yang tidak diingini yang terdapat pada antihistamin lain. Petunjuk untuk digunakan adalah konjungtivitis alergi, urtikaria kronik akut dan idiopatik, rhinitis, reaksi alergi pseudo yang berkaitan dengan pelepasan histamin, gigitan serangga alergi, dermatosis gatal.

Kelebihan: ubat tidak mempunyai kesan penenang, tidak menyebabkan ketagihan, bertindak dengan cepat dan untuk jangka masa yang panjang.

Kekurangan: akibat yang tidak diingini dari pengambilan Clarodin termasuk gangguan sistem saraf: asthenia, kegelisahan, mengantuk, kemurungan, amnesia, gegaran, pergolakan pada anak. Dermatitis boleh muncul pada kulit. Kencing, sembelit dan cirit-birit yang kerap dan menyakitkan. Peningkatan berat badan akibat gangguan endokrin. Kekalahan sistem pernafasan dapat dimanifestasikan oleh batuk, bronkospasme, sinusitis dan manifestasi serupa.

Lomilan

Lomilan ditunjukkan untuk rhinitis alergi bermusim dan berterusan (rhinitis), ruam kulit pada alergi genesis, pseudo-alergi, reaksi terhadap gigitan serangga, keradangan alahan pada membran mukus bola mata.

Kelebihan: Lomilan dapat melegakan gatal, mengurangkan nada otot licin dan pengeluaran eksudat (cecair khas yang muncul semasa proses keradangan), mencegah edema tisu setelah setengah jam selepas mengambil ubat. Kecekapan terbesar berlaku selepas 8-12 jam, kemudian reda. Lomilan tidak ketagihan dan tidak mempunyai kesan negatif terhadap aktiviti sistem saraf.

Kekurangan: tindak balas sampingan jarang berlaku, ditunjukkan oleh sakit kepala, rasa letih dan mengantuk, keradangan mukosa gastrik, mual.

LauraHexal

LoraGeksal disyorkan untuk rhinitis alergi sepanjang tahun dan konjungtivitis, dermatosis gatal, urtikaria, edema Quincke, gigitan serangga alergi dan pelbagai reaksi alahan semu.

Kelebihan: ubat ini tidak mempunyai tindakan antikolinergik atau pusat, penggunaannya tidak mempengaruhi perhatian, fungsi psikomotor, prestasi dan kualiti mental pesakit.

Kekurangan: LauraHeksal biasanya ditoleransi dengan baik, tetapi kadang-kadang menyebabkan keletihan, mulut kering, sakit kepala, takikardia, pening, reaksi alergi, batuk, muntah, gastritis, disfungsi hati.

Claritin

Claritin mengandungi bahan aktif - loratadine, yang menyekat reseptor H1-histamin dan menghalang pembebasan histamin, bradykinin dan serotonin. Keberkesanan antihistamin berlangsung sehari, dan keberkesanan terapi berlaku selepas 8-12 jam. Claritin diresepkan untuk rawatan rhinitis alergi, reaksi kulit alergi, alahan makanan dan asma ringan..

Kelebihan: kecekapan tinggi dalam rawatan penyakit alergi, ubat tidak menyebabkan ketagihan, mengantuk.

Kekurangan: Kes-kes kesan sampingan jarang berlaku, ia ditunjukkan oleh loya, sakit kepala, gastritis, pergolakan, reaksi alergi, mengantuk.

Rupafin

Rupafin mempunyai bahan aktif yang unik, rupatadin, yang dicirikan oleh aktiviti antihistamin dan tindakan selektif pada reseptor periferal H1-histamin. Ia diresepkan untuk urtikaria idiopatik kronik dan rhinitis alergi..

Kebaikan: Rupafin berkesan mengatasi gejala penyakit alahan di atas dan tidak menjejaskan fungsi sistem saraf pusat.

Kekurangan: akibat yang tidak diingini semasa mengambil ubat - asthenia, pening, keletihan, sakit kepala, mengantuk, mulut kering. Ia boleh mempengaruhi sistem pernafasan, saraf, muskuloskeletal dan pencernaan, serta metabolisme dan kulit..

Zyrtec

Zyrtec adalah antagonis kompetitif metabolit hidroksizin, histamin. Ubat ini memudahkan perjalanan dan kadang-kadang menghalang perkembangan reaksi alergi. Zyrtec menghadkan pembebasan mediator, mengurangkan penghijrahan eosinofil, basofil, neutrofil. Ubat ini digunakan untuk rinitis alergi, asma bronkial, urtikaria, konjungtivitis, dermatitis, demam, pruritus, angioedema.

Kelebihan: berkesan mencegah terjadinya edema, mengurangkan kebolehtelapan kapilari, melegakan kekejangan otot licin. Zyrtec tidak mempunyai kesan antikolinergik dan antiserotonin.

Kekurangan: penggunaan ubat yang tidak betul boleh menyebabkan pening, migrain, mengantuk, reaksi alergi.

Kestin

Kestin menyekat reseptor histamin yang meningkatkan kebolehtelapan vaskular, menyebabkan kekejangan otot, menyebabkan reaksi alergi. Ia digunakan untuk merawat konjungtivitis alergi, rinitis dan urtikaria idiopatik kronik.

Kelebihan: ubat bertindak sejam selepas penggunaan, kesan terapi berlangsung 2 hari. Pengambilan Kestin selama lima hari membolehkan anda mengekalkan kesan antihistamin selama kira-kira 6 hari. Hasutan hampir tidak pernah dijumpai.

Kekurangan: Aplikasi Kestin boleh menyebabkan insomnia, sakit perut, mual, mengantuk, asthenia, sakit kepala, sinusitis, mulut kering.

Antihistamin baru, generasi ke-3

Bahan-bahan ini adalah prodrugs, yang bermaksud bahawa, ketika memasuki tubuh, mereka ditukarkan dari bentuk asalnya menjadi metabolit aktif secara farmakologi..

Semua antihistamin generasi ke-3 tidak mempunyai kesan kardiotoksik dan ubat penenang, sehingga boleh digunakan oleh orang yang aktivitinya dikaitkan dengan tumpuan perhatian yang tinggi.

Ubat ini menyekat reseptor H1 dan juga mempunyai kesan tambahan terhadap manifestasi alahan. Mereka mempunyai selektiviti tinggi, tidak mengatasi penghalang darah-otak, oleh itu mereka tidak dicirikan oleh akibat negatif dari sistem saraf pusat, tidak ada kesan sampingan pada jantung.

Kehadiran kesan tambahan mendorong penggunaan antihistamin generasi ke-3 untuk rawatan jangka panjang kebanyakan manifestasi alahan.

Gismanal

Gismanal diresepkan sebagai agen terapi dan profilaksis untuk demam hay, reaksi kulit alergi, termasuk urtikaria, rinitis alergi. Kesan ubat berkembang dalam masa 24 jam dan mencapai maksimum setelah 9-12 hari. Tempohnya bergantung pada terapi sebelumnya.

Kelebihan: ubat itu tidak mempunyai kesan sedatif, tidak meningkatkan kesan pengambilan pil tidur atau alkohol. Ia juga tidak berpengaruh pada kemampuan memandu atau prestasi mental..

Kekurangan: Gismanal boleh menyebabkan peningkatan selera makan, membran mukus kering, takikardia, mengantuk, aritmia, pemanjangan selang QT, berdebar-debar, runtuh.

Trexil

Trexil adalah antagonis aktif selektif reseptor H1, yang berasal dari butirofenon, yang berbeza dalam struktur kimia dari analog. Ia digunakan untuk rinitis alergi untuk melegakan simptomnya, manifestasi dermatologi alergi (dermographism, dermatitis kontak, urtikaria, eksim atonik,), asma, atonik dan aktiviti fizikal yang diprovokasi, serta berkaitan dengan reaksi alergi akut terhadap pelbagai rangsangan.

Kelebihan: tiada kesan penenang dan antikolinergik, tiada kesan terhadap aktiviti psikomotor dan kesejahteraan manusia. Ubat ini selamat digunakan pada pesakit dengan glaukoma dan gangguan prostat.

Kekurangan: apabila dos yang disarankan terlampaui, terdapat manifestasi penenang yang lemah, serta reaksi dari saluran gastrointestinal, kulit dan saluran pernafasan.

Telfast

Telfast adalah ubat antihistamin yang sangat berkesan yang merupakan metabolit terfenadine, oleh itu ia mempunyai persamaan yang besar dengan reseptor histamin H1. Telfast mengikat dan menyekatnya, mencegah manifestasi biologi mereka sebagai gejala alahan. Membran sel mast distabilkan dan pelepasan histamin daripadanya berkurang. Petunjuk untuk digunakan adalah edema Quincke, urtikaria, demam hay..

Kelebihan: tidak menunjukkan sifat penenang, tidak mempengaruhi kelajuan reaksi dan tumpuan perhatian, fungsi jantung, tidak ketagihan, sangat berkesan terhadap gejala dan penyebab penyakit alergi.

Kekurangan: akibat pengambilan ubat yang jarang berlaku adalah sakit kepala, mual, pening, sesak nafas, reaksi anafilaksis, pembilasan kulit sangat jarang berlaku.

Feksadin

Ubat ini digunakan untuk merawat rhinitis alergi bermusim dengan manifestasi demam hay berikut: pruritus, bersin, rhinitis, kemerahan membran mukus mata, serta untuk rawatan urtikaria idiopatik kronik dan gejalanya: pruritus, kemerahan.

Kelebihan - semasa mengambil ubat, ciri kesan sampingan antihistamin tidak muncul: gangguan penglihatan, sembelit, mulut kering, kenaikan berat badan, kesan negatif pada kerja otot jantung. Ubat ini boleh dibeli di kaunter tanpa preskripsi, tidak diperlukan penyesuaian dos untuk orang tua, pesakit dan gangguan ginjal dan hati. Ubat ini bertindak dengan cepat, mengekalkan kesannya sepanjang hari. Harga ubat tidak terlalu tinggi, ia tersedia untuk banyak orang yang menderita alahan.

Kekurangan - setelah beberapa lama, mungkin untuk membiasakan diri dengan tindakan ubat ini, ia mempunyai kesan sampingan: dispepsia, senggugut, takikardia, sakit kepala dan pening, reaksi anafilaksis, penyimpangan rasa. Ketergantungan ubat boleh berkembang.

Fexofast

Ubat ini diresepkan untuk penampilan rhinitis alergi bermusim, serta untuk urtikaria kronik.

Kelebihan - ubat diserap dengan cepat, mencapai tahap yang diinginkan dalam satu jam selepas pentadbiran, tindakan ini berterusan sepanjang hari Penerimaannya tidak memerlukan sekatan bagi orang yang mengendalikan mekanisme kompleks, memandu kenderaan, tidak menyebabkan penenang. Fexofast boleh didapati tanpa preskripsi, mempunyai harga yang berpatutan, dan sangat berkesan..

Kekurangan - bagi sesetengah pesakit, ubat hanya membawa kelegaan sementara, tidak membawa pemulihan sepenuhnya dari manifestasi alahan. Ia mempunyai kesan sampingan: bengkak, mengantuk, kegelisahan, insomnia, sakit kepala, kelemahan, peningkatan gejala alergi dalam bentuk gatal, ruam kulit.

Levocetirizine-Teva

Ubat ini diresepkan untuk rawatan simptomatik demam hay (pollinosis), urtikaria, rinitis alergi dan konjungtivitis alergi dengan gatal-gatal, lakrimasi, hiperemia konjungtiva, dermatosis dengan ruam dan ruam, angioedema.

Kelebihan - Levocytirizin-Teva dengan cepat menunjukkan keberkesanannya (selepas 12-60 minit) dan pada siang hari ia mencegah penampilan dan melemahkan perjalanan reaksi alergi. Ubat ini cepat diserap, menunjukkan ketersediaan bio 100%. Ia boleh digunakan untuk rawatan jangka panjang dan untuk rawatan kecemasan akibat alahan bermusim. Terdapat untuk rawatan kanak-kanak dari 6 tahun.

Kekurangan - mempunyai kesan sampingan seperti mengantuk, mudah marah, mual, sakit kepala, kenaikan berat badan, takikardia, sakit perut, edema Quincke, migrain. Harga ubatnya agak tinggi.

Ksizal

Ubat ini digunakan untuk rawatan simptomatik manifestasi demam hay dan urtikaria, seperti gatal-gatal, bersin, radang konjungtiva, rhinorrhea, edema Quincke, dermatosis alergi.

Manfaat - Ksizal mempunyai fokus anti-alergi yang jelas, sebagai ubat yang sangat berkesan. Ia mencegah timbulnya gejala alergi, melegakan perjalanannya, dan tidak mempunyai kesan penenang. Ubat ini bertindak sangat cepat, mengekalkan kesannya selama sehari dari saat pentadbiran. Ksizal boleh digunakan untuk merawat anak-anak dari usia 2 tahun; ia boleh didapati dalam dua bentuk dos (tablet, tetes) yang boleh digunakan untuk pediatrik. Ia menghilangkan kesesakan hidung, gejala alergi kronik cepat berhenti, tidak memberi kesan toksik pada jantung dan sistem saraf pusat

Kekurangan - produk mungkin menunjukkan kesan sampingan berikut: mulut kering, keletihan, sakit perut, kulit gatal, halusinasi, sesak nafas, hepatitis, kekejangan, sakit otot.

Erius

Ubat ini ditunjukkan untuk rawatan demam musiman, rhinitis alergi, urtikaria idiopatik kronik dengan gejala seperti mata berair, batuk, gatal-gatal, pembengkakan mukosa nasofaring.

Kelebihan - Erius bertindak sangat cepat terhadap gejala alergi, boleh digunakan untuk merawat anak-anak dari satu tahun, kerana ia mempunyai tahap keselamatan yang tinggi. Diterima dengan baik oleh orang dewasa dan kanak-kanak, ia boleh didapati dalam beberapa bentuk dos (tablet, sirap), yang sangat sesuai digunakan dalam pediatrik. Ia boleh diambil untuk jangka masa yang panjang (hingga satu tahun) tanpa menyebabkan ketagihan (tahan terhadapnya). Melegakan dengan pasti manifestasi fasa awal tindak balas alahan. Selepas rawatan, kesannya berlangsung selama 10-14 hari. Gejala overdosis tidak diperhatikan walaupun dengan peningkatan dos Erius lima kali ganda.

Kekurangan - kesan sampingan mungkin muncul (mual dan muntah, sakit kepala, takikardia, gejala alahan tempatan, cirit-birit, hipertermia). Kanak-kanak biasanya mengalami insomnia, sakit kepala, demam.

Desal

Ubat ini bertujuan untuk rawatan manifestasi alahan seperti rinitis alergi, dan urtikaria, ditandai dengan gatal-gatal dan ruam kulit. Ubat ini melegakan gejala rhinitis alergi seperti bersin, gatal di hidung dan lelangit, lakrimasi.

Kebaikan - Desal mencegah munculnya edema, kekejangan otot, mengurangkan kebolehtelapan kapilari. Kesan pengambilan ubat dapat dilihat setelah 20 minit, ia berlangsung selama sehari. Satu dos ubat sangat mudah, dua bentuk pelepasannya adalah sirap dan tablet, pengambilannya tidak bergantung pada makanan. Oleh kerana Desal diambil untuk merawat kanak-kanak bermula dari 12 bulan, bentuk sirap ubat tersebut sangat diminati. Ubat ini sangat selamat sehingga dos berlebihan sebanyak 9 kali ganda tidak membawa kepada gejala negatif.

Kekurangan - kadang-kadang gejala kesan sampingan seperti keletihan, sakit kepala, kekeringan mukosa mulut mungkin muncul. Di samping itu, kesan sampingan seperti insomnia, takikardia, penampilan halusinasi, cirit-birit, hiperaktif ditunjukkan. Manifestasi alahan kesan sampingan adalah mungkin: gatal-gatal, urtikaria, angioedema.

Antihistamin 4 generasi - adakah ia wujud?

Semua tuntutan pencipta iklan meletakkan jenama ubat sebagai "antihistamin generasi keempat" tidak lebih daripada aksi publisiti. Kumpulan farmakologi ini tidak wujud, walaupun pemasar menyebutnya bukan sahaja ubat baru, tetapi juga ubat generasi kedua..

Klasifikasi rasmi menunjukkan hanya dua kumpulan antihistamin - ini adalah ubat generasi pertama dan kedua. Kumpulan ketiga metabolit aktif farmakologi diposisikan dalam farmaseutikal sebagai “H1 penyekat histamin generasi ketiga ".

Antihistamin untuk kanak-kanak

Antihistamin dari ketiga-tiga generasi digunakan untuk merawat manifestasi alahan pada kanak-kanak..

Antihistamin generasi pertama berbeza kerana mereka dengan cepat menunjukkan sifat penyembuhannya dan dikeluarkan dari badan. Mereka sangat memerlukan rawatan untuk manifestasi akut reaksi alergi. Mereka ditetapkan dalam kursus pendek. Kumpulan yang paling berkesan kumpulan ini dianggap Tavegil, Suprastin, Diazolin, Fenkarol.

Sebilangan besar kesan sampingan menyebabkan penurunan penggunaan ubat-ubatan ini untuk alahan pada kanak-kanak.

Antihistamin generasi ke-2 tidak menyebabkan ubat penenang, ia bertindak lebih lama dan biasanya digunakan sekali sehari. Beberapa kesan sampingan. Antara ubat dalam kumpulan ini, Ketotifen, Fenistil, Tsetrin digunakan untuk merawat manifestasi alahan kanak-kanak..

Antihistamin generasi ke-3 untuk kanak-kanak termasuk Gismanal, Terfen dan lain-lain. Mereka digunakan untuk proses alergi kronik, kerana mereka dapat tinggal lama di dalam badan. Tiada kesan sampingan.

Dadah yang lebih baru termasuk Erius.

Generasi pertama: sakit kepala, sembelit, takikardia, mengantuk, mulut kering, penglihatan kabur, pengekalan kencing dan kurang selera makan;

Generasi ke-2: kesan negatif pada jantung dan hati;

Generasi ke-3: tidak mempunyai, disyorkan untuk digunakan dari 3 tahun.

Untuk kanak-kanak, antihistamin dihasilkan dalam bentuk salap (reaksi alahan pada kulit), titisan, sirap dan tablet untuk pentadbiran oral.

Antihistamin semasa kehamilan

Pada trimester pertama kehamilan, dilarang mengambil antihistamin. Pada yang kedua, mereka hanya diresepkan dalam kes-kes yang teruk, kerana tidak ada ubat yang benar-benar selamat..

Antihistamin semula jadi, yang merangkumi vitamin C, B12, pantothenic, oleic dan niasin, zink, minyak ikan, dapat membantu menghilangkan beberapa gejala alergi..

Antihistamin yang paling selamat adalah Claritin, Zirtek, Telfast, Avil, tetapi penggunaannya juga mesti dipersetujui dengan doktor..

4 antihistamin semula jadi terbaik

Dalam beberapa kes, anda boleh menggunakan bantuan ubat-ubatan berikut, yang dapat menekan pengeluaran histamin dalam badan..

Jelatang. Jelatang mempunyai sifat antihistamin. Serbuk jelatang kering beku telah terbukti dapat melegakan simptom alergi. 69 orang mengambil bahagian dalam eksperimen menggunakan bahan ini. Dari jumlah tersebut, 58% pesakit mencatat peningkatan kesejahteraan yang ketara. Kesan yang baik dicapai dengan pengambilan 300 mg jelatang setiap hari [1].

Quercetin. Quercetin adalah antioksidan yang terkenal dengan sifat anti-radang. Ia terdapat dalam beberapa makanan seperti bawang dan epal. Para saintis berminat dengan kemampuan quercetin untuk mengurangkan keparahan reaksi alergi [2]. Mereka menjalankan eksperimen pada tikus. Berdasarkan hasilnya, disimpulkan bahawa quercetin mampu mengurangkan intensiti rinitis alergi dan keradangan pada organ pernafasan [3]. Bagi penghidap alergi, anda boleh membeli quercetin sebagai makanan tambahan, atau hanya mengambil makanan yang kaya dengan antioksidan ini..

Bromelain. Bromelain adalah enzim yang terdapat dalam nanas dalam jumlah besar. Terdapat bukti bahawa ia membantu mengurangkan intensiti gejala alergi. Untuk memberi kesan positif, disyorkan untuk mengambil 400-500 mg bahan ini 3 kali sehari [1]. Sebagai pilihan, anda boleh memperkayakan diet anda dengan nanas, yang menyimpan rekod kandungan zat ini..

Vitamin C. Vitamin C terdapat dalam pelbagai jenis makanan. Antioksidan ini mempunyai sifat untuk menekan gejala reaksi alergi. Vitamin C tidak beracun, pengambilannya dalam dos sederhana tidak membahayakan tubuh manusia. Oleh itu, ia boleh digunakan sebagai antihistamin dengan selamat. Dos vitamin C yang disyorkan untuk penghidap alergi ialah 2 g [1].

Makanan untuk membantu melawan alahan

Untuk mengatasi alahan, anda tidak perlu mengosongkan rak farmasi anda. Kadang-kadang cukup untuk mengurangkan hubungan dengan alergen dan memperkaya menu anda dengan produk yang mempunyai sifat antihistamin. Diet yang betul digabungkan dengan aktiviti fizikal akan membantu sistem ketahanan badan untuk menahan serangan dari persekitaran luaran.

Bagi antioksidan dalam bentuk makanan tambahan, anda hanya boleh mengambilnya setelah berunding dengan pakar. Bahan ini paling baik diperoleh dari makanan. Jadi mereka akan diserap 100%.

Rawatan Semula jadi Rhinitis Alergi Perennial
http://www.altmedrev.com/archive/publications/5/5/448.pdf

Quercetin menghalang peraturan transkripsional reseptor histamin H1 melalui penindasan protein kinase C -? / Kinase / poliase (ADP-ribosa) polimerase-1 yang dikawal selia isyarat ekstraselular di sel HeLa
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23333628

Kegiatan anti-radang quercetin dan isoquercitrin dalam eksperimen asma alergi murine
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18026696

Mengenai doktor: 2010 hingga 2016 Pengamal hospital terapeutik pusat perubatan-sanitasi No. 21, bandar elektrostal. Sejak 2016 dia bekerja di pusat diagnostik No. 3.

Antihistamin: senarai ubat dan ciri penggunaannya

Cara menormalkan tahap histamin dengan ubat-ubatan rakyat

Kaedah tradisional, sebagai antagonis histamin, secara meluas menggunakan sumber produk semula jadi dan bahan mentah ramuan perubatan, yang mempunyai kemampuan untuk mengurangkan pengeluaran pemancar. Terkandung dalam ramuan perubatan dan makanan yang masuk ke dalam badan. Antihistamin semula jadi termasuk antioksidan, serta vitamin C dan A, yang terdapat dalam buah sitrus dan eksotik (nanas, mangga). Menormalkan tahap strawberi, epal, walnut.

Banyak sayur-sayuran juga mempunyai kesan antihistamin: semua jenis kubis, lada panas dan manis, herba, bawang dan bawang putih, wortel dan tomato. Dari kategori produk ikan, histamin dinormalisasi ketika salmon, makarel, dan minyak ikan dimasukkan ke dalam makanan.

Perubatan tradisional mengesyorkan banyak resipi untuk merebus yang disyorkan untuk alahan, berikut adalah beberapa daripadanya:

  1. Teh herba yang baru dibuat (briket farmasi tidak berkesan) harus diminum dan bukannya teh dan kopi selama beberapa tahun tanpa rehat. Dibancuh secara normal, siap diminum selepas 20 minit.
  2. Sekiranya anda bimbang dengan reaksi terhadap serbuk sari, anda boleh berkumur dengan air bersih, menambahkan infus motherwort atau valerian. Membantu pancuran kontras beberapa kali pada waktu siang.
  3. Ubat yang berkesan adalah warna 10 gram bunga calendula dengan dua gelas air mendidih. Selepas beberapa jam, ambil 1 sudu besar tiga kali setiap hari.
  4. Gatal pada kulit dihilangkan dengan penggunaan luaran calendula tincture pada alkohol (vodka), larutan soda penaik (1.5 sudu teh per 250 g air).
  5. Mumia berkualiti tinggi mempunyai kesan yang sangat baik (larutkan 1 gram dalam 1 liter air pada suhu 40 C). Ambil sekali pada waktu pagi, kemudian basuh dengan susu suam. Sapukan selama dua puluh hari pada musim bunga dan musim luruh.
  6. Kehadiran telinga gatal kerana tidak bertoleransi terhadap antibiotik, secara luaran menggunakan tincture campuran walnut dan propolis.

Penggunaan echinacea, basil, spirulina, minyak biji rami akan bermanfaat, mereka mempunyai sifat antihistamin.

Produk yang mengandungi histamin

Kemasukan dalam makanan makanan yang mengandung histamin dapat menyebabkan sakit kepala, sesak nafas, kesesakan hidung, batuk, serangan bronkospasme dan asma.

Semua makanan dibahagikan kepada dua kumpulan, sebahagian daripadanya mengaktifkan histamin dalam badan, yang lain mengandungi sejumlah besar makanan. Kehadiran hormon tisu di dalamnya ditunjukkan dalam jadual:

Jumlah histamin terbesar terdapat dalam makanan yang telah di kalengan, diasap, dikeringkan, ditapai (berumur). Ini juga termasuk bahan tambahan makanan yang berbahaya. Tahap terendah terdapat pada makanan yang belum diproses: sayur-sayuran, daging, ikan segar.

Histamin adalah bahan yang diperlukan dalam tubuh sebagai modulator dan moderator proses biokimia. Tetapi kelebihannya menimbulkan akibat negatif dalam bentuk pelbagai patologi. Tidak mudah didiagnosis, kerana walaupun dimakan dalam makanan yang sama, tingkatnya boleh berbeza. Untuk tujuan pencegahan, disarankan untuk mengecualikan pembebasan histamin (jika mungkin) dan hanya makan makanan segar. Makanan dengan tanda tidak sesuai harus dikecualikan.

Penstabil membran sel mast

Kurangkan kegembiraan sel-sel di mana reaksi alergi berkembang.

Kumpulan ubat ini merangkumi ubat-ubatan yang mengawal pembebasan histamin dari sel mast.

Kesan penggunaan ubat-ubatan tersebut berkembang secara beransur-ansur dan oleh itu ia digunakan untuk profilaksis dalam kombinasi dengan ubat-ubatan yang lebih cepat bertindak..

Ubat utama:

  1. Natrium Cromoglycate - Intal;
  2. Cromoline;
  3. Ketotifen;
  4. Nedokromil natrium;
  5. Pil hormon.

Ubat ini digunakan sebagai sebahagian daripada terapi kompleks dalam rawatan asma bronkial.

  1. KOD CROMOGLYCATE SODIUM. Mengurangkan jumlah serangan asma, mengurangkan keparahannya dan mencegah hiperaktifan bronkus. Keberkesanan ubat dapat dinilai hanya setelah sebulan penggunaannya, penggunaannya membolehkan anda meninggalkan kortikosteroid atau mengurangkan dosnya dengan ketara.
  2. INTAL PERSIAPAN. Satu dos ubat mengandungi 5 mg Sodium Cromoglycate. Dinilai sebagai ubat yang selamat dan berkesan untuk asma kanak-kanak.

Natrium Cromoglycate juga terkandung dalam ubat-ubatan: Cromolin, Ifiral.

KETOTYPHENE. Juga disebut sebagai penstabil membran sel mast. Ubat dalam tablet harus digunakan sekurang-kurangnya tiga bulan, selama ini kesan terapinya berkembang.

Ketotifen digunakan untuk mencegah serangan asma bronkial, ubat ditunjukkan untuk pencegahan rhinitis musiman dan konjungtivitis.

Nedocromil sodium digunakan semasa musim alergen. Ubat dalam semprotan digunakan untuk mengobati rhinitis, dalam tetes untuk menghilangkan gejala konjungtivitis.

Tablet Nedocromil diresepkan untuk penggunaan jangka panjang dalam asma.

Nedocromil sodium juga terkandung dalam sediaan Tayled.

JADUAL HORMON. Mereka dicirikan oleh tindakan cepat, di bawah pengaruh mereka, gejala alergi hilang dalam masa yang singkat, yang membantu memperbaiki keadaan pesakit.

Hormon diresepkan pada hari-hari pertama penyakit, kemudian diubah menjadi ubat yang lebih selamat.

Petunjuk perbandingan ubat utama untuk alahan.

Salah satu ubat moden untuk alahan adalah Kestin.

Konsep umum

Sebilangan besar orang pernah mendengar mengenai antihistamin, tetapi tidak semua orang tahu apa itu dan bagaimana ia berfungsi. Ini adalah nama kumpulan ubat yang mampu bertindak pada reseptor histamin, pengantara reaksi alergi. Setelah bersentuhan dengan perengsa, tubuh manusia mula menghasilkan bahan-bahan tertentu, antaranya histamin adalah yang paling aktif. Apabila bahan ini "memenuhi" reseptor tertentu, gejala seperti merobek, kemerahan kulit, gatal-gatal, dan ruam muncul..

Ubat antiallergik dapat menyekat reseptor ini dan, sebagai akibatnya, menahan munculnya gejala yang tidak menyenangkan. Tanpa mereka, proses negatif dalam badan akan berterusan..

Pada masa ini, terdapat peningkatan yang signifikan dalam jumlah orang yang menderita satu jenis alergi atau yang lain. Reaksi sistem imun yang tidak mencukupi dapat berkembang dengan latar belakang gangguan dalam fungsi sistem endokrin atau saraf, tetapi yang paling sering penyebabnya adalah rangsangan luaran: debunga, bulu, debu, bahan kimia, beberapa makanan.

Antihistamin generasi ke-4

Pakar dalam bidang farmakologi telah mencipta ubat inovatif 4 generasi, yang bertindak dalam masa sesingkat mungkin dan tetap berkesan untuk jangka masa yang panjang. Senarai antihistamin generasi ke-4 untuk rawatan alahan sentiasa dikemas kini dengan penemuan baru. Ubat-ubatan kumpulan ini melakukan tugas yang sangat baik untuk menyekat reseptor H1, menghentikan manifestasi reaksi alergi.

Kelebihan ketara ubat-ubatan tersebut ialah ubat-ubatan tersebut tidak mempengaruhi fungsi jantung dan saluran darah, oleh itu ubat ini dianggap sebagai kaedah paling selamat untuk meneutralkan tanda-tanda dan penyebab alergi. Tetapi mereka juga mempunyai kontraindikasi sendiri, termasuk usia hingga dua tahun dan masa melahirkan anak. Sebelum mula mengambil ubat, anda mesti berjumpa doktor, baca arahannya dengan teliti.

Senarai antihistamin dalam kumpulan ini adalah seperti berikut: Levocytirizin, Erius, Desloratadin, Ebastin, Ksizal, Fexofenadine.

Ubat yang paling berkesan

Tidak mudah untuk memilih yang paling berkesan dari senarai antihistamin generasi ke-4. Mereka telah dikembangkan baru-baru ini, senarai mereka agak kecil dan semuanya membawa hasil yang diinginkan ketika diaplikasikan. Ubat yang paling biasa adalah ubat yang mengandungi phenoxofenadine. Mereka tidak memberi kesan negatif pada sistem jantung, tidak memberi kesan hipnosis. Sehingga kini, ubat-ubatan tersebut adalah yang paling berkesan untuk rawatan reaksi alahan..

Persiapan, bahan aktif utamanya adalah cetirizine, sering diresepkan oleh doktor sebagai bahan tambahan dalam rawatan penyakit kulit. Setelah mengambil 1 dos ubat, kesan yang diingini berlaku dalam masa dua jam dan berlangsung dalam jangka masa yang lama. Derivatif aktif Loratadine adalah ubat yang dipanggil Erius. Ia 2 kali lebih berkesan daripada Loratadine.

Antihistamin Ksizal

Ubat Ksizal juga sering diresepkan untuk alahan, ia dapat menyekat proses keradangan dan tindakan histamin, sehingga dengan cepat meneutralkan manifestasi utama proses alergi di dalam badan. Dia juga memasuki proses metabolisme aktif. Ia sering diresepkan untuk pelbagai penyakit kulit, ini disebabkan oleh kemampuannya untuk menembusi lapisan epidermis dengan baik..

Dengan penggunaan ubat Ksizal yang berpanjangan untuk anak-anak yang menderita dermatitis atopik sejak usia dini, ada kemungkinan besar di masa depan bahawa jumlah reaksi alergi terhadap pelbagai perengsa akan berkurang. Dua jam selepas menggunakan ubat, hasil yang diinginkan berlaku, yang berlangsung lama.

Oleh kerana ubat-ubatan generasi ke-4 mengekalkan kesannya untuk jangka masa yang panjang, hanya satu dos setiap 24 jam yang akan mencukupi. Kadang-kadang untuk pesakit, untuk mencapai kesan maksimum, doktor mengesyorkan menggunakan satu tablet setiap hari atau dua kali seminggu. Ubat ini mempunyai sedikit kesan penenang.

Tetapi jika terdapat patologi dalam sistem kencing, ubat ini harus digunakan dengan sangat berhati-hati. Suspensi atau sirap Ksizal digunakan pada kanak-kanak dari usia dua tahun

Antihistamin Fexofenadine

Telfast diresepkan untuk meneutralkan sebarang manifestasi reaksi alergi. Tetapi sebelum mengambil ubat, anda harus berjumpa doktor. Tidak dibenarkan menggunakan ubat ini pada bayi yang berumur di bawah 6 tahun..

Antihistamin Desloratadine

Juga, Desloratadine tidak berinteraksi dengan ubat lain dan tidak memperburuk kelajuan fungsi psikomotor, dan kesannya berterusan dan jangka panjang..

Ubat lain dari generasi ke-4

Oleh kerana kesan positifnya, ubat Erius menjadi sangat popular. Ia mempunyai kesan anti-alergi yang kuat, tetapi mempunyai kontraindikasi sendiri. Erius tidak boleh digunakan pada ibu hamil dan menyusui. Sekiranya bentuk pelepasan ubat itu adalah sirap atau penggantungan, ia dibenarkan untuk digunakan pada kanak-kanak berumur satu tahun.

Ubat Suprastinex atau Caesar digunakan pada pasien yang menghadapi masalah alergi bermusim terhadap debunga dari tanaman berbunga. Ia digunakan sebagai ubat utama untuk menghilangkan konjungtivitis, rinitis alergi genesis. Ia dimakan dengan makanan. Tidak digalakkan menggunakan antihistamin generasi ke-4 selari dengan minuman beralkohol.

Tablet alahan untuk kanak-kanak

Sekiranya seorang kanak-kanak menderita alergi, perlu mengambil pendekatan yang paling bertanggungjawab terhadap pilihan ubat tersebut. Reaksi alergi pada kanak-kanak boleh berlaku pada usia berapa pun, bahkan pada peringkat neonatal. Sekiranya tidak dirawat kerana alahan, penyakit ini boleh menjadi rumit oleh keadaan seperti asma bronkial, gangguan autoimun dan patologi lain, hingga kecacatan.

Tidak perlu dikatakan, rawatan diri pada masa kanak-kanak bukanlah penyelesaian terbaik. Seorang pakar harus menetapkan dan memantau perjalanan rawatan.

Kami menyenaraikan dalam jadual ubat-ubatan yang dibenarkan pada masa kanak-kanak, termasuk sejak lahir.

Pil dan suntikan Pipolfen boleh digunakan dari kanak-kanak berusia 2 bulan, pil hanya dari 6 tahun. Petunjuk untuk digunakan: alahan kulit, rinitis alergi, dll..

Ubat ini diluluskan dari usia 2 tahun. Berfungsi melawan selesema dan alergi kulit, melegakan gejala gatal dan pembengkakan tisu.

Nama ubatBorang pelepasanCiri aplikasi
DiphenhydramineTablet, larutan suntikan, supositoria.Diphenhydramine dalam bentuk supositoria dan suntikan dibenarkan dari bulan kedua kehidupan kanak-kanak. Dalam bentuk tablet, ubat ini ditetapkan secara ketat dari usia 3 tahun. Ia digunakan untuk alahan pada wajah dan kulit, untuk alergi sejuk, dll..
PipolfenTablet, dragees, suntikan.
FenistilTurun untuk penggunaan dalaman, kapsul, gel untuk kegunaan luaran.Tetes ditetapkan dari bulan pertama kehidupan bayi yang baru lahir. Gel juga boleh digunakan sejak lahir, tetapi di bawah pengawasan perubatan. Kapsul boleh didapati dari umur 12 tahun. Ia diresepkan untuk alahan makanan, alergi kulit dan alergi sejuk, dengan menanamkan ubat pada anak 20 minit sebelum keluar.
PeritolTablet.
DiazolinTablet.Diazolin boleh digunakan dari 1 tahun. Sebelum digunakan, disyorkan untuk mengisar tablet ke keadaan serbuk. Ia ditetapkan untuk konjungtivitis alergi - alahan mata, reaksi kulit, demam.

Penting untuk dipertimbangkan bahawa tujuan utama rawatan alergi bertujuan untuk mengesan dan menghilangkan alergen atau perengsa tertentu, dan tidak mengambil ubat anti alergi.

Pada masa kanak-kanak, hipersensitiviti individu terhadap tubuh boleh berlaku terhadap sebarang ubat, kosmetik, rambut haiwan, dan lain-lain. Kanak-kanak dengan kecenderungan keturunan terhadap keadaan ini paling mudah diserang penyakit alergi. Membezakan penyakit alahan dari patologi lain tidak mudah, oleh itu diagnosis mesti dibuat oleh doktor.

Apa yang boleh menyebabkan alahan?

Sebelum memutuskan apa yang harus diminum untuk alahan, anda perlu mendapatkan nasihat doktor. Dia akan dapat menentukan faktor yang menyebabkan perkembangan penyakit ini, dan, berdasarkan maklumat ini dan gejala utama, akan menetapkan rawatan yang betul.

Faktor berikut boleh menyebabkan reaksi alergi:

  • Ubat-ubatan, terutamanya jika diambil terlalu kerap dan terlalu lama
  • Debu, termasuk habuk rumah, di mana tungau debu tinggal
  • Serbuk sari dari tanaman semasa berbunga menyebabkan demam jerami (jenis alergi yang terpisah)
  • Perubahan suhu mendadak (alergi sejuk dan matahari)
  • Rambut binatang, terutama kucing, anjing, tikus dan arnab, serta bulu burung
  • Gigitan lebah, tawon dan nyamuk
  • Kulat acuan
  • Bahan kimia, minyak wangi dan kosmetik rumah tangga, kerana banyaknya komponen kimia, boleh menyebabkan reaksi alergi bukan hanya pada anak, tetapi juga pada orang dewasa
  • Produk makanan. Alahan makanan paling kerap berlaku pada kanak-kanak, tetapi ia juga boleh berlaku pada orang dewasa. Yang paling biasa adalah reaksi tidak mencukupi terhadap susu lembu, buah sitrus, buah-buahan dan sayur-sayuran merah, makanan laut, biji-bijian dan kacang-kacangan..

Jenis ubat alahan untuk kanak-kanak

Di atas, kami telah menyenaraikan semua pil untuk alahan dengan sifat antihistamin yang terdapat di gudang farmakologi moden. Di antara dana ini, kanak-kanak selepas berumur 1 tahun boleh mengambil Lomilan, Clarisens, Loratodin, Klarotadin, Claritin. Kanak-kanak berumur lebih dari 2 tahun Zodak, Cetrin, Zyrtec, Parlazin, hanya dalam bentuk sirap atau titisan.

Bermakna, penstabil membran sel mast

kanak-kanak hanya boleh menggunakan Ketotifen dalam sirap, Kromoglin, Kromohexal - dalam bentuk penyedutan, semburan hidung, dan Intal dapat digunakan hanya setelah 2 tahun. Produk ini menguatkan membran sel mast, yang memberikan perlindungan imun. Apabila membran sel-sel ini hancur, histamin dilepaskan - mediator keradangan terkuat dalam alahan. Dan dana ini, dengan menstabilkan membran sel, menghalang histamin daripada memulakan proses reaksi alergi..

Ini adalah agen yang cukup berbahaya bagi tubuh anak, ia tidak boleh digunakan untuk sebarang manifestasi alahan, tetapi hanya dalam kes yang melampau, apabila tidak ada yang lain membantu dan hanya seperti yang diarahkan dan dipantau oleh pakar pediatrik. GCS termasuk dalam standard rawatan asma bronkial pada kanak-kanak dan kurang berbahaya dalam terapi penyedutan dan nadi. Kesan penggunaan titisan mata hormon, semburan hidung, krim, salap dan tablet sangat cepat, tetapi penggunaan jangka panjang mempunyai akibat jangka panjang. Ubat ini merangkumi prednisone, beclomethasone, betamethasone, hydrocortisone, dexametozone, methylprednisolone, dll. Krim alergi untuk kanak-kanak - secara terperinci dalam artikel kami.

Antihistamin generasi ke-3

Ubat generasi ketiga terbaik telah dikembangkan untuk memerangi alahan dengan berkesan. Mereka adalah yang paling progresif dan sempurna dan mereka hebat dalam menolong. Dana sedemikian tidak dicirikan oleh kesan pada kerja jantung, dan juga kesan negatif pada sistem saraf pusat seseorang. Mereka secara semula jadi metabolit aktif ubat generasi kedua..

Telfast - metabolit terfenadine, juga tidak berinteraksi dengan ubat lain, tidak dimetabolisme di dalam badan, tidak menyebabkan mengantuk dan tidak mengganggu fungsi psikomotor. Ia dianggap selamat dan berkesan di kalangan antihistamin. Pil alahan ini tidak boleh diambil oleh kanak-kanak di bawah umur 6 tahun. Harga RUB 570.00.

Fexofenadine adalah analog ubat sebelumnya. Ia juga tidak memberi kesan pada otak dan sistem saraf, tidak berinteraksi dengan ubat-ubatan dan alkohol, dan merupakan ubat yang berkesan dan selamat. Harga RUB281.79.

Cetirizine - berkesan untuk kerengsaan kulit. Ia tidak dimetabolisme di dalam badan dan cepat menembusi kulit, oleh itu ia dapat menghilangkan dermatitis dengan baik. Boleh digunakan pada kanak-kanak berumur lebih dari 2 tahun. Harga RUB 105.00.

Zyrtec - secara praktikal tidak mempunyai kesan sampingan, bertindak sepanjang hari (kesannya berlaku kira-kira 1-2 jam)

Oleh kerana bahan-bahan agen tersebut dikeluarkan oleh buah pinggang, sekiranya berlaku kegagalan buah pinggang dan masalah lain, ubat tersebut harus digunakan dengan berhati-hati dan di bawah pengawasan pakar. Harga RUB 199.00.

Cetrin - penggunaannya adalah mungkin untuk rawatan pesakit alergi pada orang dewasa dan pesakit muda, bermula dari usia dua tahun

Ia dianggap sebagai rawatan paling selamat dan berkesan untuk gejala alergi. Ubat ini tidak menghalang fungsi sistem saraf pusat dan secara praktikal tidak menyebabkan kesan penenang. Harga RUB164.00.

Hanya pakar yang boleh memilih dan menetapkan pil untuk melawan alahan kulit. Dia mesti mengambil kira penyakit yang ada, serta manifestasi dan keparahan alergi..

Petunjuk untuk pelantikan

Tablet Erius disyorkan untuk digunakan sekiranya rhinitis bermusim, lakrimasi, gatal pada mukosa hidung, demam musiman, urtikaria jenis idiopatik kronik. Seperti yang ditetapkan oleh pakar, ubat ini boleh digunakan untuk keadaan alahan lain. Sebagai contoh, banyak pesakit mengatakan bahawa Erius dapat mengatasi tanda-tanda neurodermatitis, alergi makanan, dermatitis atopik..

Sebagai sebahagian daripada terapi kompleks, antihistamin boleh diambil dengan cacar air, lichen merah jambu, kudis dan kudis semu. "Erius" berkesan menghilangkan rasa gatal yang teruk dan membantu anda tertidur.

Dalam amalan pediatrik, ubat anti-alergi digunakan dalam bentuk sirap. Pengilang mendakwa bahawa ia boleh diberikan kepada bayi berusia lebih dari 1 tahun. Dos bergantung kepada kumpulan umur. Tablet Erius sesuai untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun. Arahan penggunaan mengesyorkan mengambil 1 tablet (5 mg) sehari.

Ubat alahan terbaik

Gejala alahan menyebabkan pengeluaran histamin dalam jumlah besar. Oleh itu, antihistamin diresepkan untuk memerangi radang mata, kulit dan sistem pernafasan. Pada masa ini terdapat tiga generasi ubat ini..

Di bawah ini kami memberikan data mengenai ubat-ubatan yang ada di pasaran farmakologi moden, pertimbangkan sisi positif dan negatifnya. Perlu diperhatikan bahawa maklumat yang diberikan dalam artikel ini bersifat murni informatif, dan hanya doktor yang berkelayakan yang dapat memberikan ubat tertentu..

Pada masa ini, antihistamin generasi ke-3 (metabolit) dianggap sebagai ubat yang paling berkesan terhadap alahan. Mereka dengan cepat menghilangkan tanda-tanda reaksi alergi, tidak menyebabkan rasa mengantuk, kardiotoksik atau kesan penenang. Di samping itu, mereka tidak mengganggu kerja sistem saraf pusat, sehingga mereka dapat diberikan kepada anak-anak dari usia dua tahun dan kepada orang dewasa yang bekerja dengan mekanisme dan memerlukan konsentrasi berterusan..

Dalam kes yang jarang berlaku, penggunaan metabolit boleh menyebabkan rasa mengantuk. Tetapi kesan ini hanya dapat dilihat pada orang yang mengalami hipersensitiviti atau pada mereka yang mengalami keletihan kronik. Oleh itu, gejala ini bukanlah alasan untuk berhenti mengambil ubat..

Kelebihan utama metabolit adalah bahawa ia boleh diambil untuk waktu yang lama, misalnya, untuk merawat manifestasi alahan jangka panjang:

  • Dermatitis kontak alahan
  • Rinitis alergi sepanjang tahun
  • Dermatitis atopik pada kanak-kanak dan orang dewasa
  • Gatal-gatal
  • Konjungtivitis alahan

Kelebihan antihistamin generasi ke-3 adalah jelas:

  1. Mereka tidak mempengaruhi kadar tindak balas dan tidak mempunyai sifat penenang. Juga, ubat-ubatan ini tidak mengganggu aktiviti mental dan fizikal. Mereka boleh diambil dengan atau tanpa makanan, dan peningkatannya dapat dicapai dengan cepat. Kesan ubat ini berlangsung selama dua hari, dan aktiviti ubat tidak berubah walaupun dengan penggunaan yang berpanjangan.
  2. Beberapa ubat boleh menyebabkan kesan sampingan. Sebagai contoh, Terfenadine dan Astemizole tidak boleh diambil serentak dengan antibiotik, antidepresan dan antimikotik. Juga, jangan meminumnya dengan jus sitrus. Ini boleh menyebabkan kardiotoksisiti dan merosakkan fungsi hati. Oleh itu, dana ini tidak ditetapkan untuk orang tua dan pesakit dengan penyakit hati dan sistem kardiovaskular. Bagi pesakit seperti itu, dianggap lebih baik untuk mengambil Loratadine dan Cetrin.
  3. Untuk rawatan tempatan, ubat Acelastin digunakan, yang mula bertindak dalam 20 minit selepas pentadbiran dan tidak mempunyai kesan sampingan.

Jadual ubat dan analognya yang murah

Dalam jadual di bawah, kami telah mengumpulkan senarai antihistamin yang paling kerap diresepkan oleh doktor, dan memilih analog yang lebih berpatutan untuk mereka - ubat dengan bahan aktif yang sama.

Bahan aktifUbat yang mahalAnalog murah
CetirizineZirtek - 225 rubel. Cetrin - 350 rubel.Cetirizine Hexal - 60 rubel. Cetirizine Teva - 110 rubel.
FexofenadineAllegra - 800 rubel.Feksadin - 350 rubel. Gifast - 240 rubel.
LoratadinClaritin - 250 rubel.Loratadin - 40 rubel.

Klarotadin - 120 rubel.

Lorahexal - 55 rubel.

Clarisens - 75 rubel.

DesloratadineErius - 600 rubel.Desal - 150 rubel Desloratadine Teva - 275 rubel.

Tablet alahan untuk kanak-kanak

Sekiranya seorang kanak-kanak menderita alahan, maka pilihan ubat mesti diambil dengan penuh tanggungjawab. Sekiranya tidak ada terapi yang betul pada usia dini, kemungkinan terjadinya komplikasi serius adalah tinggi: asma bronkial, patologi autoimun, dan sebagainya..

Hanya pakar yang boleh memilih ubat yang sesuai untuk kanak-kanak berdasarkan hasil pemeriksaan perubatan. Lebih kerap daripada yang lain, ubat-ubatan berikut digunakan:

  1. Pipolfen. Bentuk suntikan ubat diluluskan untuk digunakan dari usia dua bulan. Pipolfen dalam bentuk pil hanya boleh diberikan kepada kanak-kanak yang telah mencapai usia 6 tahun.
  2. Fenistil. Dari bulan pertama kehidupan bayi, ubat diresepkan dalam bentuk gel atau titisan. Kapsul diluluskan untuk digunakan hanya untuk kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun. Fenistil sangat berkesan untuk alahan makanan, serta reaksi terhadap perubahan keadaan cuaca.
  3. Peritol. Ubat ini diresepkan dari usia dua tahun. Selalunya diresepkan untuk alahan pada fros. Meringankan gatal, pembengkakan tisu, dan juga menghilangkan ruam dengan cepat.

Alergi adalah penyakit serius yang memerlukan terapi yang tepat. Pengubatan sendiri dalam situasi seperti itu penuh dengan perkembangan komplikasi. Oleh itu, pada tanda pertama masalah, anda mesti berjumpa doktor..


Penerbitan Tentang Punca-Punca Alahan