Berapa lama Cetrin boleh diambil?
Cetrin adalah ubat antihistamin generasi kedua, yang mana terdapat tiga generasi sekarang.
Cetrin diresepkan untuk alahan, dan apabila diambil, ia benar-benar menyekat perkembangan reaksi alergi tepat pada tahap selnya, dan dalam hal ini, sepenuhnya mencegah manifestasi luaran alergi, yang termasuk, misalnya, bengkak atau sakit, gatal-gatal dan gejala lain.
Cetrin dalam tubuh manusia mula bertindak dalam dua puluh minit selepas ubat itu diambil. Dan kesannya akan berlangsung tepat satu hari. Dan Cetrin diambil hanya sekali sehari..
Dan apabila anda membatalkannya, hanya selepas tiga hari alergi itu akan muncul lagi..
Dan anda boleh mengambilnya selama sepuluh hari, dan kemudian menukarnya menjadi yang lain.
Cetrin
Salah satu penyakit yang paling biasa dalam beberapa tahun kebelakangan ini, alahan, dicirikan oleh pelbagai gejala yang tidak menyenangkan. Ia muncul kerana reaksi badan yang salah atau, lebih kerap, sistem imun yang terlalu sensitif..
Ubat generasi terakhir untuk alahan yang ada di pasaran farmaseutikal disajikan menggunakan contoh Cetrin, petunjuk dan kaedah penggunaannya akan dibincangkan dengan lebih terperinci.
Bahaya alahan
Kadang-kadang gejala alahan halus dan menyamar sebagai penyakit lain. Tetapi kebetulan ada ancaman terhadap kehidupan. Contohnya, bahan alahan yang masuk ke dalam badan menyebabkan pembengkakan laring atau bronkus dalam beberapa minit, yang menimbulkan ancaman kepada kehidupan.
Penyebab manifestasi seperti itu adalah kegagalan dalam sistem imun. Dia menganggap bahan yang paling biasa adalah bahaya bagi tubuh dan mula menunjukkan reaksi yang sangat ganas.
Pil alahan
Terdapat beberapa generasi ubat untuk memerangi penyakit yang tidak menyenangkan ini. Yang pertama termasuk Diazolin, Suprastin dan Diphenhydramine. Mereka berfungsi dengan baik, tetapi ia mempengaruhi reseptor histamin dan menyebabkan rasa mengantuk dan penurunan tindak balas. Kelebihan mereka adalah harga yang berpatutan..
Ubat generasi kedua sedikit lebih mahal, tetapi kesannya terhadap sistem saraf kurang. Selain itu, aksi mereka lebih pantas, dan jangka masa tindakannya jauh lebih lama daripada generasi sebelumnya. Tidak kira seberapa baik pil itu, pengambilannya harus dipersetujui dengan doktor, kerana boleh mempengaruhi jantung..
Ubat generasi ketiga mengandungi bahan bertindak cepat dan sangat sedikit kesan sampingan. Walau bagaimanapun, harganya cukup tinggi, dan pilihan ubat kecil..
Apa yang Tsetrin bantu
Ubat Tsetrin tergolong dalam antihistamin generasi kedua. Cetirizine digunakan sebagai bahan aktif. Ia dihasilkan dalam bentuk tablet, dan ada sirap untuk kanak-kanak. Ia melegakan keradangan, gatal dan bengkak, dan juga merupakan langkah pencegahan terhadap reaksi alergi. Boleh membetulkan beberapa reaksi kulit, seperti suntikan histamin atau urtikaria sejuk.
Tsetrin mempunyai petunjuk berikut:
- rhinitis alergi bermusim dan abadi, serta konjungtivitis;
- urtikaria berulang, tahap kronik;
- Edema Quincke.
Selama tempoh rawatan bersama, ubat ini digunakan untuk dermatitis atopik dan dermatosis alergi.
Pengedaran ubat ke seluruh badan
Tablet yang diambil secara lisan diserap dengan cepat dari saluran gastrointestinal. Plasma darah mengandungi jumlah maksimum ubat dalam satu jam. Penggunaan tablet dengan makanan tidak mengubah penyerapan, tetapi kepekatan maksimumnya menurun. Pada separuh pesakit yang mengambil cetirizine, kesan ubat tersebut berlaku dalam masa 20 minit setelah menggunakan 10 mg ubat. Tablet berfungsi kira-kira satu hari.
Tidak ada penurunan reaksi dengan penggunaan berulang. Selepas penamatan kursus, kesan tablet berlangsung selama 3 hari lagi. Cetirizine diekskresikan tidak berubah melalui buah pinggang (2/3) dan rektum (10%).
Tsetrin: petunjuk penggunaan - arahan untuk mengambil tablet dan sirap
Sirap ini bertujuan untuk kanak-kanak berumur 2 tahun, dan dari usia 6 tahun anda boleh menggunakan bentuk tablet. Ubat ini disyorkan untuk diminum pada waktu petang dan sekali. Pengambilan makanan tidak memainkan peranan semasa menggunakan ubat tersebut.
Mengambil sirap
Jumlah ubat yang diperlukan ditentukan mengikut bilangan tahun pesakit:
- Sekiranya ini adalah kanak-kanak berumur 2-6 tahun, maka perlu mengumpulkan 5 ml sirap, iaitu satu sudu teh untuk penggunaan tunggal. Ada kemungkinan bahawa anak tidak akan dapat minum satu sudu penuh, maka ia harus dibahagi dua dan diberikan 2 kali (pagi dan petang).
- Sekiranya sirap diminum oleh kanak-kanak berumur 6 tahun dan lebih tua, serta orang dewasa, maka mereka memperoleh jumlah yang sama dengan 10 ml sebelum tidur. Anda juga boleh membahagikan dos ini untuk dua dos..
Pesakit yang lebih tua dengan fungsi buah pinggang yang normal boleh mengambil Cetrin dalam jumlah yang sama dengan orang dewasa. Bagi mereka yang mengalami masalah buah pinggang, kitaran penggunaan ubat ini diperlukan, yang paling baik dibincangkan dengan doktor..
Kadang-kadang timbul persoalan mengenai Tsetrin, dari mana ia membantu lebih baik. Tetapi jawapannya tidak akan terlalu mudah, kerana semuanya bergantung pada jangka masa penyakit, usia pesakit dan keadaan tubuhnya. Kebetulan terdapat peningkatan kepekaan terhadap sirap, maka lebih baik menukar ubat.
Overdosis sirap
Penerimaan sirap dalam jumlah melebihi 50 ml boleh menyebabkan overdosis. Gejala boleh berbeza:
- tidak ada air liur di mulut;
- cenderung tidur;
- aliran air kencing berhenti;
- berlakunya sembelit;
- kerengsaan dan kegelisahan.
Penghapusan overdosis dilakukan terutamanya oleh lavage gastrik. Untuk rawatan selanjutnya, lebih baik berjumpa doktor..
Mengambil pil
Bentuk tablet Tsetrin dibenarkan untuk digunakan dari umur 6 tahun. Tablet ditelan seperti biasa dan dibasuh dengan sedikit air. Penerimaan tetamu adalah satu kali dan, seperti sirap, pada waktu petang. Orang dewasa minum sebiji pil keseluruhan, dan lebih baik kanak-kanak membaginya menjadi separuh. Sekiranya terdapat pelanggaran fungsi ginjal, maka dosnya dikurangkan separuh..
Pil berlebihan
Mengambil lebih dari 3-4 tablet sekaligus menyebabkan berlebihan. Gejalanya adalah seperti berikut:
- cenderung tidur;
- ruam kulit atau gatal-gatal;
- kelewatan membuang air kecil;
- manifestasi keletihan dan gegaran;
- degupan jantung dipercepat.
Rawatannya sama seperti selepas sirap.
Cetrin untuk kanak-kanak
Bagi kanak-kanak, Tsetrin mempunyai petunjuk yang sama untuk digunakan seperti pada orang dewasa. Penggunaan Cetrin untuk anak kecil hanya disyorkan dalam bentuk sirap, dan tablet dari usia 6 tahun. Penggunaan ubat ini membantu menghilangkan gatal-gatal pada kulit, yang menyebabkan calar yang teruk dan luka yang menyakitkan. Anak tidur dengan tenang pada waktu malam. Penggunaan secara berkala membantu mengurangkan manifestasi alahan tambahan dari bronkus dan kulit. Oleh itu, risiko komplikasi seperti asma bronkial dikurangkan. Sekiranya dos dilewatkan secara tidak sengaja, maka tidak boleh ditingkatkan pada masa berikutnya. Beri hanya kadar yang sepatutnya.
Berapa lama anda perlu minum Cetrin
Berapa hari anda perlu minum Tsetrin bergantung kepada bagaimana alergi itu berlaku dan tahap keparahannya. Sekiranya ini hanya tindak balas alahan akut, maka akan memakan masa 10 hingga 14 hari. Hilangnya gejala mungkin lebih awal, maka ubat itu selesai dalam masa yang lebih singkat. Iaitu, setelah semua gejala alergi hilang, mereka berhenti minum ubat tersebut. Walau bagaimanapun, dalam kes ini tidak boleh dirawat dengan Cetrin selama lebih dari dua minggu..
Untuk mengelakkan berlakunya alahan, perjalanan rawatan akan lebih lama. Dalam kes ini, ubat mesti diminum sekurang-kurangnya sebulan. Untuk tujuan profilaksis, disyorkan untuk menggunakan Cetrin untuk sepanjang tempoh di mana terdapat kesan alergen yang tidak diingini..
Dalam asma bronkial, ubat ini digunakan dalam kombinasi dengan ubat lain. Untuk pilihan ini, bilangan hari yang optimum adalah dari 15 hingga 20. Selepas itu, rehat seminggu dan penyambungan semula.
Untuk kanak-kanak prasekolah dengan dermatitis, Cetrin digunakan sebagai kaedah mencegah perkembangan penyakit; ini mesti dilakukan 3-4 kali setahun. Kursus dilakukan selama dua minggu. Semasa membeli ubat ini untuk kanak-kanak, ibu bapa harus mengetahui mengenai Cetrin: dari mana tablet atau sirap ini dan cara menggunakannya dengan betul.
Akibat yang tidak diingini
Cetrin dalam bentuk apa pun mempunyai kesan yang serupa, yang memberi kesan buruk kepada tubuh. Manifestasi mereka diperhatikan terutamanya di saraf pusat (CNS) dan sistem pencernaan. Untuk kemudahan, mereka ditunjukkan dalam bentuk jadual.
Sistem organ | Akibat berbahaya |
CNS | Keadaan yang lemah |
Tertidur | |
Pening | |
Sakit kepala | |
Keresahan | |
Pencernaan | Kekurangan air liur |
Sakit perut | |
Proses penapaian di dalam usus | |
Peningkatan pengeluaran gas | |
Kesukaran membuang air besar | |
Organ lain | Ruam kulit merah |
Angioedema |
Kontraindikasi
Ubat itu dilarang untuk digunakan dalam kes seperti ini:
- tindak balas alahan terhadap komponen yang membentuk Cetrin;
- kehamilan;
- menyusu;
- bayi.
Halangan yang berpotensi untuk penggunaan ubat termasuk penyakit buah pinggang atau terlalu tua. Dalam kes seperti itu, doktor boleh mengesyorkan pengurangan dos, dan janji harus dilakukan di bawah pengawasan perubatan yang ketat..
Ciri-ciri:
Tidak digalakkan bagi orang dewasa untuk minum alkohol semasa rawatan dengan Cetrin. Dan juga lebih baik bagi mereka untuk tidak terlibat dalam pekerjaan yang memerlukan perhatian dan kepantasan reaksi..
Penggunaan serentak dengan Theophylline menyebabkan peningkatan dalam tempoh tindakan Cetrin, iaitu lebih dari 24 jam.
Tsetrin - petunjuk, petunjuk penggunaan, analog, ulasan
Laman web ini memberikan maklumat latar belakang untuk tujuan maklumat sahaja. Diagnosis dan rawatan penyakit mesti dilakukan di bawah pengawasan pakar. Semua ubat mempunyai kontraindikasi. Perundingan pakar diperlukan!
Borang pelepasan
Cetrin dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal India DR. REDDY`S LABORATORIES, LTD dalam bentuk tablet dan sirap. Sirap ini sering disebut sebagai "baby Cetrin" kerana bentuk inilah yang digunakan untuk merawat simptom alergi pada anak. Anda juga boleh mendapatkan nama umum "Cetrin tetes" dan bukan "sirap" yang betul, yang digunakan untuk merujuk kepada bentuk dos cecair ubat. Dalam kes ini, "tetes Cetrin" = "sirap Cetrin", iaitu, kita bercakap mengenai bentuk dos yang sama, hanya dinamakan berbeza.
Sirap Cetrin boleh didapati dalam botol kaca gelap dengan jumlah 30 dan 60 ml. Sudu pengukur disertakan dengan setiap botol. Sirap berwarna telus, tidak berwarna (sedikit kekuningan dibenarkan), homogen, tidak mengandungi zarah-zarah terampai. Opalescence sedikit mungkin. Mempunyai aroma buah yang menyenangkan.
Tablet dijual dalam bungkusan 10, 20 dan 30. Tablet itu sendiri mempunyai bentuk bulat, biconvex dan risiko pada satu sisi. Teratas ditutup dengan filem putih.
Komposisi dan dos
Cetrin - generasi antihistamin
Hari ini hanya ada tiga generasi antihistamin. Cetrin tergolong dalam golongan kedua. Pertimbangkan ciri umum dan perbezaan utama antara tiga generasi penyekat histamin antara satu sama lain..
Generasi pertama antihistamin (Suprastin, Tavegil, Diazolin, Fenistil, dan lain-lain) mempunyai kesan tanpa pandang bulu terhadap reseptor. Itulah sebabnya ubat menyekat reseptor histamin yang terletak di sistem saraf pusat dan organ saluran pencernaan. Akibat dari ketidakpedulian ini adalah kesan penghambatan ubat yang kuat, yang merupakan kesan sampingan yang paling ketara (mengantuk). Ringkasnya, antihistamin generasi pertama dicirikan oleh kesan anti-alergi yang kuat dan kesan sampingan yang teruk seperti mengantuk..
Generasi kedua antihistamin (Zyrtec, Zodak, Tsetrin, Cetirizin, Parlazin, dan lain-lain) dicirikan oleh kesan yang jauh lebih rendah pada sistem saraf pusat kerana kesan selektif pada reseptor. Ini bermaksud bahawa kesan sampingan kemurungan sistem saraf pusat dan mengantuk pada ubat generasi kedua lebih kurang ketara daripada yang pertama. Malangnya, kesan anti-alergi ubat generasi kedua juga kurang ketara berbanding yang pertama. Oleh itu, ciri pendek kelihatan seperti ini: mengantuk yang kurang jelas dan kurang keberkesanan terhadap gejala alergi, berbanding dengan ubat generasi pertama.
Generasi ketiga antihistamin (Claritin, Erius, Telfast, dll.) Mempunyai selektivitas tindakan yang tinggi pada reseptor histamin. Oleh itu, ubat-ubatan ini secara praktikal tidak memberi kesan pada sistem saraf pusat, iaitu, ia tidak menyebabkan rasa mengantuk. Walau bagaimanapun, keterukan tindakan anti-alergi pada ubat generasi ketiga tidak lebih rendah daripada yang pertama. Oleh itu, penerangan ringkas mengenai antihistamin ini adalah seperti berikut: kesan anti-alergi yang kuat dan ketiadaan kesan sampingan yang hampir lengkap pada sistem saraf pusat dalam bentuk mengantuk..
Tablet Cetrin untuk alahan (kesan terapeutik)
Sebagai tambahan, Cetrin mengurangkan jumlah histamin yang dilepaskan dan mengurangkan penghijrahan eosinofil ke tempat reaksi alergi. Penurunan bilangan eosinofil dalam fokus keradangan alergi menyebabkan penurunan yang ketara dalam tahap keterukan reaksi hipersensitiviti tahap akhir. Juga, Cetrin mempunyai kesan anti-inflamasi umum, menghalang pengeluaran sitokin yang menyokong tindak balas keradangan.
Ketika digunakan dalam kursus sebagai agen profilaksis, ubat ini memiliki kemampuan untuk mengurangi kesediaan untuk pengembangan reaksi alergi pada sel-sel bronkus, yang menyebabkan penurunan frekuensi serangan pada pasien dengan asma. Dengan cara yang sama, Cetrin menekan perkembangan reaksi kulit alergi pada orang yang menderita urtikaria dan dermografi..
Kesan terapi Tsetrin bermula 20 minit selepas mengambil ubat, dan berlangsung hingga 24 jam. Oleh itu, cukup untuk mengambilnya hanya sekali sehari. Setelah menghentikan penggunaan ubat, kesediaan untuk mengembangkan reaksi alahan dipulihkan setelah tiga hari.
Oleh itu, kesan terapeutik utama Cetrin adalah seperti berikut:
1. Menghilangkan kegatalan.
2. Melegakan dan mencegah pembengkakan.
3. Melegakan kekejangan otot licin.
4. Mengurangkan kebolehtelapan kapilari dan pembebasan cecair ke dalam tisu.
Petunjuk
Tsetrin - arahan penggunaan (cara mengambil)
Cara pengambilan sirap Cetrin
Dos ditentukan oleh umur seseorang:
1. Kanak-kanak berumur 2 hingga 6 tahun mengambil 5 ml sirap (5 mg) sekali sehari, pada waktu petang. Sekiranya kanak-kanak tidak bertoleransi dengan dos sedemikian, ia boleh dibahagikan kepada dua dos - 2.5 ml sirap 2 kali sehari, pagi dan petang..
2. Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun dan orang dewasa mengambil 10 ml sirap (10 mg) sekali sehari, pada waktu petang, sebelum tidur. Sekiranya perlu, anda boleh mengagihkan dos 10 mg dalam dua dos - 5 ml sirap pada waktu pagi dan petang.
Warga emas tanpa penyakit buah pinggang boleh mengambil Cetrin pada dos dewasa yang biasa.
Pesakit yang mengalami kegagalan buah pinggang harus menggunakan Cetrin dalam dos yang bergantung pada nilai pekali penapisan glomerular, ditentukan menggunakan ujian Reberg. Dos Cetrin untuk orang yang mengalami kegagalan buah pinggang ditunjukkan dalam jadual:
Pekali penapisan glomerular (CC) | Dos sirap Cetrin |
CC = 30 - 40 ml / min (fungsi ginjal berkurang) | Ambil 5 ml sirap setiap hari, setiap hari |
CC = 10 - 30 ml / min (kegagalan buah pinggang yang teruk) | Ambil 5 ml sirap sehari, setiap hari |
Sekiranya, sebagai tindak balas pengambilan sirap Cetrin, timbul reaksi hipersensitiviti, anda mesti segera berhenti menggunakan ubat.
Sebelum menjalankan ujian alergi (ujian Prike), perlu berhenti mengambil Cetrin 3 hingga 4 hari agar tidak mendapat hasil negatif palsu.
Orang dewasa harus menahan diri dari minum alkohol semasa menggunakan Cetrin. Juga, semasa menggunakan ubat, perlu, jika mungkin, untuk meninggalkan sebarang aktiviti yang memerlukan peningkatan perhatian dan reaksi yang cepat..
Interaksi dengan ubat lain. Penggunaan gabungan dengan theophylline membawa kepada lanjutan masa tindakan Cetrin selama lebih dari 24 jam.
Overdosis Tsetrin adalah mungkin dengan satu dos lebih daripada 50 ml sirap. Gejala berlebihan adalah:
- mulut kering;
- mengantuk;
- pemberhentian aliran air kencing;
- sembelit;
- kebimbangan dan peningkatan kerengsaan.
Semasa merawat overdosis, pertama sekali, lavage gastrik dilakukan untuk membuang sisa-sisa ubat dari badan. Dalam kes ini, hemodialisis tidak berkesan. Sekiranya perlu, ubat simptomatik digunakan untuk mengekalkan tekanan normal, buang air kecil, pernafasan, dll..
Cara pengambilan tablet Cetrin
Kanak-kanak hanya boleh mengambil ubat dalam bentuk pil dari usia 6 tahun. Tablet diambil secara lisan, tidak dikunyah, tetapi hanya ditelan dan dicuci dengan sedikit air kosong. Oleh kerana ubat tersebut mempunyai kesan yang tahan lama, tablet mesti diminum hanya sekali sehari. Sebaiknya minum Cetrin pada waktu petang agar tidak mengalami ketidakselesaan dari kemungkinan mengantuk pada siang hari..
Dos tablet adalah sama untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun. Biasanya orang dewasa mengambil 1 tablet (10 mg) sekali sehari (lebih baik pada waktu petang). Dan untuk kanak-kanak, dos harian 10 mg dibahagikan kepada dua dos - setengah tablet (5 mg) dua kali sehari, pagi dan petang.
Pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu harus mengambil tablet Cetrin dalam separuh dos, iaitu setengah tablet (5 mg) sekali sehari. Sekiranya terdapat kegagalan buah pinggang, ubat mungkin terkumpul dalam darah, yang meningkatkan risiko kesan sampingan.
Sekiranya reaksi hipersensitiviti berlaku semasa mengambil pil, anda harus segera berhenti menggunakannya dan berjumpa doktor. Sebelum menjalankan ujian alergi (Prick test), anda mesti berhenti menggunakan tablet Cetrin sekurang-kurangnya 3 hari.
Minuman beralkohol harus dielakkan semasa rawatan. Oleh kerana ubat tersebut boleh menyebabkan mengantuk, anda juga harus mengelakkan aktiviti yang memerlukan perhatian dan kepantasan reaksi yang tinggi..
Overdosis Cetrin adalah mungkin apabila lebih dari 3 hingga 4 tablet diambil pada satu masa. Gejala keadaan ini adalah mengantuk, kegelisahan, kulit gatal, ruam, pengekalan kencing, keletihan, gegaran (gegaran anggota badan), takikardia (berdebar-debar). Untuk merawat overdosis, pertama sekali, anda harus membuang sisa-sisa ubat dari badan dengan mencuci perut. Hemodialisis tidak boleh dilakukan kerana prosedur ini tidak berkesan untuk mengeluarkan Cetrin dari darah. Sekiranya perlu, gunakan ubat simtomatik yang menyokong fungsi penting asas.
Tidak ada interaksi dengan produk ubat lain yang dikenal pasti. Walau bagaimanapun, disyorkan untuk menggabungkan penggunaan tablet dan ubat Cetrin secara serentak dengan kesan sedatif..
Cetrin untuk kanak-kanak
Tsetrin dibenarkan digunakan pada kanak-kanak dari usia 2 tahun. Dari usia 2 hingga 6 tahun, dibenarkan menggunakan Cetrin secara eksklusif dalam bentuk sirap, dan setelah 6 tahun, anak-anak juga dapat minum pil.
Penggunaan ubat ini membolehkan anda dengan cepat menghilangkan gatal-gatal yang menyakitkan pada anak, yang sangat tidak selesa dengannya. Bagaimanapun, seorang kanak-kanak sering tidak dapat menahan keinginannya untuk "menggaru", dia benar-benar mengikis kulit dengan kuku. Akibatnya, banyak luka dan calar terbentuk pada kulit, sehingga jangkitan mudah menembusi. Akibatnya, reaksi alahan diperumit oleh proses menular. Meringankan gatal-gatal yang luar biasa, Cetrin menormalkan tidur anak dan secara tidak langsung mencegah perkembangan jangkitan kulit.
Di samping itu, ubat ini mempunyai keupayaan untuk mengurangkan aktiviti alergi pada kulit dan bronkus. Dengan penggunaan biasa, ia dapat mengurangkan risiko gejala pernafasan (kekejangan bronkus, laring, kesukaran bernafas, sesak nafas, pembengkakan selaput lendir, dll.) Reaksi alergi terhadap kulit yang ada (gatal, kemerahan, bengkak, ruam). Maksudnya, Cetrin mencegah dermatitis menjadi penyakit serius - asma bronkial atau rhinitis alergi. Penyebaran gejala reaksi alergi dari kulit ke sistem pernafasan disebut atopic March. Inilah sebabnya mengapa doktor bercakap mengenai kemampuan Cetrin untuk mencegah perarakan atopik pada anak-anak..
Dos ubat ditentukan oleh usia kanak-kanak. Pilihan yang mungkin untuk menggunakan tablet dan sirap Cetrin pada kanak-kanak ditunjukkan dalam jadual:
Umur kanak-kanak | Dos Cetrin |
26 tahun | 5 ml sirap sekali sehari. Paling baik diambil pada waktu petang, sebelum tidur |
2.5 ml sirap dua kali sehari - pagi dan petang | |
Lebih 6 tahun | 10 ml sirap sekali sehari. Paling baik diambil pada waktu petang, sebelum tidur |
5 ml sirap dua kali sehari - pagi dan petang | |
Setengah tablet dua kali sehari - pagi dan petang |
Tablet Cetrin mesti diambil dua kali sehari, kerana anak tidak dapat diberikan keseluruhan dos harian pada satu masa.
Sekiranya kanak-kanak mengalami gangguan fungsi ginjal, maka dos harian Cetrin harus dikurangkan separuh. Ini bermaksud bahawa kanak-kanak berumur 2 - 6 tahun boleh minum maksimum 2.5 ml sirap setiap hari. Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun boleh mengambil maksimum 5 ml sirap setiap hari, atau satu tablet dua hari sekali.
Doktor mengesyorkan menggunakan sirap Cetrin untuk kanak-kanak, kerana lebih mudah untuk meminumnya, dan lebih baik dirasakan oleh anak. Kanak-kanak itu cenderung minum sirap yang berbau harum daripada pil, yang dikaitkan dengan ubat pahit. Oleh itu, agar tidak menimbulkan trauma psikologi pada kanak-kanak, disarankan untuk memberinya ubat dalam bentuk sirap..
Sekiranya satu dos ubat terlewat, tidak perlu dilakukan. Terus berikan anak anda Cetrin pada dos biasa pada keesokan harinya tanpa menambahkannya..
Permohonan semasa mengandung
Berapa hari untuk mengambil Cetrin?
Tempoh penggunaan Tsetrin bergantung pada beberapa faktor, yang menentukan adalah keparahan dan sifat perjalanan penyakit alergi..
Jadi, Tsetrin digunakan untuk melegakan reaksi alergi akut selama maksimum 10-14 hari. Sekiranya gejala reaksi alergi hilang lebih cepat daripada selepas 10 hari, maka ubat tersebut harus dihentikan lebih awal. Oleh itu, dalam rawatan reaksi alergi akut, jangka masa pentadbiran ditentukan oleh kadar di mana gejala hilang. Sebaik sahaja gejala alergi hilang, anda boleh berhenti mengambil ubat dengan segera. Walau bagaimanapun, dalam kes ini, penggunaan Tsetrin secara berterusan selama lebih dari 14 hari tidak dibenarkan..
Semasa mengambil Cetrin sebagai agen profilaksis untuk mencegah berlakunya pemburukan penyakit alergi (contohnya, hidung berair, demam hay, dermatitis, dan lain-lain), diperlukan rawatan yang lebih lama. Biasanya, penggunaan profilaksis penggunaan dadah adalah 1 - 1,5 bulan. Doktor mengesyorkan mengambil Cetrin untuk profilaksis sepanjang tempoh kehadiran alergen yang berpotensi di persekitaran. Contohnya, jika anda alah pada tanaman berbunga, anda perlu mengambil Cetrin pada bulan Mei-Jun sehingga semua pokok pudar..
Juga, Cetrin boleh digunakan untuk rawatan asma bronkial sebagai antihistamin asas dalam kombinasi dengan ubat lain. Dalam kes ini, ubat diambil dalam jangka masa 15 - 20 hari, kemudian berehat selama 1 minggu. Selepas waktu rehat, penerimaan disambung semula. Kaedah pengambilan Cetrin ini dalam rawatan asma bronkial telah diamalkan selama bertahun-tahun..
Kanak-kanak kecil (berumur sehingga 7 tahun), terdedah kepada reaksi alahan seperti dermatitis, boleh mengambil Cetrin secara profilaksis 3-4 kali setahun, dalam jangka masa pendek 10-14 hari. Pencegahan sedemikian diperlukan untuk mengelakkan perarakan atopik pada kanak-kanak yang terdedah kepada reaksi alahan yang benar..
Kesan sampingan
Tablet dan sirap Cetrin mempunyai kesan sampingan yang sama, yang ditunjukkan terutamanya dari sistem saraf pusat. Kesan sampingan kedua-dua bentuk dos Cetrin dari pelbagai organ dan sistem ditunjukkan dalam jadual:
Sistem organ | Kesan sampingan sirap | Kesan sampingan pil |
sistem saraf pusat | Mengantuk | Kelemahan |
Sakit kepala | Sakit kepala | |
Pening | Pening | |
Migrain | Mengantuk | |
Kegembiraan | ||
Sistem penghadaman | Mulut kering | Mulut kering |
Dispepsia | Sembelit | |
Sakit perut | Cirit-birit | |
Perut kembung (kembung) | ||
Organ lain | Edema Quincke | Edema Quincke |
Ruam | Ruam | |
Gatal-gatal | ||
Gatal-gatal |
Kontraindikasi
Analog
Di pasaran farmaseutikal domestik, Cetrin mempunyai ubat analog dan sinonim. Analognya merangkumi semua ubat dari kumpulan ubat antihistamin (penghalang histamin). Sinonim Tsetrin merangkumi antihistamin, yang juga mengandungi cetirizine sebagai bahan aktif..
Jadi, ubat berikut adalah sinonim untuk Tsetrin:
- Tablet Alers;
- Tablet Allertek;
- Tablet Levocetirizine-Teva;
- Tablet Cetirizine DS;
- Tablet Cetirinax;
- Tablet Cetirizine-OBL;
- Tablet Cetirizin-Teva;
- Tablet dan titisan Zyrtec;
- Titisan, sirap dan tablet Zodak;
- Penyelesaian dan tablet Letizen;
- Tetes dan tablet Parlazin;
- Tablet Cetirizine;
- Tetes, sirap dan tablet Cetirizine Hexal;
- Sirap dan tablet Cetrin;
- Sirap dan tablet zetrinal;
- Sirap dan tablet Zinset.
Analog Tsetrin merangkumi ubat berikut:
- Tablet Allerpriv;
- Tablet Allerfex;
- Tablet Beksist-sanovel;
- Tablet glenzet;
- Tablet Gistaphen;
- Tablet Gifast;
- Tablet Diacin;
- Tablet Dimebon;
- Tablet Dimedrokhin;
- Tablet Dinox;
- Tablet ubat;
- Tablet Desloratadine-Teva;
- Tablet Klallergin;
- Tablet Clarifer;
- Tablet Ketotifen-Ros;
- Tablet LoraHexal;
- Tablet Loratadin Stada;
- Tablet Loratadin-Werte;
- Tablet Loratadin-Teva;
- Tablet Loratadin-OBL;
- Tablet Lordestine;
- Tablet Rupafin;
- Tablet Ciel;
- Tablet Telfast;
- Pil Ceser;
- Tablet Feksadin;
- Tablet Fexo;
- Tablet Fexofast;
- Tablet Fexofenadine;
- Titisan dan tablet Ksizal;
- Titisan dan tablet Claritin;
- Sirap dan tablet Clargotil;
- Sirap dan tablet Claridol;
- Sirap dan tablet Clarisens;
- Sirap dan tablet Clarotadine;
- Sirap dan tablet Kestin;
- Sirap dan tablet ketotifen;
- Sirap dan tablet Ketotifen Sopharma;
- Sirap dan tablet Loratadine;
- Sirap dan tablet Loratadin-Hemofarm;
- Sirap dan tablet peritol;
- Titisan dan tablet Suprastinex;
- Sirap dan tablet Erius;
- Sirap dan tablet Erolin;
- Tablet, lozenges dan penggantungan Lomilan;
- Tablet Dragee dan Diazolin;
- Kapsul Rapido;
- Kapsul Semprex.
Ulasan
Sebilangan besar ulasan mengenai Cetrin positif, kerana ubat ini membantu menghilangkan gejala alergi dengan cepat dan lama. Ramai orang memperhatikan bahawa mereka menukar tablet Cetrin setelah menggunakan Parlazin atau Zodak, yang juga berkesan, tetapi harganya jauh lebih mahal. Pada pendapat mereka, Tsetrin tidak kalah kecekapannya dengan Zodak atau Parlazin, tetapi ia mempunyai kos yang jauh lebih rendah, yang merupakan kelebihannya yang tidak diragukan. Orang juga telah berjaya menggunakan ubat ini untuk melegakan gejala kulit gatal atau bengkak teruk yang disebabkan oleh pelbagai sebab bukan alergi..
Sebilangan kecil ulasan negatif mengenai Tsetrin dikaitkan dengan ketidakberkesanan mutlaknya dalam kes tertentu. Orang membeli ubat itu, mula menggunakannya, tetapi tidak mendapat kesan positif. Gejala alahan tidak hilang, dan keparahannya tidak berkurang. Ketidakcekapan dalam kes ini mendorong orang meninggalkan maklum balas negatif. Walau bagaimanapun, ulasan seperti itu tidak membawa warna emosi negatif yang jelas, kerana orang mengetahui keperibadian setiap organisma. Biasanya dalam ulasan ini ada ungkapan yang "secara peribadi tidak sesuai dengan saya, tetapi semuanya bersifat individu".
Suprastin atau Tsetrin?
Cetrin tergolong dalam antihistamin generasi kedua, dan Suprastin mewakili generasi pertama. Ini bermaksud bahawa semasa menggunakan Tsetrin, kesan sampingan berkembang lebih jarang dan kurang ketara berbanding dengan Suprastin. Walau bagaimanapun, Suprastin mempunyai kesan anti-alergi yang lebih kuat..
Hari ini, doktor percaya bahawa untuk penggunaan bebas, perlu memilih Cetrin. Suprastin hanya boleh digunakan di institusi perubatan di bawah pengawasan doktor untuk melegakan reaksi alergi akut yang tidak dapat dihentikan dengan cara lain. Di negara maju, dilarang menggunakannya pada kanak-kanak di bawah 12 tahun..
Suprastin mengeringkan selaput lendir saluran pernafasan, yang membawa kepada risiko jangkitan yang tinggi. Akibatnya, dalam 70% kes, pelepasan alergi dengan Suprastin berakhir pada bronkitis, sakit tekak atau penyakit lain yang serupa. Di samping itu, ubat ini mempunyai kesan negatif pada sistem saraf pusat, menyebabkan rasa mengantuk yang teruk, mengurangkan kemampuan untuk belajar dan persepsi maklumat yang mencukupi. Cetrin tidak menyebabkan kesan sampingan ini. Oleh itu, walaupun terdapat kesan anti-alergi yang lebih lemah, ia harus lebih disukai daripada Suprastin.
Lebih lanjut mengenai Suprastin
Cetrin atau Claritin?
Claritin adalah ubat generasi ketiga, dan Cetrin adalah ubat kedua. Kesan anti-alergi yang pertama tentu lebih kuat daripada yang kedua. Keterukan kesan sampingan pada Claritin lebih rendah. Secara keseluruhan, doktor menganggap Claritin sebagai antihistamin yang lebih berkesan dan lebih selamat daripada Cetrin. Oleh itu, jika boleh, perlu memilih Claritin untuk menghilangkan gejala reaksi alergi..
Walau bagaimanapun, harganya jauh lebih tinggi daripada Tsetrin. Sekiranya tidak dapat membeli Claritin secara kewangan, anda boleh menggunakan Cetrin. Tetapi walaupun Cetrin melakukan pekerjaan dengan baik dan menghilangkan gejala alergi, lebih baik, jika mungkin, beralih menggunakan Claritin. Keutamaan Claritin yang tidak diragukan oleh doktor adalah kerana kesannya yang minimum pada sistem saraf pusat. Kesannya pada struktur otak jauh lebih sedikit daripada Cetrin.
Lebih banyak mengenai Claritin
Zyrtec atau Tsetrin?
Zyrtec dan Cetrin adalah ubat yang sinonim, kerana ia mengandungi bahan aktif yang sama - cetirizine. Itulah sebabnya tidak ada perbezaan mendasar antara Zyrtec dan Tsetrin. Anda boleh memilih ubat yang lebih disukai oleh subjek. Sekiranya faktor penentu dalam memilih ubat adalah harganya, maka pilihlah Cetrin, yang jauh lebih murah daripada Zirtek.
Ahli farmasi percaya bahawa Zyrtec mengandungi cetirizine dengan tahap kemurnian yang lebih tinggi, oleh itu, ia menyebabkan kesan sampingan yang lebih sedikit. Walau bagaimanapun, amalan penggunaannya menunjukkan bahawa kejadian kesan sampingan pada kedua-dua ubat adalah sama..
Cetrin adalah ubat import yang dikeluarkan oleh syarikat farmaseutikal India. Perbezaan kos bergantung pada margin perdagangan di rantai farmasi, kos penyimpanan, penyewaan premis dan pengangkutan. Artinya, tidak ada perbezaan antara ubat yang lebih mahal dan ubat yang lebih murah. Kos tablet dan sirap Cetrin di farmasi Rusia ditunjukkan dalam jadual:
Dos bentuk Cetrin | Harga |
Sirap, 60 ml | 110 - 125 rubel |
Tablet, 10 keping | 149 - 161 rubel |
Tablet, 20 keping | 155-181 rubel |
Tablet, 30 keping | 220 - 224 rubel |
Cetrin untuk anjing
Pengarang: Pashkov M.K. Penyelaras Projek Kandungan.
"Tsetrin": arahan penggunaan, analog dan ulasan
Menurut arahan penggunaan, "Cetrin" - tablet untuk alahan generasi ke-2. Ini adalah agen anti-alergi yang baik, yang mengandungi cetirizine sebagai bahan aktif. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet, dalam bentuk sirap dan titisan.
Ubat ini tidak menyebabkan rasa mengantuk, seperti banyak antihistamin lain, dan juga tidak memberi kesan menyedihkan pada sistem saraf pusat. Ubat yang dibenarkan untuk kemasukan ke orang dewasa dan kanak-kanak dari 6 bulan.
Ciri-ciri ubat
Ubat "Cetrin" merujuk kepada antihistamin dengan spektrum tindakan selektif, yang disebut penyekat histamin. Ubat digunakan untuk menghilangkan gejala alergi.
Ubat ini mencegah berlakunya alahan ketika alergen memasuki badan, dan juga membantu menghilangkan penyakit yang sudah bermula.
Ubat ini berkesan menghilangkan bengkak dan gatal. Dengan mengurangkan kebolehtelapan kapilari, ubat mencegah terjadinya edema tisu lembut. Ia juga membantu melawan kekejangan otot licin. Dengan kepatuhan pada dos, kesan antiserotonin, antikolinergik dan ubat penenang tidak diperhatikan.
Komposisi dan bentuk pelepasan
Perubatan "Citrine" dalam komposisinya mengandungi bahan aktif utama - cetirizine. Sebilangan kecil mengandungi komponen tambahan. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet, dalam bentuk titisan dan sirap.
Tablet
Tablet citrine boleh didapati dalam bungkusan 10, 20 dan 30 keping dalam satu pek. Tablet ini berbentuk bulat. Mereka ditutup dengan filem pelekat di atas..
Sirap
Kit ubat termasuk botol kaca yang mengandungi 30 atau 60 ml ubat, sudu pengukur dan arahan penggunaan. Sirap mempunyai konsistensi yang seragam, warna telus dan aroma buah.
Turun
Ubat ini dihasilkan dalam botol dengan penitis 20 ml. 1 ml ubat mengandungi tepat 1 mg bahan aktif. Tetes "Cetrin" boleh digunakan untuk merawat orang dewasa dan orang tua. Tetes juga boleh diresepkan untuk kanak-kanak dari 6 bulan.
Prinsip operasi
Seperti yang dinyatakan dalam arahan penggunaan, "Cetrin" merujuk kepada penghalang histamin dan dapat digunakan untuk hampir semua jenis alergi. Prinsip tindakan "Tsetrin" bertujuan untuk menurunkan kepekatan histamin secara langsung dalam fokus alergi. Ubat ini memberi kesan negatif terhadap pengeluaran sitokin, sehingga mengurangkan tindak balas keradangan. Setelah mengambil ubat, setelah kira-kira 20 minit, diperhatikan:
- penghapusan gatal-gatal pada kulit;
- pengurangan kemerahan;
- pengurangan bengkak;
- pengurangan hidung berair dan bersin;
- penghapusan ruam;
- normalisasi pernafasan.
Walaupun semua sifat positif ubat ini, sebelum meminumnya, anda mesti berunding dengan pakar pediatrik, ahli terapi atau alahan.
Petunjuk untuk digunakan
Arahan untuk penggunaan "Tsetrin" mengatakan bahawa petunjuk utama untuk mengambil ubat ini adalah:
- konjungtivitis;
- ekzema;
- rhinitis alahan;
- dermatosis;
- kulit gatal dengan dermatitis;
- gigitan serangga;
- neurodermatitis.
Ubat ini sering dimasukkan dalam terapi kompleks asma, bronkitis, sinusitis, radang paru-paru dan banyak penyakit lain. Penggunaannya membantu mengurangkan kekejangan otot, pembengkakan tisu, dan juga untuk menormalkan pernafasan. Hasil yang baik dari pengambilan ubat boleh didapati dengan neurodermatosis, dermatitis atopik dan banyak penyakit kulit yang lain..
Cara pengambilan untuk orang dewasa?
Seperti yang dinyatakan dalam arahan penggunaan, tablet "Cetrin" untuk orang dewasa diresepkan 1 pil setiap hari. Mereka hanya ditelan utuh, tanpa mengunyah, dan dibasuh dengan jumlah air yang mencukupi..
Setengah tablet sehari harus diambil oleh orang dewasa yang mengalami gangguan fungsi ginjal. Berhenti mengambil ubat tiga hari sebelum ujian alergi dilakukan. Tablet citrine paling baik diambil pada waktu petang tepat sebelum tidur. Ini akan mengurangkan kesan sampingan dan ketidakselesaan pada usus dan perut..
Ubat dalam bentuk sirap, orang dewasa harus minum 10 ml sekali sehari. Sekiranya perlu, jumlah ubat ini boleh dibahagikan kepada dua dos..
Orang tua yang tidak menderita penyakit buah pinggang boleh mengambil ubat "Cetrin" dalam dos untuk orang dewasa.
Cara pengambilan untuk kanak-kanak?
Arahan penggunaan "Tsetrin" mengatakan bahawa ubat itu diminum tanpa mengira pengambilan makanan.
Sirap boleh diberikan kepada kanak-kanak dari usia 2 tahun, turun dari 6 bulan, dan tablet hanya dari 6 tahun. Oleh kerana ubat tersebut mempunyai kesan tahan lama, ia boleh diminum sekali sehari. Sebaiknya meminumnya pada waktu petang supaya pada siang hari tidak ada ketidakselesaan yang berkaitan dengan mengantuk..
Bagi kanak-kanak berumur 2 hingga 6 tahun, dosnya ialah 5 ml sirap sekali sehari. Sekiranya kanak-kanak bertoleransi dengan dos seperti itu, maka ia harus dibahagikan kepada 2 dos. Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun dinasihatkan untuk mengambil 10 ml sirap sekali sehari. Sekiranya perlu, dos ini boleh dibahagikan kepada dua dos..
Memandangkan kesan ubat yang berpotensi menyedihkan pada sistem saraf pusat, perhatian khusus harus diambil ketika memberi resep Cetrin kepada anak-anak di bawah usia 1 tahun, serta jika terdapat faktor risiko tertentu untuk kematian bayi. Faktor-faktor ini merangkumi:
- apnea tidur pada abang atau kakak;
- usia muda ibu;
- penyalahgunaan dadah atau rokok ibu semasa mengandung;
- bayi pramatang;
- penggunaan ubat-ubatan yang menekan sistem saraf pusat.
Kanak-kanak di bawah umur satu tahun diberi 5 tetes ubat 1 kali sehari. Kanak-kanak di bawah 6 tahun harus mengambil 5 tetes, 2 kali sehari. Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun disyorkan mengambil 10 tetes.
Berapa hari dibenarkan menggunakan "Tsetrin"?
Tempoh penggunaan "Tsetrin" bergantung pada banyak faktor yang berbeza, yang utama adalah keparahan perjalanan penyakit dan sifatnya. Untuk menghilangkan bentuk alergi akut, ubat ini digunakan selama maksimum 10-14 hari..
Sekiranya terdapat simptom alergi kecil, maka ubat digunakan maksimum 10-14 hari. Sekiranya tanda-tanda alergi hilang lebih cepat daripada selepas 10 hari, maka ubat dihentikan lebih awal.
Semasa merawat alahan akut, jangka masa kemasukan ditentukan terutamanya oleh kadar hilangnya gejala. Sebaik sahaja simptom alergi hilang, anda boleh berhenti mengambil ubat dengan segera. Jangan mengambil Cetrin secara berterusan selama lebih dari 14 hari.
Semasa mengambil ubat untuk profilaksis, untuk mengelakkan alahan akut, diperlukan terapi yang lebih lama. Biasanya ia dirancang selama 1-1.5 bulan.
Kontraindikasi
Tetes, sirap dan tablet "Cetrin" tidak boleh digunakan oleh pesakit yang menderita hipersensitiviti terhadap cetrizin, hidroksizin atau komponen tambahan ubat.
Usia yang lebih tua dan kegagalan buah pinggang dianggap sebagai kontraindikasi relatif. Bagi pesakit dengan kekurangan buah pinggang dan orang tua, dos ubat harus dipilih secara individu..
Kesan sampingan
Menurut arahan penggunaan, tablet Cetrin jarang memprovokasi terjadinya kesan sampingan. Walau bagaimanapun, kadang-kadang beberapa reaksi masih diperhatikan, yang ditunjukkan dari pelbagai organ dan sistem badan. Ini termasuk seperti:
- sakit kepala;
- gegaran anggota badan;
- mengantuk atau insomnia;
- peningkatan kegembiraan mental atau kemurungan;
- takikardia;
- peningkatan tekanan;
- masalah hati;
- gastritis;
- cirit-birit;
- stomatitis.
Selain itu, sakit otot, faringitis, dan pelbagai jenis reaksi alahan adalah mungkin. Untuk mengelakkan berlakunya kesan sampingan, anda mesti mematuhi dos ubat dengan ketat..
Overdosis
Seperti yang dinyatakan dalam arahan penggunaan "Citrine", ketika mengambil ubat dalam dos 50 mg, gejala seperti diperhatikan:
- cirit-birit;
- peningkatan keletihan;
- kekeliruan kesedaran;
- sakit kepala;
- kegelisahan;
- kelemahan;
- mengantuk;
- gatal.
Sekiranya berlaku overdosis, segera bilas perut atau muntah. Dianjurkan untuk mengambil arang aktif, serta menjalankan terapi sokongan dan simptomatik. Tidak ada penawar khusus terhadap overdosis.
arahan khas
Walaupun fakta bahawa cetirizine tidak mempunyai kesan penenang langsung pada badan, beberapa pesakit mungkin mengalami sedikit mengantuk. Itulah sebabnya semasa rawatan dengan "Cetrin" anda perlu berhati-hati setelah minum ubat semasa memandu kereta dan bekerja dengan mekanisme berbahaya dan kompleks.
Penggunaan minuman beralkohol secara serentak dengan "Cetrin" tidak memberi kesan negatif yang ketara pada tubuh. Walau bagaimanapun, doktor mengesyorkan agar tidak mengambil produk yang mengandungi alkohol sehingga akhir terapi..
Pesakit yang mengalami kecederaan saraf tunjang, hiperplasia prostat, atau faktor lain yang cenderung kepada pengekalan kencing mesti berhati-hati ketika mengambil ubat, kerana cetirizine dapat meningkatkan risiko pengekalan kencing.
Titisan tidak mengandung gula dalam komposisinya, dan sucralose digunakan sebagai pemanis, yang tidak mempengaruhi kandungan glukosa dalam serum darah, oleh itu titisan "Cetrin" dapat diambil oleh pesakit diabetes mellitus.
Kehamilan dan penyusuan
Kajian eksperimen, yang dilakukan pada haiwan, sama sekali tidak mendedahkan kesan negatif komponen utama ubat "Cetrin" terhadap perkembangan janin dan kehamilan..
Penggunaan ubat ini semasa kehamilan hanya dapat dilakukan apabila potensi manfaat yang diberikan untuk kesihatan wanita adalah beberapa kali lebih tinggi daripada semua risiko yang mungkin terjadi pada tubuh anak. Walau bagaimanapun, dalam kes ini, kawalan ketat dari pakar diperlukan..
Semasa menyusui, cetirizine dikeluarkan dalam susu ibu. Itulah sebabnya terapi dengan "Tsetrin" dalam tempoh ini dilarang..
Interaksi dengan ubat lain
Sekiranya anda mengambil tablet dan ubat penenang Cetrin pada masa yang sama, anda harus berhati-hati agar tidak melebihi dos yang disyorkan. Sekiranya interaksi langsung cetirizine dan theophylline, gejala overdosis ubat mungkin muncul. Ini disebabkan oleh penurunan perkumuhan cetirizine dari badan..
Penggunaan ubat secara serentak dengan antibiotik yang tergolong dalam kumpulan macrolide dan ketoconazole tidak menyebabkan perubahan serius pada ECG pesakit.
Analog ubat
Sekiranya, menurut arahan, dilarang mengambil tablet Citrine, maka anda boleh memilih analog ubat ini. Daripada "Cetrin", anda boleh menggunakan ubat seperti:
- "Zirtek".
- Claritin.
- "Erius".
- "Suprastin".
Ubat "Zyrtec" adalah ubat yang mengandungi bahan aktif cetirizine. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet dan tetes. Antihistamin ini boleh diambil oleh kanak-kanak berumur lebih dari 6 bulan dan wanita yang sedang menyusui. Tidak digalakkan mengambil "Zyrtec" semasa kehamilan.
Claritin adalah antihistamin yang baik, yang mengandungi loratadine. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk sirap dan tablet. Ubat ini boleh diambil oleh kanak-kanak berumur lebih dari 2 tahun dan wanita semasa mengandung. Claritin tidak digalakkan diambil semasa menyusu.
Ubat "Erius" adalah salah satu pengganti yang baik untuk "Cetrin" dalam kumpulan terapi utama. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk sirap, tablet penyerap biasa dan khas. Ini adalah agen anti-alergi yang cukup baik yang boleh digunakan untuk merawat kanak-kanak berumur lebih dari 6 bulan. Ubat ini dikontraindikasikan semasa kehamilan dan penyusuan.
Ubat "Suprastin" adalah salah satu pengganti yang baik untuk "Cetrin" dalam kumpulan farmakologi. Ubat ini boleh didapati sebagai tablet atau suntikan. Ubat "Suprastin" dilarang untuk bayi baru lahir, wanita hamil dan wanita semasa menyusui.
Ulasan dan kos ubat
Sebahagian besar ulasan mengenai ubat "Cetrin" adalah positif, kerana ubat ini membantu menghilangkan gejala alergi dengan cepat dan lama. Ramai orang memperhatikan bahawa mereka beralih untuk mengambil tablet Cetrin setelah menggunakan Zodak atau Parlazin, yang juga cukup berkesan, tetapi mereka agak mahal.
Sebilangan besar ulasan negatif mengenai "Tsetrin" berkaitan dengan ketidakcekapannya dalam setiap kes tertentu. Pada masa yang sama, gejala alergi tidak hilang, dan keparahannya tidak berkurang..
Ramai yang berminat dengan berapa kos "Tsetrin" di farmasi Rusia. Kos ubat dalam bentuk tablet rata-rata 226 rubel untuk 30 keping setiap 10 mg.
Cetrin
Komposisi
Tablet cetrin mengandungi 10 mg cetirizine hidroklorida, serta pati jagung, laktosa, povidone K30, magnesium stearat.
Komposisi shell tablet: hypromellose, titanium dioxide, sorbic acid, talc, macrogol 6000, dimethicone, polysorbate 80.
Dalam sirap Tsetrin, bahan aktif terkandung dalam kepekatan 1 mg / ml. Penyediaannya merangkumi sebagai komponen tambahan: asid benzoat, sukrosa, gliserin, disodium edetate, larutan sorbitol, natrium sitrat, campuran perisa buah ID20181PH, air yang disucikan.
Borang pelepasan
Pengilang menghasilkan ubat dalam bentuk:
- tablet bersalut filem 10 mg (pek # 20 atau # 30);
- sirap 1 mg / ml (botol 30 dan 60 ml).
Tablet berbentuk bulat, biconvex, bersalut filem. Warna mereka berbeza dari hampir putih hingga putih. Terdapat risiko di satu pihak.
Sirap adalah bahan telus, sedikit kekuningan (atau tidak berwarna) dengan bau buah yang menyenangkan. Tiada zarah yang kelihatan, cecair mungkin sedikit pudar.
kesan farmakologi
Anti alahan.
Farmakodinamik dan farmakokinetik
Cetirizine secara selektif menyekat reseptor histamin jenis H1, sambil melemahkan kesan histamin pada saluran darah, mengurangkan edema dan hiperemia. Memberi kesan anti-eksudatif dan antiprurit.
Berkesan untuk reaksi kulit (pembilasan, lecet) yang berkembang sebagai tindak balas kepada pengenalan alergen, histamin dan penyejukan tertentu (dengan urtikaria sejuk).
Pada 50% pesakit setelah mengambil 10 mg Cetirizine, kesannya ditunjukkan dalam 20 minit, 95% pesakit merasa bertambah baik dalam 1 jam setelah mengambil tablet / sirap.
Tempoh penyekat reseptor histamin lebih daripada 24 jam. Pada kanak-kanak di bawah umur 2 tahun (termasuk bayi baru lahir) - kira-kira 12 jam.
Kereaktifan kulit terhadap histamin dipulihkan dalam masa tiga hari.
Ubat ini melegakan keadaan dengan rinitis alergi, mengurangkan manifestasi seperti kesesakan hidung, bersin, gatal, hidung berair, mata berair.
Pada asma bronkial (jika penyakitnya ringan), ia melemahkan bronkokonstriksi yang disebabkan oleh histamin (kesan ini bergantung kepada dos).
Apabila diambil pada peringkat awal reaksi alergi, ia menghalang perkembangannya. Pada peringkat akhir, ia menekan pelepasan mediator yang terlibat di dalamnya, serta penghijrahan basofil, neutrofil dan eosinofil sebagai tindak balas terhadap pengenalan alergen, mencegah perkembangan edema, mengurangkan kebolehtelapan dinding kapilari, mengurangkan spastik keperitan otot licin.
Mengurangkan ekspresi molekul pelekat (VCAM-1, ICAM-1), menghalang tindakan pemicu rembesan histamin dan pengantara lain (bahan P, faktor pengaktifan platelet).
Hampir tidak ada tindakan antikolinergik dan antiserotonin. Permohonan dalam dos enam kali lebih tinggi daripada terapi tidak disertai dengan perubahan selang QT dan tanda-tanda kardiotoksisiti lain.
Dalam dos yang tidak melebihi 20-25 mg / hari, tidak mempengaruhi keupayaan untuk menumpukan perhatian dan masa reaksi.
Terhadap latar belakang penggunaan, toleransi terhadap tindakan ubat tidak berkembang.
Cetirizine cepat diserap dari saluran makanan, TCmax - kira-kira 1 jam. Ketersediaan bio ubat Cetrin tidak bergantung pada faktor biofarmaseutikal (bentuk dos dan komposisinya), pengambilan makanan tidak mempengaruhi kelengkapan penyerapan, namun, ia memanjangkan TSmax.
Sebilangan kecil cetirizine dimetabolisme di hati dengan O-dealkylation (ini membezakan ubat dari penyekat histamin lain, yang dimetabolisme di hati dengan penyertaan isoenzim sistem sitokrom P-450). Produk metabolik tidak aktif secara farmakologi.
Tidak terkumpul. Dua pertiga daripada dos yang diambil dikeluarkan oleh buah pinggang tidak berubah, sekitar 10% - dengan tinja. Pelepasan sistemik cetirizine adalah 53 ml / min. T1 / 2 - dari 5 hingga 10 jam. Untuk kanak-kanak di bawah 6 tahun - 5 jam, untuk kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun - 6 jam, dan untuk orang dewasa - dari 7 hingga 10 jam.
Petunjuk untuk penggunaan Tsetrin
Cetrin: mengapa pil ini?
Tablet diresepkan untuk melegakan gejala hidung rhinitis alergi (bermusim dan kronik), serta gejala bukan hidung yang berkaitan dengan konjungtivitis.
Ubat ini berkesan untuk pelbagai jenis urtikaria (termasuk urtikaria idiopatik), angioedema dan dermatosis alergi, yang disertai dengan gatal-gatal yang teruk (neurodermatitis, dermatitis atopik).
Untuk apa ubat dalam sirap membantu??
Sirap adalah bentuk dos yang disukai untuk pesakit kanak-kanak. Seperti tablet, ia berkesan untuk:
- demam hay;
- rhinitis alergi / konjungtivitis;
- gatal-gatal;
- penyakit kulit alahan disertai dengan gatal-gatal yang teruk;
- Edema Quincke.
Petunjuk tambahan untuk penggunaan Tsetrin dalam bentuk dos ini adalah asma bronkial atopik..
Kontraindikasi
Ubat ini tidak boleh digunakan pada pesakit dengan hipersensitiviti yang diketahui terhadap cetirizine, hydroxyzine atau komponen tambahan sirap / tablet, pada wanita hamil dan menyusui.
Dalam pediatrik, sirap diresepkan dari usia dua tahun, dan tablet dari usia enam tahun.
Kontraindikasi relatif adalah usia tua dan kegagalan buah pinggang kronik. Bagi pesakit yang mengalami kegagalan buah pinggang kronik dan orang tua, dos ubat dipilih secara individu, bergantung kepada keadaan fungsi buah pinggang..
Kesan sampingan
Cetrin jarang menyebabkan kesan sampingan. Kadang-kadang pesakit mengalami mulut kering dan mengantuk. Kurang biasa, gejala seperti:
- sakit kepala;
- perasaan tidak selesa di perut / usus;
- migrain;
- pening;
- reaksi hipersensitiviti (ruam, gatal, urtikaria, edema Quincke).
Arahan untuk penggunaan Cetrin: cara mengambil tablet dan sirap?
Tablet Cetrin: arahan penggunaan
Tablet ini bertujuan untuk pemberian oral. Mereka mesti dibasuh dengan segelas air. Pengambilan makanan tidak mempengaruhi farmakokinetik ubat.
Orang dewasa (dengan syarat mereka tidak mengalami gangguan fungsi ginjal) harus minum satu tablet 10 mg sehari: pada satu masa, atau membahagikan dos menjadi dua dos.
Sekiranya fungsi buah pinggang dikurangkan, dos dipilih secara individu.
Untuk kerosakan buah pinggang, di mana nilai Clcr berada dalam lingkungan 30 hingga 49 ml / min, dos harian adalah setengah tablet (5 mg). Sekiranya GFR dikurangkan sehingga Clcr tidak melebihi 30 ml / min, dos yang ditunjukkan (5 mg) harus diambil setiap hari.
Arahan sirap
Sirap digunakan secara dalaman, waktu pengambilannya tidak bergantung pada waktu makan.
Dos harian untuk orang dewasa ialah 10 mg (sepadan dengan 10 ml sirap). Bergantung pada keparahan gejala, rawatan boleh dimulakan dengan dos 5 mg / hari. Dos tertinggi ialah 20 mg / hari.
Orang tua, serta pesakit dengan fungsi hati yang terganggu, bergantung kepada fungsi ginjal yang normal, tidak diperlukan penyesuaian dos.
Untuk gangguan buah pinggang, rejimen dos harus dikaji semula.
Dengan penurunan GFR yang sederhana, ketika Clcr berada dalam kisaran 30 hingga 49 ml / min, pesakit diberi 5 ml sirap setiap hari, jika Clcr tidak melebihi 30 ml / min, dos ini diambil setiap hari. Sekiranya kerosakan buah pinggang dengan CRF peringkat akhir, di mana Clcr tidak melebihi 10 ml / min, penggunaan ubat ini dikontraindikasikan.
Arahan untuk kanak-kanak
Tablet cetrin untuk kanak-kanak berusia lebih dari enam tahun ditetapkan untuk mengambil 2 r / hari pada 5 mg atau 1 r / hari pada 10 mg (masing-masing, 0,5 atau 1 tablet setiap dos).
Dos sirap yang disyorkan untuk kanak-kanak di bawah umur 6 tahun adalah 2.5 mg 1 r / hari. Sekiranya ditunjukkan (dan juga dengan mempertimbangkan berat badan anak, keparahan gejala dan keberkesanan rawatan), ia dapat dua kali lipat. Dalam kes ini, ubat diambil setiap 12 jam, 2,5 ml setiap dos..
Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun harus diberi 10 ml sirap 1 r / hari. Doktor mungkin mengesyorkan memulakan rawatan pada separuh dos..
Dos Tsetrin untuk kanak-kanak dengan gangguan fungsi ginjal dipilih secara individu, bergantung pada berat badan dan nilai penunjuk Clcr.
Berapa lama Cetrin boleh diambil?
Berapa hari untuk mengambil kes ini atau ditentukan oleh doktor yang merawat. Tempoh kursus bergantung pada sifat dan keparahan perjalanan penyakit ini.
Overdosis
Overdosis terutamanya berkaitan dengan kesan cetirizine pada sistem saraf atau dengan kesan yang mungkin menunjukkan kesan antikolinergik..
Mengambil Cetrin pada dos lima kali lebih tinggi daripada dos harian yang disyorkan menimbulkan:
- peningkatan mulut kering;
- peningkatan keletihan;
- cirit-birit;
- kekeliruan kesedaran;
- sakit kepala;
- pening;
- mydriasis;
- malaise;
- penenang;
- kegelisahan;
- takikardia;
- gatal;
- mengantuk;
- pengekalan kencing.
Penawar khusus untuk cetirizine tidak diketahui. Rawatan overdosis bertujuan untuk menjaga pesakit dan melegakan gejala yang tidak diingini.
Pada peringkat awal overdosis, disarankan untuk mencuci perut dan menyebabkan muntah. Pesakit ditetapkan julap dan enterosorben. Dialisis tidak berkesan. Dalam kes-kes yang teruk, perlu memantau keadaan sistem pernafasan dan kardiovaskular pesakit..
Interaksi
Kajian interaksi dengan Antipyrine, Azithromycin, Pseudoephedrine, Erythromycin, Ketoconazole tidak mengesahkan kesan ubat ini pada profil farmakokinetik Cetirizine.
Pemberian serentak dengan Theophylline dalam dos melebihi 400 mg membantu mengurangkan jumlah pelepasan plasma Cetirizine. Ini, seterusnya, boleh menyebabkan pengumpulan dan overdosis yang terakhir. Cetirizine tidak mempengaruhi parameter farmakokinetik Theophylline.
Penggunaan dalam kombinasi dengan ubat penenang dan / atau alkohol menyebabkan penurunan kepekatan.
Syarat penjualan
Keadaan simpanan
Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak pada suhu tidak melebihi 25 ° С.
Jangka hayat
arahan khas
Penggunaan serentak dengan depresi CNS dan / atau alkohol harus dielakkan.
Kerana risiko sawan, Cetrin disyorkan dengan berhati-hati pada pesakit dengan epilepsi..
Mengambil ubat dalam dos terapeutik tidak memberi kesan yang signifikan pada kadar reaksi, namun, pemandu dan orang yang bekerja dengan mekanisme yang berpotensi berbahaya harus ingat bahawa mengantuk dapat meningkat pada beberapa pesakit dengan latar belakang penggunaan Tsetrin..
Melebihi dos yang disyorkan oleh pengilang boleh menyebabkan penurunan kadar reaksi.
Selain itu
Sebilangan besar orang mengetahui ubat itu berkat video iklan yang terang dan tidak dapat dilupakan, yang menunjukkan kegembiraan hidup tanpa alahan..
Dengan video ini, pasukan agensi kreatif SmartFarma ingin menyampaikan bahawa musim bunga, yang dianggap musim paling sukar bagi penghidap alergi, seperti musim lain, dapat dikaitkan dengan muzik, lagu dan tarian, dan bukan dengan gejala yang tidak menyenangkan..
Iklan video mengenai Cetrin:
Yang membintangi iklan mengenai Tsetrin?
Gadis yang menyanyikan lagu "Saya tidak takut alergi" dalam video adalah penyanyi, pelakon, model dan penyampai TV "Zhemchuzhina".
Analog Tsetrin
Sinonim: Cetirizine, Allerza, Zyrtec, Zetrinal, Zodak, Zintset, Letizen, Parlazin.
Analog dengan mekanisme tindakan yang serupa: Glenzet, Claritin, Ksezal, Suprastinex, Tavegil, Loratadin, Erius, Ketotifen, Claridol, Klarotadin, Telfast, Eden.
Harga analog Tsetrin adalah dari 56 rubel. Jumlah ini akan menelan belanja satu bungkusan dengan 10 tablet ubat Cetirizine.
Mana yang lebih baik - Tsetrin atau Zodak?
Komponen utama Zodac adalah cetirizine. Ubat ini dihasilkan oleh syarikat Czech Zentiva dalam bentuk titisan 10 mg / ml, sirap 5 mg / ml dan tablet 10 mg..
Amalan penggunaan dan perasaan subjektif pesakit membolehkan kita membuat kesimpulan bahawa tidak ada perbezaan mendasar antara Zodak dan Tsetrin. Namun, jika harga memainkan peranan yang menentukan dalam memilih alat, lebih baik memilih yang terakhir, kerana harganya jauh lebih murah daripada rakan sejawatnya..
Mana yang lebih baik - Cetrin atau Tavegil?
Ubat Tavegil dihasilkan oleh syarikat Austria Nycomed Austria GmbH. Sebagai bahan aktif ia mengandungi clemastine, salah satu penyekat histamin yang paling biasa pada generasi pertama..
Ia mempunyai aktiviti antikolinergik yang tinggi, tetapi menembusi BBB dalam jumlah yang lebih kecil daripada penyekat histamin sebelumnya. Sehubungan dengan itu, kesan sedatif pada pesakit terhadap latar belakang penggunaannya jarang berlaku - kurang dari 10% kes. Pada masa yang sama, kemungkinan kesan sedatif meningkat dengan pemberian ubat parenteral
Tavegil boleh didapati dalam bentuk tablet dan suntikan. Yang terakhir digunakan untuk pencegahan dan rawatan reaksi pseudoallergic dan alergi, serta ubat tambahan untuk angioedema dan kejutan anaphylactic..
TCmax clemastine - dalam 2-4 jam, cetirizine - 1 jam. Kegiatan antihistamin clemastine mencapai maksimum setelah rata-rata 6 jam, kesannya berlangsung hingga 12 jam (kadang-kadang dalam sehari). Cetirizine tetap aktif selama lebih dari 24 jam..
Oleh itu, kelebihan Tavegil adalah kajian yang baik dan pengalaman penggunaan jangka panjang, serta kehadiran bentuk suntikan dan kos rawatan yang rendah..
Kelebihan Cetrin adalah pertalian yang lebih tinggi untuk reseptor jenis H1 histamin, jangka masa tindakan yang lebih lama, kebolehtelapan rendah melalui BBB, tidak ada tachyphylaxis, tidak ada pengaktifan bahan aktif oleh makanan.
Cetirizine tidak menyebabkan ketagihan dan penenang dan, di samping itu, praktikalnya tidak dimetabolisme di dalam badan, sementara clemastine biotransformed hampir sepenuhnya (dalam bentuk tulennya, zat ini ditentukan dalam air kencing dalam kepekatan yang sangat kecil).
Mana yang lebih baik - Claritin atau Cetrin?
Claritin adalah ubat syarikat Belgia Schering Plough Labo N.V. Ia dihasilkan dalam bentuk sirap dan tablet, yang asasnya adalah bahan Loratadine, penyekat histamin generasi kedua.
Loratadine tidak memperkuat kesan alkohol, tanpa ubat penenang, tidak kardiotoksik, hampir tidak berinteraksi dengan ubat lain.
Dari segi keberkesanan, kedua-dua ubat itu dapat dibandingkan, namun, Cetrin membantu lebih baik dengan manifestasi alahan pada kulit - ciri khas cetirizine adalah kemampuannya untuk menembusi kulit dengan baik.
Mana yang lebih baik - Cetrin atau Erius?
Asas ubat Erius adalah bahan desloratadine, metabolit aktif loratadine, penyekat H1 generasi III. Memiliki semua kelebihan loratadine, ia menunjukkan selektiviti tertinggi untuk reseptor histamin dan jarang menimbulkan perkembangan reaksi yang tidak diingini.
Penggunaan Erius lebih baik untuk terapi jangka panjang penyakit alergi seperti urtikaria kronik atau rhinitis perennial.
Perkaitan desloratadine untuk reseptor H1 50 kali lebih besar daripada cetirizine, oleh itu Erius - ini telah terbukti dalam amalan perubatan dan dalam kajian klinikal - adalah penyekat histamin yang lebih kuat daripada analognya.
Keserasian alkohol
Cetirizine dalam dos terapeutik tidak dapat meningkatkan kesan etanol (jika kepekatannya tidak melebihi 800 mg / l), bagaimanapun, pengeluar mengesyorkan agar tidak minum alkohol dalam tempoh rawatan dengan Cetrin.
Permohonan semasa mengandung
Kontraindikasi pada kehamilan. Sekiranya digunakan semasa menyusui, anak harus dipindahkan ke formula untuk memberi makan secara buatan.
Ulasan mengenai Cetrin
Pesakit memberikan ulasan yang baik mengenai tablet dan sirap Cetrin. Sembilan daripada sepuluh orang mengesyorkan ubat ini sebagai ubat alergi yang sangat ringan, berkesan dan tidak merugikan.
Walau bagaimanapun, kira-kira 10% pesakit melaporkan bahawa ubat tersebut tidak memberikan kesan yang diinginkan dan / atau menyebabkan rasa mengantuk..
Berapakah kos sirap dan berapa kos tablet Cetrin?
Harga tablet di Ukraine adalah 55 hingga 100 UAH (bergantung kepada jumlah tablet dalam pakej). Jadi, pakej No. 20 di Kharkov atau di Dnepropetrovsk boleh dibeli dengan harga rata-rata 64 UAH, dan kos purata pakej No. 30 adalah 92 UAH..
Harga sirap di Ukraine - UAH 36-38 (sebotol 60 ml).
Harga tablet Cetrin di St Petersburg dan Moscow ialah 156-270 rubel. Harga purata Cetrina dalam sirap 125 rubel.