Claritin - arahan penggunaan, analog murah, ulasan
Claritin tergolong dalam kumpulan antihistamin, iaitu ubat yang menyekat histamin H1-reseptor. Tugas claritin adalah untuk melegakan simptom alergi dalam pelbagai patologi, dan juga untuk mencegah reaksi yang tidak diingini (pengambilan profilaksis) dalam proses kronik yang berkaitan dengan keradangan alergi.
Claritin bertindak secara selektif, hanya mempengaruhi struktur selular yang terlibat secara langsung dalam rantai keradangan alergi, sementara tidak mempengaruhi organ dan sistem lain. Oleh kerana tindakan selektif, kesan maksimum kelegaan reaksi alergi dicapai, sebagai peraturan, tanpa kesan sampingan khas.
Untuk mengetahui lebih lanjut mengenai claritin, dos, petunjuk dan kontraindikasi, mari kita terus membaca arahan untuk menggunakan ubat ini..
Pengilang, komposisi, bentuk pelepasan, harga
Di rantai farmasi, claritin disajikan dalam bentuk tablet dan sirap oleh syarikat farmaseutikal asing di Belgium dan AS. Sirap paling sering digunakan dalam pediatrik, jadi tidak menghairankan apabila ibu bapa bertanya tentang klaritin anak-anak ketika merujuk kepada bentuk cecair ubat.
Sirap Claritin mempunyai konsistensi homogen, telus, kadang-kadang berwarna dengan warna kuning muda. Terdapat dalam botol gelap 1 mg / ml (60 atau 120 ml). Tablet Claritin ditutup dalam lepuh. Dijual lebih kerap terdapat bungkusan 10 atau 30 keping dalam lepuh.
Bahan aktif dari semua bentuk ubat adalah loratadine, satu tablet mengandungi 10 mg, dan dalam dos sirap yang diukur - 5 mg. Komposisi utama ubat ini dilengkapi dengan pengisi alergi rendah, yang tidak mungkin menyebabkan reaksi alergi baru.
Harga purata untuk tablet claritin adalah kira-kira 230 rubel (untuk 10 keping), satu bungkus penuh (30 keping) berharga 600 rubel. Harga sirap 60 ml - 250 rubel, 120 ml - 300 rubel.
Bagaimana claritin berfungsi?
Menurut arahan, claritin mempunyai sifat anti-alergi dan antiprurit. 30 minit selepas mengambil ubat, penurunan gejala alergi diperhatikan, dan kesan ubat itu berterusan sepanjang hari. Sifat selektif ubat dapat menghilangkan kesan loratadine pada sistem saraf pusat dengan ketara.
Claritin - petunjuk untuk digunakan
Ubat ini bertindak secara simptomatik, iaitu tidak menghilangkan penyebab alergi, tetapi hanya menghentikan histamin yang mengamuk. Claritin diresepkan untuk patologi dan gejala berikut:
- konjungtivitis alahan;
- keradangan alahan akibat gigitan serangga;
- simptom alahan pseudo;
- semua jenis rinitis alergi;
- demam hay;
- gatal-gatal;
- manifestasi alahan pada kulit pelbagai asal;
- Edema Quincke;
- bronkospasme;
- edema;
- gatal;
- hiperemia;
- lakrimasi;
- kesesakan nasofaring.
Kontraindikasi
Untuk mengelakkan komplikasi penyakit yang sudah ada, ubat tidak boleh diambil dalam kes seperti ini:
- kekurangan laktase atau penyakit jarang lain yang berkaitan dengan intoleransi fruktosa;
- penyusuan;
- intoleransi individu terhadap komposisi claritin;
- kanak-kanak di bawah tiga tahun (untuk tablet) dan sehingga dua tahun (untuk sirap);
- gangguan buah pinggang dan hepatik;
- kehamilan (dengan berhati-hati).
Kesan sampingan
Claritin boleh diterima dengan baik oleh orang dewasa dan kanak-kanak. Semasa ujian klinikal ubat, gejala negatif diperhatikan, tetapi jarang diperhatikan:
- keletihan;
- sakit kepala;
- mudah marah;
- mengantuk;
- ruam;
- takikardia;
- gastritis;
- anafilaksis;
- alopecia;
- mulut kering;
- gangguan fungsi di hati.
Dos klaritin untuk kanak-kanak dan orang dewasa
Seperti yang telah kita bincangkan, ubat ini tidak boleh digunakan pada kanak-kanak sehingga berumur dua tahun. Perhatikan bahawa pada usia dua hingga tiga tahun, hanya sirap yang diperbolehkan, dan hanya setelah usia tiga tahun, tablet juga dapat digunakan.
Semua bentuk dos claritin diambil secara rawak, pengambilan makanan tidak bergantung pada penyerapan ubat. Claritin disyorkan untuk diminum hanya sekali sehari, lebih baik pada masa yang sama.
Menetapkan dos bergantung pada usia dan berat pesakit, oleh itu, pertimbangkan bagaimana disyorkan untuk mengambil claritin untuk kanak-kanak dan orang dewasa mengikut arahan rasmi:
- kumpulan umur dari 2 hingga 12 tahun memerlukan separuh dos dos dewasa biasa - 0,5 tablet (5 ml sirap). Sekiranya berat badan kanak-kanak melebihi 30 kg, dosnya dua kali ganda;
- bermula dari usia 12 tahun, dos standard ditentukan - 1 tablet atau 10 ml sirap.
Dalam beberapa kes, apabila pesakit lemah, mempunyai berat badan yang rendah, dos ubat kanak-kanak boleh digunakan.
Claritin mesti dibasuh dengan air yang mencukupi.
Menurut saintis, dos 40 mg atau lebih claritin (overdosis) membawa kepada gejala negatif yang ketara dari pelbagai organ. Sekiranya dos melebihi, di rumah perlu mengambil sorben (karbon aktif, polysorb, enterosgel), minum banyak air, dan hubungi pasukan kecemasan.
Cara menyembuhkan rhinitis alergi dengan cepat
Claritin semasa kehamilan dan penyusuan
Kajian Claritin semasa kehamilan hanya dilakukan pada saudara lelaki yang lebih kecil (haiwan). Semasa ujian, tidak ada kesan teratogenik pada janin. Oleh kerana ubat tersebut belum diuji pada wanita hamil, tidak ada petunjuk langsung untuk resepnya, walaupun dalam kes kritikal, klaritin dibenarkan untuk diresepkan..
Dos yang disyorkan dipilih oleh doktor, kemungkinan besar, dos kanak-kanak akan ditawarkan - 5 ml sirap atau setengah tablet claritin.
Lebih baik menggabungkan penggunaan tablet claritin semasa penyusuan dengan pemindahan sementara anak ke susu atau formula pengeluaran susu tanpa perindustrian.
Analog Claritin murah
Kebetulan seseorang pesakit tidak boleh bertoleransi dengan klaritin, atau hanya ingin mencari ubat anggaran untuk rawatan. Dalam kes sedemikian, anda perlu berjumpa doktor, atau memilih analog yang betul di laman web farmakologi khas.
Semasa memilih pengganti, anda harus sedar bahawa terdapat analog struktural (dari segi bahan aktif) dan kesan terapi pada tubuh. Berikut adalah senarai kecil analog yang akan membantu memandu pesakit ketika membeli antihistamin, seperti berikut:
- loratadine;
- suprastin;
- erius;
- cetrin;
- Telfast;
- clarotadine;
- fencarol;
- tavegil;
- zyrtek;
- avil;
- yang lain.
Suprastin atau claritin - apa yang harus dipilih daripada alahan?
Kelebihan claritin adalah selektivitas tindakan hanya pada tahap sel, yang dapat mengelakkan munculnya gangguan sistemik. Suprastin, sebaliknya, mempunyai kesan sistemik, akibatnya pesakit sering mengalami semua jenis reaksi sampingan, termasuk kelesuan dan mengantuk. Oleh itu, suprastin tidak digalakkan untuk orang yang kerjanya memerlukan peningkatan perhatian..
Selalunya, dengan latar belakang Suprastin, pesakit mengadu tidak hanya mengantuk, tetapi juga kelesuan, dan ini, seterusnya, mengurangkan aktiviti buruh pesakit. Kelebihan suprastin adalah membran mukus kering dan rasa dahaga yang meningkat..
Ubat itu bukan analog struktural, bahan aktif suprastin adalah chloropyramine hidroklorida. Suprastin tidak dihasilkan dalam bentuk sirap, jadi tidak ada bentuk seperti itu di farmasi, tetapi ubat tersebut disajikan dalam larutan untuk suntikan dan tablet.
Harga tablet suprastin (20 keping) berada dalam lingkungan 130-160 rubel. Membandingkan harga suprastin dan claritin, kita dapat menyimpulkan bahawa harga ubat kedua lebih tinggi (untuk 30 tablet anda harus membayar 600 rubel).
Erius atau Claritin - yang mana lebih baik?
Bahan aktif dalam Erius adalah desloratadine, dalam claritin ia adalah loratadine. Kedua-dua ubat ini bertujuan untuk menindas reaksi alergi, dan mencapai hasil dengan kesan sampingan yang paling sedikit, oleh itu, kesan terapi hampir sama.
Pemilihan salah satu ubat ini lebih berdasarkan kepada pilihan doktor, nasihat rakan, dan iklan yang disampaikan. Erius dan claritin bahkan mempunyai bentuk pelepasan yang sama - sirap dan tablet.
Walaupun terdapat persamaan dana ini, intoleransi individu mungkin berlaku, ini disebabkan oleh komposisi eksipien yang menyokong bentuk dan keselamatan komponen aktif. Oleh itu, kebetulan pesakit mungkin menuntut untuk memberi ubat apa sahaja yang dia suka..
Walau apa pun, anda tidak perlu memilih antihistamin sendiri, lebih baik bergantung pada pengalaman praktikal doktor.
Nota! Pada beberapa persidangan praktikal, laporan ahli alahan dan ahli pulmonologi didengar, di mana kelebihan Erius diperhatikan khusus untuk rawatan batuk dan rinitis alergi. Disimpulkan bahawa spektrum aksi Erius lebih luas.
Harga erius lebih tinggi, 10 tablet ubat berharga 550 rubel, 60 ml sirap - 670 rubel, dan 120 ml - 850 rubel. Di sini kelebihannya tidak diragukan lagi kekal dengan klaritin..
Cetrin atau claritin?
Antihistamin ini tergolong dalam ubat alergi generasi kedua. Komposisi mereka berbeza, jadi mereka tidak boleh disebut analogi struktur. Komponen utama cetrin adalah cetirizine dihydrochloride. Menurut arahan rasmi, anda dapat melihat bahawa senarai manifestasi yang tidak diingini dalam cetrin lebih luas, jadi banyak doktor lebih suka menetapkan lebih banyak klaritin, memandangkan ubat itu lebih ringan..
Claritin dengan cepat memasuki aliran darah, berlama-lama dalam struktur plasma. Akibatnya, kesan kumulatif claritin lebih ketara. Ubat ini boleh didapati dalam tiga bentuk (tablet, titisan dan sirap). Dalam bentuk titisan, cetrin diresepkan dari usia enam bulan, claritin digunakan hanya dari dua tahun.
Harga cetrin lebih rendah, 10 tablet berharga kira-kira 160 rubel. Harga sirap dan penurunan perlu dijelaskan, tidak selalu ada bekalan.
Semasa membuat pilihan untuk salah satu ubat, doktor semestinya akan mempertimbangkan usia pesakit dan anamnesis alergi.
Kesimpulannya
Claritin dan banyak analognya adalah antihistamin, dan tidak boleh dikatakan bahawa ubat ini hanya merawat rhinitis alergi, atau, misalnya, ruam kulit. Ejen ini menekan histamin (neurotransmitter kimia yang kuat), yang merupakan penyebab masalah alergi. Pada penghidap alergi, histamin terdapat dalam jumlah yang banyak dalam banyak tisu - ini adalah jenis hipersensitiviti badan.
Sekiranya pesakit hidup, misalnya, dengan rinitis kronik, tentu saja, claritin akan membantu melegakan koyak, gatal, bersin, bengkak, tetapi tidak akan dapat menghilangkan masalah ini sepenuhnya dari pesakit. Anda perlu mencari penyebabnya - alergen (debunga, bulu, habuk, dan lain-lain), yang menimbulkan gejala yang tidak menyenangkan.
Claritin menunjukkan hasil yang baik dalam rawatan pollinosis. Ubat ini disyorkan untuk diminum sekali pada waktu pagi 40 minit sebelum sarapan (pada dos 10 mg), selalu sebelum keluar. Dalam kebanyakan kes, claritin selama tiga minggu ditetapkan semasa penyebaran debunga. Sekiranya hidung berair mendapat gejala agresif, semburan hidung Kromoglin ditambahkan ke rejimen rawatan.
Rawatan dengan antihistamin harus dilakukan hanya setelah pengumpulan anamnesis alergi yang terperinci, sebaiknya dengan ujian alergi. Pendekatan yang kompeten untuk rawatan patologi alergi melibatkan mengenal pasti alergen, menghilangkannya, dan melakukan terapi simptomatik dengan agen anti-alergi. sihat!
Claritin - ulasan pesakit
Victoria
Saya berumur 20 tahun. Saya menderita dermatitis atopik dan rinitis alergi sejak kecil. Sudah tentu, dermatitis atopik, menurut ibu saya, kini dalam bentuk ringan untuk saya, dan kemudian ia muncul ketika embun beku datang. Rhinitis alergi muncul pada akhir bulan Mei, ketika semuanya mekar dan bulu mengembang.
Saya mengambil Claritin hanya untuk gejala akut, biasanya kursus saya adalah 7-10 hari. Doktor, bagaimanapun, mengesyorkan temu janji profilaksis, tetapi saya dengan jujur mengakui bahawa saya tidak dapat merawat apa yang tidak mengganggu saya, mungkin saya tidak betul. Saya ingin perhatikan bahawa gejala saya semasa mengambil claritin menurun secara harfiah dari pil kedua. Ubatnya bagus.
Katya
Saya mempunyai keluarga besar: saya, suami, dan tiga anak lelaki. Ketiga-tiga kanak-kanak mempunyai manifestasi alahan: dermatitis, pada masa kanak-kanak semua mengalami diatesis, konjungtivitis, rhinitis. Perkara yang paling menarik ialah saya dan suami tidak alah..
Pakar pediatrik menjelaskan ini dengan fakta bahawa sekarang ada beberapa produk berkualiti tinggi, dan apa yang kita beli di pasar raya adalah alergen semata-mata. Pada kanak-kanak, saluran gastrointestinal lemah, terutama pada tahun pertama kehidupan, dan alergen ini tidak membenarkan pembentukan imuniti yang berterusan (dan ia berasal tepat pada saluran gastrointestinal).
Oleh itu, anda harus menggunakan ubat-ubatan anti-alergi. Kami menggunakan claritin atau loratadine. Di kabinet ubat kami, seperti analgin, claritin selalu menjadi kebanggaan. Sebaik sahaja terdapat ruam, gigitan serangga dengan pembengkakan muncul, saya segera memberi anak-anak minum claritin, biasanya saya menentukan sendiri cara pentadbirannya, saya mengikuti keadaan anak-anak.
Tatyana
Saya telah mengikuti kursus Claritin selama beberapa tahun. Sebab kemasukan adalah rhinitis alergi etiologi yang tidak jelas. Gejala penyakit timbul bukan hanya pada berbunga (kebun dan taman botani, di mana saya sudah lama tidak melihat aroma yang jelas), tetapi juga pada bau minyak wangi, asap rokok, asap makanan, secara harfiah semuanya.
Saya melakukan ujian alergi, tetapi saya sudah meragui kebolehpercayaannya, kerana menerima hasil penyelidikan yang bertentangan beberapa kali. Ambil, dan kembalikan hidung anda.
Semua manifestasi hidung berair diperhatikan lebih banyak pada musim panas, dan pada musim sejuk saya tidak pernah menghidu. Ini hanya paradoks, apabila setiap orang mempunyai hidung berair, saya sihat.
Sekiranya simptomnya ringan, maka saya akan berhenti dengan titisan hidung anti-alergi. Sekiranya tidak ada kesan, saya tambahkan tablet claritin. Untuk berjaga-jaga, agar tidak ada ketagihan, saya mengganti kursus claritin dan cetrin. Ubat-ubatan itu patut dihormati, tetapi saya ingin melakukannya tanpa bantuan mereka. Saya doakan kesihatan semua orang!
Claritin
Komposisi
Tablet mengandungi bahan aktif loratadine. Eksipien: laktosa monohidrat, magnesium stearat, kanji jagung.
Sirap mengandungi bahan aktif loratadine. Eksipien: propilena glikol, gliserol, asid sitrik monohidrat monohidrat, natrium benzoat, sukrosa, rasa pic, air yang disucikan.
Borang pelepasan
Claritin dihasilkan dalam bentuk tablet dan sirap. Ubat itu dalam bentuk tablet, dibungkus dalam 15, 10 atau 7 keping dalam lepuh, 1-3 lepuh dalam bungkusan.
Sirap ini ditawarkan di farmasi dalam botol 60 atau 120 ml dengan sudu dos plastik, dibungkus dalam kotak kadbod.
kesan farmakologi
Setiap bentuk ubat ini mempunyai kesan antiprurit, antihistamin dan anti-alergi..
Farmakodinamik dan farmakokinetik
Antihistamin ini adalah penyekat selektif reseptor H1-histamin periferal, menunjukkan kesan anti-alergi yang cepat dan jangka panjang. Biasanya ubat tersebut berkuatkuasa selepas 30 minit..
Pencapaian kesan antihistamin diperhatikan selepas 8-12 jam dan berlangsung sekurang-kurangnya 24 jam. Pada masa yang sama, bahan aktif ubat tidak menembusi penghalang darah-otak, tidak mempengaruhi sistem saraf, tidak menunjukkan kesan antikolinergik dan sedatif, dan tidak mempengaruhi perkembangan reaksi psikomotor. Rawatan claritin tidak memanjangkan selang QT pada ECG.
Sebaik sahaja masuk ke dalam badan, ubat itu cepat diserap ke saluran pencernaan. Kepekatan maksimum komponen dalam plasma darah dicapai dalam 1,5-2,5 jam.
Akibat metabolisme, bahan desloratadine terbentuk. Perkumuhan ubat dari badan berlaku dalam komposisi air kencing dan hempedu dalam metabolit dan tidak berubah dalam 6-92 jam. Kadar penghapusan ubat dari badan bergantung pada usia, kehadiran penyakit dan ciri-ciri pesakit yang lain.
Petunjuk untuk penggunaan Claritin
Petunjuk utama untuk penggunaan Claritin (dari tablet mana):
- rhinitis alergi perennial atau bermusim, konjungtivitis;
- urtikaria idiopatik kronik;
- manifestasi kulit alahan.
Kontraindikasi
Tablet dan sirap Claritin tidak digalakkan digunakan apabila:
- intoleransi atau kepekaan tinggi terhadap komponen;
- berumur di bawah 2 tahun;
- penyusuan.
Kesan sampingan
Semasa merawat dengan ubat ini, kesan sampingan mungkin berlaku dalam bentuk sakit kepala, keletihan, mulut kering, mengantuk, gangguan gastrousus, manifestasi alahan pada kulit. Di samping itu, terdapat kemungkinan anafilaksis, alopecia, takikardia, pelanggaran hati, jantung.
Pesakit kecil mungkin bimbang tentang sakit kepala, gementar, penenang.
Arahan penggunaan Claritin (Cara dan dos)
Setiap bentuk ubat ditujukan untuk pemberian oral pada bila-bila masa, jika perlu..
Tablet Claritin disyorkan untuk digunakan pada orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun. Biasanya, cukup untuk mengambil 10 mg ubat setiap hari. Pesakit dengan kelainan pada hati atau buah pinggang ditetapkan ubat yang akan diminum setiap hari.
Bagi kanak-kanak berumur 2-12 tahun, ubat ini biasanya diresepkan dalam sirap. Pada masa yang sama, arahan penggunaan sirap Claritin menasihati pengambilan dos tertentu, yang dikira dengan mengambil kira berat badan.
Overdosis
Sekiranya berlaku overdosis, kemungkinan timbulnya gejala seperti mengantuk, sakit kepala dan takikardia. Keadaan ini memerlukan rawatan perubatan segera..
Terapi untuk gejala overdosis termasuk: lavage gastrik, kemudian mengambil adsorben dan agen simptomatik, menjalankan prosedur tambahan.
Interaksi
Penggunaan gabungan ubat ini dan ketoconazole, eritromisin atau cimetidine dapat meningkatkan kepekatan loratadine dalam badan atau metabolitnya. Walau bagaimanapun, ini bukan kepentingan klinikal tertentu..
Syarat penjualan
Keadaan simpanan
Sirap atau tablet Claritin boleh disimpan pada suhu hingga 25 ° C, di luar jangkauan kanak-kanak.
Jangka hayat
Tablet mengekalkan jangka hayat selama 4 tahun, dan sirap selama 3 tahun.
Analog Claritin
Analog Claritin yang lebih murah sangat popular: Loratadin, Lomilan, Claridol dan Klarotadin. Juga mempunyai kesan yang serupa: Erius, Lotaren, Klallergin, Clarisens, Clarifarm, Clarifer, Clarfast, Lorahexal, Alerpriv, Klargotil dan Erolin. Harga analog berbeza antara 20-350 rubel.
Claritin atau Erius - mana yang lebih baik?
Selalunya persoalan di rangkaian adalah ubat mana yang lebih baik? Setiap daripada mereka adalah antihistamin anti-alergi generasi baru. Oleh itu, mereka dicirikan oleh kekuatan tindakan terapi yang hampir sama dan minimum kesan sampingan. Walau bagaimanapun, dipercayai bahawa Erius mempunyai spektrum tindakan yang lebih luas, kerana aktif dalam menghilangkan batuk alergi.
Walau bagaimanapun, anda boleh mendapat banyak ulasan apabila pesakit melaporkan bahawa ubat Erius tidak membantu mereka dan mereka mula mengambil Claritin atau sebaliknya. Oleh itu, persoalan memilih ubat bergantung pada ciri-ciri individu setiap orang..
Claritin untuk kanak-kanak
Rawatan pesakit kecil dapat dilakukan dengan ubat dalam bentuk tablet atau sirap. Dalam kes ini, kanak-kanak boleh minum ubat sekali sehari dalam dos tertentu..
Arahan untuk Claritin untuk kanak-kanak mengesyorkan mengira dos bergantung pada berat badan. Sebagai contoh, dengan berat hingga 30 kg, dibenarkan mengambil sirap untuk kanak-kanak setiap hari selama 1 sudu teh atau ½ tablet.
Pesakit dengan berat lebih dari 30 kg diresepkan setiap hari untuk 2 sudu teh sirap atau 1 tablet. Sebagai peraturan, ibu bapa memberikan ulasan positif mengenai sirap untuk anak-anak secara dalam talian.
Keserasian alkohol
Dalam pelbagai forum perubatan, persoalan sering dijumpai: adakah alkohol dan rawatan Claritin serasi? Menurut para pakar, pengambilan alkohol tidak banyak mempengaruhi keberkesanan ubat ini, tetapi kemungkinan kesan yang tidak diingini tidak dikecualikan. Atas sebab ini, tidak digalakkan mengambil minuman beralkohol pada masa yang sama dengan ubat..
Claritin semasa kehamilan dan penyusuan
Seperti yang dilaporkan dalam petunjuk, penggunaan ubat selama kehamilan dibenarkan apabila manfaat rawatan yang dimaksudkan untuk ibu lebih tinggi daripada risiko untuk janin.
Juga didapati bahawa bahan aktif tersebut diekskresikan dalam susu ibu, oleh itu, dikontraindikasikan untuk mengambil pil ini untuk alahan ketika menyusu..
Ulasan mengenai Claritin
Ulasan mengenai Claritin dalam tablet dan sirap cukup umum di rangkaian, tetapi pendapat pengguna mengenai tindakannya sangat kabur. Ramai orang melaporkan bahawa rawatan dengan ubat ini berkesan untuk mereka. Walaupun beberapa pesakit harus mencari ubat yang lebih sesuai, kerana gejala alergi mereka hanya sedikit menurun.
Ahli alergi - pakar yang mengkaji dan merawat gangguan ini - menjelaskan bahawa setiap orang mungkin terganggu oleh pelbagai jenis alahan. Oleh itu, satu ubat tidak dapat menghilangkan manifestasi pelbagai gejala. Bagi pesakit seperti itu, satu-satunya jalan keluar adalah dengan mengambil beberapa ubat atau bentuknya yang berbeza, seperti tablet dan semburan hidung..
Walaupun populariti tinggi, kedua-dua tablet dan sirap untuk kanak-kanak tidak mempunyai spektrum tindakan yang luas yang membolehkan anda menghilangkan semua manifestasi alahan secara serentak. Selain itu, terdapat juga laporan mengenai perkembangan kesan sampingan, seperti sakit kepala, mengantuk, manifestasi kulit. Sudah tentu, sekiranya terdapat tindak balas buruk, anda mesti berjumpa doktor untuk menolak kehadiran penyakit lain dengan gejala yang serupa..
Fakta bahawa ubat ini dikeluarkan di farmasi tanpa resep tidak sama sekali tidak boleh diambil secara bebas tanpa pelantikan ahli alergi. Oleh itu, jika timbul gejala yang menunjukkan perkembangan alergi, anda harus segera berjumpa doktor. Sekiranya ini tidak dilakukan tepat pada waktunya, secara beransur-ansur gejala hanya akan bertambah buruk..
Harga Claritin di mana untuk membeli
Harga Claritin dalam tablet adalah 130-570 rubel.
Harga sirap Claritin berbeza antara 220-380 rubel.
Harga Claritin di Ukraine (di bandar-bandar seperti Kiev dan Kharkov) adalah dari 156 UAH.
Anda boleh membeli ubat itu di St. Petersburg dengan harga 140 rubel. Lebih-lebih lagi, kos di wilayah Rusia sedikit lebih rendah. Anda boleh mengetahui berapa banyak ubat untuk sebarang bentuk kos alergi di farmasi rujukan di bandar yang menarik atau di laman web farmasi.
Claritin - arahan penggunaan, analog, ulasan, harga
Laman web ini memberikan maklumat latar belakang untuk tujuan maklumat sahaja. Diagnosis dan rawatan penyakit mesti dilakukan di bawah pengawasan pakar. Semua ubat mempunyai kontraindikasi. Perundingan pakar diperlukan!
Bentuk pelepasan, komposisi dan dos
Sehingga kini, ubat Claritin dihasilkan oleh syarikat farmasi SCHERING-PLOW LABO N.V. dalam dua bentuk dos - sirap dan tablet. Sirap juga disebut Claritin kanak-kanak, kerana ubat ini dimaksudkan untuk rawatan alahan pada anak. Claritin dalam bentuk titisan, salap, atau dengan nama l-Claritin, saat ini tidak dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal rasmi dan pemilik tanda dagangan.
Sirap Claritin adalah larutan yang jelas, tidak berwarna atau dengan sedikit kekuningan, homogen, tidak mengandungi kekotoran atau sedimen. Ubat ini terdapat dalam botol kaca gelap 60 ml dan 120 ml, dengan sudu pengukur dalam bungkusan..
Tablet Claritin memiliki bentuk oval, berwarna putih, memiliki garis di satu sisi, dan di sisi lain ada ikon dalam bentuk cawan atau termos dengan angka 10. Ubat ini tersedia dalam paket 7, 10, 20 dan 30 tablet.
Kedua-dua tablet dan sirap Claritin mengandungi loratadine sebagai bahan aktif. Dalam kes ini, satu tablet mengandungi 10 mg loratadine, dan 1 ml sirap - 1 mg. Oleh kerana Claritin adalah ubat anti-alergi, ubat ini mengandungi zat alergi rendah sebagai komponen tambahan. Tablet mengandungi pati jagung, magnesium stearat dan laktosa sebagai eksipien. Dan sirap mengandungi gliserin, propilena glikol, asid sitrik, sukrosa, natrium benzoat, dan rasa sintetik pic.
Claritin untuk alahan - kesan dan tindakan terapeutik
Ubat Claritin mempunyai kesan antiallergik, antihistamin dan antiprurit. Kesan terapeutik ini disebabkan oleh fakta bahawa Claritin menyekat reseptor histamin. Kesannya berkembang sangat cepat (dalam masa setengah jam) setelah mengambil ubat, dan jangka masa hingga 24 jam.
Reaksi alergi sebahagian besarnya disebabkan oleh bahan khas - histamin, yang dilepaskan dari sel-sel badan ketika alergen masuk. Histamin mengikat reseptor pada sel (histamin) dan mencetuskan lata reaksi yang membawa kepada gejala reaksi alergi. Jadi histamin meningkatkan aliran darah, mencetuskan reaksi keradangan pada kulit dan selaput lendir, menimbulkan gatal-gatal yang teruk dan manifestasi alahan lain, misalnya, ingus, kesesakan hidung, merobek, bersin, batuk, dll..
Claritin menyekat reseptor histamin, mencegah perkembangan reaksi alergi. Pada prinsipnya, histamin sendiri dibebaskan di bawah pengaruh alergen yang memasuki tubuh, tetapi reseptor sel di mana ia bertindak tersekat, dan bahan tersebut tidak dapat memberikan kesannya. Pada masa pengambilan ubat, biasanya sejumlah histamin telah terikat pada reseptornya, dan proses reaksi alergi telah dimulakan. Tetapi setelah mengambil ubat, ia menyekat reseptor yang tersisa dan reaksi alergi tidak dapat berlanjutan. Akibatnya, gejala yang telah berkembang dengan cepat hilang, kerana perjalanan dan intensifikasi pada peringkat sel tidak lagi disokong..
Ubat Claritin tidak dapat melewati penghalang darah-otak dan mengikat reseptor histamin yang terletak di sistem saraf pusat, oleh itu ia tidak mempunyai kesan sedatif, yang dinyatakan dalam keadaan mengantuk. Jenis tindakan ini disebut selektif, kerana reseptor histamin terletak di tisu yang berlainan, tetapi Claritin hanya bertindak pada mereka yang bertanggungjawab untuk perkembangan alergi. Ubat-ubatan generasi sebelumnya (contohnya, Suprastin atau Diphenhydramine) tidak mempunyai selektiviti tindakan, sebab itulah menyebabkan rasa mengantuk sebagai kesan sampingan.
Petunjuk untuk digunakan
Oleh kerana Claritin adalah ubat anti-alergi, skopnya adalah kerana memerangi gejala patologi ini..
Petunjuk penggunaan ubat adalah syarat berikut:
Claritin - arahan penggunaan: cara mengambil sirap dan tablet
Tablet sirap dan Claritin diambil secara lisan pada bila-bila masa, tanpa mengira pengambilan makanan. Tablet atau sirap harus diminum dengan air bersih. Dos ditentukan oleh umur seseorang dan patologi bersamaan. Kanak-kanak di bawah umur 3 tahun harus diberi Claritin dalam bentuk sirap, dan berumur lebih dari 3 tahun - dalam bentuk tablet atau sirap, mengikut budi bicara mereka sendiri.
Orang dewasa dan remaja dari usia 12 tahun mengambil Claritin dalam bentuk tablet pada dos 10 mg, sekali sehari. Dos 10 ml sepadan dengan satu tablet atau dua sudu sirap. Sekiranya seseorang menderita patologi hati atau kegagalan buah pinggang, maka Claritin harus diambil pada dos 10 mg, sekali setiap dua hari - iaitu satu tablet atau dua sudu sirup setiap hari. Penggunaan Claritin 10 mg setiap hari untuk kegagalan buah pinggang ditunjukkan dengan pekali penapisan (CC) kurang dari 30 ml / min, berdasarkan ujian Reberg. Untuk kategori pesakit ini, anda boleh mengubah rejimen dos ubat, dan minum setengah tablet atau satu sudu sirap setiap hari, sekali sehari.
Kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun harus menerima Claritin dalam dos individu yang bergantung pada berat badan. Sekiranya berat badan anak kurang dari 30 kg, maka dos Claritin adalah 5 mg (setengah tablet) atau 5 ml (1 sudu sirap), sekali sehari. Dalam kes ini, lebih baik menggunakan sirap, kerana dos ubat akan lebih tepat daripada memecahkan setengah tablet. Sekiranya berat badan anak melebihi 30 kg, maka dosnya adalah 10 mg (1 tablet) atau 10 ml (2 sudu besar sirap) sekali sehari.
Sekiranya perlu melakukan ujian alergi kulit, anda harus berhenti menggunakan Claritin sekurang-kurangnya 2 hari sebelum prosedur, agar tidak mendapat hasil negatif palsu.
Overdosis ubat adalah mungkin jika dos melebihi 40 mg sehari. Dalam kes ini, gejala berikut berkembang: sakit kepala, mengantuk, berdebar-debar. Kanak-kanak dengan berat kurang dari 30 kg bertindak balas terhadap overdosis Claritin dengan degupan jantung yang cepat dan gejala ekstrapiramidal (gangguan nada otot, pergerakan jari seperti cacing perlahan, mulut bengkok, kedutan bibir, torticollis, tics, gemetar, menyapu anggota badan, dll.). Rawatan bertujuan menghilangkan gejala dan mengeluarkan ubat dari badan secepat mungkin. Penyingkiran ubat dilakukan dengan membasuh perut dengan garam dan menggunakan adsorben (contohnya, karbon aktif serbuk dengan air).
Interaksi Claritin dengan ubat lain. Ketoconazole, eritromisin dan cimetidine meningkatkan kepekatan Claritin dalam darah, tetapi ini tidak menampakkan diri secara klinikal. Tetapi keadaan ini harus diingat agar tidak mendapat overdosis secara tidak sengaja..
Claritin untuk kanak-kanak (sirap) - arahan penggunaan
Kanak-kanak boleh diberi ubat dari usia 2 tahun. Seorang kanak-kanak berumur antara 2 hingga 3 tahun harus menerima Claritin hanya dalam bentuk sirap. Setelah mencapai usia 3 tahun, kanak-kanak boleh minum ubat dalam bentuk sirap dan tablet. Itulah sebabnya sirap itu dipanggil bayi Claritin..
Faktor penentu utama dalam dos Claritin pada kanak-kanak adalah berat badan. Penting untuk diingat bahawa Claritin diambil dalam dos yang sesuai, sekali sehari, lebih baik pada waktu yang sama dalam sehari. Terdapat dua dos untuk kanak-kanak, bergantung pada berat anak:
1. Berat badan kanak-kanak lebih daripada 30 kg - Claritin diambil pada kadar 10 mg (2 sudu teh diukur atau satu sudu teh)
2. Berat badan anak kurang dari 30 kg - Claritin harus diambil pada kadar 5 mg (1 sudu atau sudu teh atau setengah tablet). Kadang kala rejimen diubah, dan anak diberi 10 mg Claritin setiap hari.
Tempoh rawatan bergantung kepada kadar penghapusan gejala dalam keadaan akut, dan boleh berkisar antara beberapa hari hingga 2 minggu. Apabila menggunakan Claritin sebagai agen profilaksis, anda boleh mengambil ubat tersebut dalam jangka masa yang lama..
Dalam beberapa kes, pakar pediatrik menetapkan sirap Claritin kepada bayi di bawah usia 2 tahun, kerana ubat ini dapat melegakan gejala alahan dengan baik dan tidak mempunyai kesan sampingan dalam bentuk mengantuk dan penghambatan sistem saraf pusat. Hanya dos yang diambil kurang - kanak-kanak di bawah umur 1 tahun diresepkan 1.5 ml sirap, dan kanak-kanak berumur 1 hingga 2 tahun - 3 ml sekali sehari.
Claritin - digunakan pada kehamilan
Wanita hamil boleh mengambil Claritin apabila faedah penggunaannya jelas lebih tinggi daripada kemungkinan kesan negatif. Dalam percubaan pada haiwan, tidak ada kesan negatif ubat pada janin. Walau bagaimanapun, kajian seperti ini belum dilakukan pada wanita hamil dengan alasan yang jelas, jadi mustahil untuk menulis dengan kesahan ilmiah berdasarkan bukti bahawa Claritin jelas tidak berbahaya bagi janin manusia. Oleh itu, lebih baik menahan diri daripada menggunakan ubat ini semasa kehamilan..
Claritin masuk ke dalam susu ibu, di mana kepekatannya sama seperti dalam darah wanita. Oleh itu, jika perlu menggunakan ubat semasa menyusu, anda harus meninggalkan makanan semula jadi dan memindahkan anak ke campuran tiruan..
Kesan sampingan
Claritin mempunyai sebilangan kecil kesan sampingan yang berbeza antara orang dewasa dan kanak-kanak..
Kesan sampingan Claritin pada kanak-kanak merangkumi gejala berikut:
- sakit kepala;
- kegelisahan;
- kelesuan.
Pada orang dewasa, Claritin boleh mencetuskan gejala berikut sebagai kesan sampingan:
- sakit kepala;
- keletihan;
- mengantuk;
- mulut kering;
- loya;
- gastritis;
- ruam;
- kebotakan;
- kardiopalmus;
- takikardia;
- gangguan fungsi hati.
Analog
Claritin di pasaran farmaseutikal domestik bukan sahaja mempunyai analog, tetapi juga sinonim. Sinonim adalah ubat yang juga mengandungi loratadine sebagai bahan aktif. Dan analognya adalah ubat yang mempunyai kesan terapeutik yang sama dengan Claritin, tetapi mengandungi bahan lain sebagai bahan aktif.
Jadi, ubat berikut adalah sinonim untuk Claritin:
- Tablet Allerpriv;
- Tablet Klallergin;
- Tablet Clarifer;
- Tablet LoraHexal;
- Tablet Loratadin Stada;
- Tablet Loratadin-Werte;
- Tablet Loratadin-Teva;
- Tablet Loratadin-OBL;
- Tablet, lozenges dan penggantungan Lomilan;
- Sirap dan tablet Clargotil;
- Sirap dan tablet Claridol;
- Sirap dan tablet Clarisens;
- Sirap dan tablet Clarotadine;
- Sirap dan tablet Loratadine;
- Sirap dan tablet Loratadin-Hemofarm;
- Sirap dan tablet Erolin;
- Supositoria rektum Lotaren.
Analog Claritin merangkumi ubat berikut:
- Tablet Allerfex;
- Tablet Gistaphen;
- Tablet Gifast;
- Tablet Diacin;
- Tablet Dimebon;
- Tablet Dimedrokhin;
- Tablet Dinox;
- Tablet ubat;
- Tablet Ketotifen-Ros;
- Tablet Lordestine;
- Tablet Ciel;
- Tablet Telfast;
- Tablet Feksadin;
- Tablet Fexo;
- Tablet Fexofast;
- Tablet Desloratadine-Teva;
- Tablet Beksist-sanovel;
- Tablet Rupafin;
- Tablet Fexofenadine;
- Tablet Desloratadine Canon;
- Tablet Diazolin dengan zink sulfat;
- Tablet Dragee dan Diazolin;
- Penyelesaian dimedrokhin, disuntik secara subkutan dan intramuskular;
- Sirap dan tablet Kestin;
- Sirap dan tablet ketotifen;
- Sirap dan tablet Ketotifen Sopharma;
- Sirap dan tablet peritol;
- Sirap dan tablet Erius;
- Kapsul Rapido;
- Kapsul Semprex.
Suprastin atau Claritin?
Claritin mempunyai kesan selektif pada reseptor histamin, oleh itu ia tidak menyebabkan banyak kesan sampingan dari saluran gastrointestinal dan sistem saraf pusat. Dan Suprastin tidak bertindak selektif, oleh itu ia mempunyai sebilangan besar kesan sampingan, termasuk pada membran mukus dan sistem saraf pusat. Jadi, Claritin tidak menyebabkan rasa mengantuk, dan sebaliknya, Suprastin membawa kepada kelesuan..
Selain itu, Suprastin sangat mengeringkan selaput lendir, yang boleh menyebabkan pembentukan lendir berlebihan dan penampilan hidung berair, yang disebabkan oleh kesan sampingan ubat. Juga, bakteria mudah melekat pada membran mukus kering, menembusi ke dalam sel, yang membawa kepada perkembangan patologi berjangkit. Claritin tidak mengeringkan membran mukus, jadi risiko terkena jangkitan bakteria semasa menggunakan ubat adalah minimum.
Atas sebab-sebab ini, Claritin tidak diragukan lagi adalah ubat terbaik untuk dipilih ketika membandingkannya dengan Suprastin. Suprastin adalah ubat lama yang mempunyai sebilangan besar kesan sampingan, dan kekuatan tindakan anti-alerginya sama persis dengan Claritin.
Lebih lanjut mengenai Suprastin
Claritin atau Zyrtec?
Claritin dan Zyrtec adalah antihistamin dari pelbagai generasi. Untuk memahami intipati masalah, pertimbangkan generasi antihistamin anti-alergi:
- Generasi pertama - ubat Tavegil, Suprastin, Fenistil dan Diphenhydramine;
- Generasi ke-2 - ubat Zyrtec;
- Generasi ketiga - ubat Claritin, Telfast, Erius.
Ubat generasi pertama mempunyai kesan anti-alergi yang sangat baik, yang digabungkan dengan kesan sampingan yang kuat dari rasa mengantuk. Antihistamin generasi kedua (Zyrtec) mempunyai kesan mengantuk yang jauh lebih rendah, tetapi kesan antiallergik juga lebih lemah daripada ubat generasi pertama. Tetapi generasi ketiga (Claritin, Telfast, Erius) mempunyai kesan anti-alergi yang ketara, seperti pada generasi pertama, dalam kombinasi dengan hampir tidak adanya kesan sampingan dalam bentuk mengantuk. Berdasarkan perkara di atas, keberkesanan Claritin lebih tinggi dan kesan sampingannya kurang daripada Zirtek.
Atas sebab ini, Claritin harus lebih disukai daripada Zyrtek. Walau bagaimanapun, sediaannya mengandungi bahan aktif yang berbeza, jadi keberkesanan kesannya juga bergantung pada kualiti individu organisma. Selalunya dalam praktik terdapat situasi ketika Zyrtec menolong seseorang dengan sempurna, dan Claritin sama sekali tidak berguna, atau sebaliknya. Memandangkan keadaan ini, jika anda tidak mempunyai pengalaman menggunakan ubat anti-alergi, pertama-tama pilih Claritin dan cuba mengambilnya, tetapi jika ternyata tidak berkesan, pergi ke Zyrtec.
Maklumat lanjut mengenai Zyrtec
Erius atau Claritin?
Kedua-dua Claritin dan Erius adalah antihistamin antiallergik generasi ketiga (ketiga). Mereka mempunyai kesan terapi yang hampir sama dan kesan sampingan yang minimum dalam bentuk mengantuk. Oleh itu, secara teoritis semata-mata, tidak ada perbezaan antara Claritin dan Erius, anda boleh memilih mana-mana ubat yang lebih sesuai dengan alasan subjektif (contohnya, harga atau ulasan kenalan, rakan, saudara, dll.).
Tetapi dalam praktik perubatan mustahil untuk mengukur rata-rata semuanya, kerana organisma manusia adalah individu, reaksi terhadap ubat-ubatan juga. Oleh itu, Erius dapat menolong seseorang dengan sempurna, tetapi tidak memberi kesan yang signifikan terhadap orang lain. Sama juga dengan Claritin. Itulah sebabnya pilihan antihistamin adalah masalah individu, di mana anda mungkin perlu mencuba beberapa ubat, dan memilih pilihan terbaik untuk anda..
Walau bagaimanapun, Erius, menurut ahli alergi, mempunyai spektrum tindakan yang sedikit lebih luas, kerana ia juga aktif terhadap batuk alergi. Oleh itu, apabila membeli antihistamin untuk pertama kalinya, lebih baik memilihnya berbanding Claritin. Sekiranya Erius ternyata tidak berkesan, anda boleh beralih ke Claritin, dan menilai kesan terapeutiknya. Sekiranya Claritin membantu dengan baik, maka anda boleh menghentikan ubat ini, dan mengambilnya..
Lebih banyak mengenai Erius
Tavegil atau Claritin?
Pilihan antara Claritin dan Tavegil paling baik dibuat untuk yang pertama, kerana beberapa sebab. Pertama, Tavegil adalah antihistamin generasi pertama yang mempunyai kesan anti-alergi yang tinggi, tetapi juga menyebabkan rasa mengantuk yang teruk sebagai kesan sampingan. Dan Claritin mempunyai keberkesanan yang setara dengan Tavegil, tetapi tidak menyebabkan rasa mengantuk yang teruk.
Kedua, Tavegil mengeringkan selaput lendir hidung, mulut, laring, bronkus, trakea dan juga usus, yang menyebabkan sejumlah kesan negatif. Selalunya, kekeringan selaput lendir saluran udara menyebabkan penembusan bakteria ke dalam sel dengan mudah, dan perkembangan penyakit berjangkit. Maksudnya, seseorang menghilangkan alahan, tetapi sering jatuh sakit dengan bronkitis atau laringitis berjangkit, rinitis, dll. Kesan sampingan ini amat ketara pada kanak-kanak. Tetapi Claritin tidak mempunyai sifat mengeringkan selaput lendir - oleh itu, risiko terkena jangkitan tidak lebih tinggi daripada biasa.
Ketiga, ubat-ubatan generasi pertama, termasuk Tavegil, menyebabkan ketagihan yang cukup cepat, yang kadarnya ditentukan oleh ciri-ciri individu organisma. Dalam beberapa kes, ketagihan terhadap Tavegil terbentuk secara harfiah dalam dua hingga tiga hari, selepas itu ubat menjadi tidak berkesan sepenuhnya. Berkenaan dengan Claritin, ketagihan juga dapat berkembang, tetapi lebih perlahan dan tidak begitu kuat. Ini bermaksud bahawa walaupun dengan ketagihan terhadap Claritin, ubat tersebut terus bertindak - kesan antiallergik menjadi kurang ketara. Oleh kerana di atas, lebih baik menggunakan Claritin, dan bukan Tavegil.
Lebih banyak mengenai Tavegil
Zodak atau Claritin?
Zodak drop adalah antihistamin generasi kedua, berbeza dengan Claritin, yang tergolong dalam golongan ketiga. Generasi kedua antihistamin mempunyai kesan anti-alergi yang kurang ketara berbanding dengan wakil ketiga. Selain itu, Zodak mempunyai kesan sampingan yang lebih besar dalam bentuk mengantuk berbanding Claritin. Atas sebab-sebab ini, lebih baik tinggal di Claritina.
Walau bagaimanapun, dalam amalan pakar pediatrik, titisan Zodak sering lebih sesuai untuk kanak-kanak, dan bukannya Claritin. Zodak mempunyai dos yang lebih rendah, tetapi anda juga perlu meminumnya sekali sehari. Oleh itu, jika anda memilih ubat untuk kanak-kanak, lebih baik anda mencuba Zodak terlebih dahulu. Sekiranya Zodak ternyata tidak berkesan, anda boleh beralih ke Claritin dengan selamat, yang mempunyai kesan terapi yang lebih ketara..
Dalam keadaan dengan orang dewasa, ahli alergi mengesyorkan Claritin, yang mempunyai kesan anti-alergi yang lebih kuat daripada Zodak. Tetapi kerana orang-orang adalah individu, Zodak dapat menjadi hebat bagi sesetengah orang, dan sebaliknya, Claritin tidak memberi kesan. Kerana ini, pilihan ubat harus dibuat secara individu. Cadangan alahan mengenai kelebihan Claritin berbanding Zodak pada orang dewasa hanya boleh digunakan dengan penggunaan antihistamin pertama. Dan kemudian, jika Claritin berkesan, anda harus membelinya. Sekiranya ubat tersebut tidak memberi kesan yang baik, maka anda boleh mengubahnya menjadi Zodak, maka, setelah membandingkan keberkesanannya, pilih ubat terbaik untuk anda.
Ulasan
Claritin, menurut sebilangan besar orang, adalah ubat yang sangat baik, oleh itu, ulasan mengenainya positif. Ini disebabkan oleh fakta bahawa ubat menghilangkan gejala alergi dengan sempurna, dan ia melakukannya dengan cepat. Claritin juga berkesan dalam pengembangan reaksi alergi segera, seperti angioedema, gigitan serangga dan lain-lain, yang memungkinkannya digunakan sebagai bantuan kecemasan. Ramai orang yang mengalami alahan menghargai sifat Claritin, menggunakannya dengan jayanya dan memberikan ulasan positif. Walau bagaimanapun, ubat itu agak mahal, yang merupakan keburukan.
Di antara sebilangan besar ulasan positif mengenai Claritin, terdapat juga sebilangan kecil ulasan negatif. Pendapat negatif mengenai ubat ini disebabkan oleh fakta bahawa ia tidak berkesan untuk menghilangkan gejala yang ada. Malangnya, orang sering mengambil ubat tanpa preskripsi doktor, memandangkan beberapa kombinasi gejala adalah reaksi alergi. Selalunya gejala tidak alergi, dan Claritin tidak membantu, dan orang itu menganggap ubat itu mahal dan tidak berkesan. Perlu diperhatikan bahawa Claritin tidak benar-benar membantu sebilangan kecil orang yang mengalami reaksi alergi, yang disebabkan oleh ciri-ciri individu badan, dan dalam keadaan ini, perlu menukar ubat.
Claritin untuk kanak-kanak - ulasan
Kebanyakan ibu bapa memberikan ulasan positif mengenai Claritin dalam kebanyakan kes, kerana ubat ini membantu menghilangkan gejala alergi dengan cepat pada anak, dan tidak menyebabkan rasa mengantuk yang teruk, tidak mengeringkan selaput lendir dan tidak mencetuskan jangkitan bakteria. Ramai ibu bapa telah menggunakan Claritin walaupun pada bayi, mengurangkan dos sebanyak 4 kali, menurut arahan pakar pediatrik. Ubat ini melegakan ruam alergi, hidung berair dan gejala lain pada bayi tanpa mengganggu saluran pencernaan dan sistem pernafasan. Selalunya pakar pediatrik menetapkan ubat ini untuk melegakan bronkospasme pada kanak-kanak yang sering sakit, yang membolehkan anak itu bernafas secara normal. Itulah sebabnya, dalam kebanyakan kes, ulasan mengenai Claritin untuk kanak-kanak adalah positif..
Ulasan negatif ditinggalkan oleh ibu bapa yang anak-anaknya ubat tidak membantu menghilangkan gejala yang menyakitkan. Dalam keadaan ini, faktor kerengsaan tambahan adalah harga ubat yang agak tinggi, yang menyebabkan warna emosi yang kuat dari maklum balas negatif mengenai Claritin yang ditinggalkan oleh ibu bapa.
Harga di Rusia dan Ukraine
Kos Claritin dalam tablet dan sirap di farmasi di Rusia dan Ukraine ditunjukkan dalam jadual:Bentuk dan isi padu | Kos di Rusia, rubel | Kos di Ukraine, Hryvnia |
Tablet 7 keping | 165 - 210 rubel | 35 - 42 Hryvnia |
Tablet 10 keping | 230 - 245 rubel | 46 - 50 Hryvnia |
Tablet 30 keping | 595 - 665 rubel | --- |
Sirap 60 ml | 260 - 290 rubel | 40 - 50 Hryvnia |
Sirap 120 ml | 365 - 425 rubel | 59 - 64 Hryvnia |
Pengarang: Pashkov M.K. Penyelaras Projek Kandungan.
Analog terbaik "Claritin": perbandingan ubat dan ulasan mengenainya
Dalam artikel kami, kami akan mengkaji ubat yang popular di kalangan penghidap alergi kronik seperti Claritin. Arahan untuk penggunaan tablet, analog dan petunjuk penggunaan ubat ini, kami akan mempertimbangkan secara terperinci.
Salah satu ubat anti-alergi yang paling popular
Berapa banyak masalah yang boleh ditimbulkan oleh alergi biasa kepada seseorang, hanya mereka yang menderita penyakit ini secara sistematik yang tahu. Sebagai peraturan, penghidap alergi sangat mengetahui sebab-sebab berlakunya pemburukan penyakit mereka, serta ubat-ubatan yang dapat menolong mereka. Salah satunya adalah Claritin, antihistamin yang telah dihasilkan oleh pasaran farmakologi selama bertahun-tahun, tetapi ia tidak kehilangan popularitinya di kalangan pelanggan..
Ubat ini, kerana tindakannya yang berkesan dan tahan lama, dianggap paling dipercayai pada banyak orang yang mengalami alahan. Tetapi kerana ubat yang biasa dan disukai kadangkala tidak dapat digunakan, anda harus selalu mengetahui analognya yang terdekat. Claritin tidak terkecuali daripada peraturan tersebut. Dalam artikel ini, kita akan mempertimbangkan secara terperinci petunjuk penggunaan ubat, komposisi ubatnya dan ubat kajian yang serupa dalam komposisi dan kesannya. Kami juga akan mempertimbangkan kos purata "Claritin" dan harga analognya yang paling popular.
Borang pelepasan "Claritin"
Ubat ini terdapat dalam bentuk tablet dan sirap (untuk kanak-kanak). Tablet 10 mg boleh didapati dalam lepuh. 1 bungkusan boleh mengandungi 7, 10 atau 30 tablet. Sirap boleh didapati dalam botol kaca gelap. Pembungkusan boleh menjadi 60 ml dan 120 ml.
Kos purata "Claritin"
Harga "Claritin" (analog, murah berbanding dengan kos ubat itu sendiri, akan dibincangkan oleh kami kemudian) bergantung pada bentuk pelepasan dan mungkin berbeza secara signifikan bergantung pada penanda akhir farmasi. Rata-rata, harga "Claritin" dalam bentuk sirap (60 ml) adalah 260 rubel dan kira-kira 400 rubel (120 ml).
Petunjuk untuk penggunaan "Claritin"
Kerana kenyataan bahawa ubat ini telah lama dikenal di pasaran, banyak pesakit sudah terbiasa dan percaya bahawa mustahil untuk mencari analog yang sesuai untuknya. Sejak sekian lama, Claritin menduduki tempat utama di antara ubat-ubatan yang ditetapkan untuk penghidap alergi. Dan ini tidak menghairankan, kerana dalam arahan rasmi ubat, petunjuk penggunaan ditunjukkan:
- pelbagai reaksi alahan;
- ruam kulit alahan, termasuk urtikaria;
- rhinitis alahan berterusan dan bermusim.
"Claritin" juga diresepkan untuk gejala rhinitis alergi seperti bersin yang kerap, pembengkakan mukosa hidung, gatal-gatal di hidung, serta gatal-gatal dan peningkatan mata yang terkoyak..
Claritin: bahan aktif, analog, prinsip tindakan
Bahan aktif dalam Claritin adalah loratadine. Setelah mengambil satu dos (mengandungi 10 mg loratadine), kesan antihistamin bermula dalam 1-3 jam. Kesan antihistamin maksimum pada badan berlaku dalam masa 8-12 jam selepas pengingesan. Kesan anti-alahan berlangsung selama sehari.
Mengetahui komposisi ubat, petunjuk penggunaannya, dan juga prinsip tindakan pada tubuh, mudah baginya memilih analog. "Claritin" tidak terkecuali, dan senarai ubat analog akan dibincangkan secara terperinci di bawah..
Ulasan pesakit yang mengambil Claritin
Harus diingat bahawa "Claritin" (petunjuk penggunaan, analog dibahas oleh kami dalam artikel) popular di kalangan penghidap alergi. Pesakit menulis bahawa "Claritin" dengan cepat melegakan gejala alergi dan tindakannya berlangsung selama sehari. Juga, mereka yang mempunyai pengalaman menggunakan Claritin sebagai kelebihannya yang tidak diragukan lagi menyatakan bahawa ubat ini dengan cepat dapat menghentikan perkembangan reaksi alergi segera (contohnya, edema Quincke atau setelah gigitan serangga). Ibu bapa memperhatikan bahawa ubat ini dapat diterima dengan baik oleh kanak-kanak dan kesan sampingannya sangat jarang berlaku. Dalam banyak ulasan diperhatikan bahawa ubat tidak mengeringkan selaput lendir, tidak menyebabkan mengantuk dan tidak mengganggu kerja saluran gastrousus anak..
Ulasan negatif mengenai ubat ini memang jarang berlaku dan selalunya ia disebabkan oleh harga ubat yang agak tinggi (berbanding dengan rakannya yang lebih murah). Pelanggan yang pada awalnya harga ubat ini sangat tinggi dan setelah membeli mereka tidak menerima kesan yang diharapkan (penolakan individu terhadap ubat-ubatan, keistimewaan reaksi alergi, kemasukan tanpa kebenaran tanpa preskripsi doktor, apabila gejala luaran alergi disebabkan oleh penyakit lain) sangat emosional terhadap Claritin..
"Claritin": analog (lebih murah), senarai sinonim
Cuba mencari pengganti untuk "Claritin", adalah perlu untuk memahami perbezaan farmasi antara konsep seperti "analog" dan "sinonim". Analoginya adalah ubat yang mempunyai kesan yang serupa dengan "Claritin" dan mempunyai kesan antihistamin yang sama pada tubuh manusia. Sinonim adalah ubat yang mempunyai komposisi yang hampir sama dengan "Claritin", iaitu komponen utama di dalamnya adalah loratadine. Ubat-sinonim seperti itu merangkumi ubat-ubatan berikut dalam pelbagai bentuk pembebasan:
- Loratadin (tablet dan sirap);
- "Alerpriv" (tablet);
- Klarotadin (tablet dan sirap);
- Erolin (sirap dan tablet);
- "Lotaren" (suppositori rektum);
- Claridol (sirap dan tablet);
- Clarifer (tablet);
- Lomilan (penggantungan, lozenges dan tablet).
Dalam semua ubat di atas, loratadine adalah bahan aktif utama dan oleh itu semuanya dianggap sinonim dengan ubat seperti Claritin. Analog (murah) akan diberikan oleh kami di bawah:
- "Peritol" (sirap dan tablet);
- Fexofast (tablet);
- "Ketotifen" (tablet dan sirap);
- Semprex (kapsul);
- Diazolin (pil dan tablet);
- "Desloratadine Canon" (tablet);
- Ketotifen Sopharma (tablet dan sirap);
- Kestin (sirap dan tablet);
- Rapido (kapsul);
- Feksadin (tablet);
- "Ketotifen-Ros" (tablet);
- "Dramina" (tablet);
- Telfast (tablet);
- Allerfex (tablet);
- Diacin (tablet);
- "Dimedrokhin" (tablet).
Analog paling popular dari "Claritin"
Semua ubat di atas mempunyai kesan antihistamin dan indikasi penggunaannya sama dengan ubat Claritin. Tetapi amalan menunjukkan bahawa paling sering, ketika memilih ubat antihistamin, pesakit alergi menghadapi pilihan antara "Claritin" dan ubat analog seperti:
- Erius;
- "Tsetrin";
- "Zodak".
Seterusnya, kami akan mengkaji secara ringkas komposisi, petunjuk penggunaan dan kos purata setiap ubat ini. Kami juga akan cuba membandingkan ubat ini dan mengetahui kekurangan dan kelebihannya berbanding dengan "Claritin".
Perbandingan Ringkas "Erius" dan "Claritin"
Erius adalah analog Claritin yang cukup berkesan dan popular. Tablet adalah antihistamin generasi III.
- gatal-gatal (menghilangkan gatal-gatal dan ruam kulit);
- rhinitis alergi (sepanjang tahun dan bermusim).
Tindakan 1 tablet (5 mg) berlangsung 24 jam, masing-masing, pesakit berusia lebih dari 12 tahun diresepkan 1 tablet. setiap hari, tanpa mengira pengambilan makanan. Kos purata pakej "Erius" (10 tab.) Ialah 560 rubel.
Sekiranya kita membandingkan "Claritin" dan "Erius" antara satu sama lain, perlu diingat bahawa kedua-dua ubat ini tergolong dalam antihistamin generasi ketiga. Oleh itu, mereka mempunyai kesan terapeutik yang hampir sama. Juga, kesan sampingan antihistamin seperti mengantuk, Claritin dan Erius dikurangkan. Pada masa yang sama, menurut pemerhatian ahli alergi, "Erius" mempunyai spektrum tindakan yang sedikit lebih luas, kerana ia cukup berkesan untuk melawan batuk alergi..
Mana yang lebih baik: "Cetrin" atau "Claritin"
"Cetrin" adalah analog antihistamin yang cukup murah. "Claritin" sangat serupa dengan tindakannya, tetapi bahan aktif utama mereka berbeza. Asas "Cetrin" adalah cetirizine dan ubat tersebut dihasilkan dalam bentuk tablet dan sirap.
Kerana rasanya yang enak, sirap ini adalah analog terbaik dari "Claritin" untuk kanak-kanak, kerana mereka lebih mudah mengambilnya daripada tablet biasa. Kesan antihistamin dari pengambilan 1 dos sirap dan satu tablet (10 mg) berlangsung 24 jam. Kos purata bungkusan (20 tab.) Ialah 160 rubel, sirap dalam botol 60 ml berharga kira-kira 110 rubel.
Sekiranya kita membandingkan "Cetrin" dengan "Claritin", perlu diingat bahawa mereka tergolong dalam generasi antihistamin yang berlainan. Cetrin adalah wakil generasi II dan kesannya lebih lemah daripada "Claritin", sementara ia mempunyai kesan sampingan yang jauh lebih mungkin. Semasa membandingkan kedua ubat ini, anda boleh memberi keutamaan kepada "Claritin", sementara "Cetrin" mengekalkan satu kelebihan utama - ini adalah harganya.
Zodak adalah antihistamin lain
Sama seperti semua analog "Claritin" yang sedang kita pertimbangkan, "Zodak" adalah ubat yang bertindak panjang. Bahan aktif utama "Zodak" (serta "Tsetrin") adalah cetirizine. Ubat ini boleh didapati dalam bentuk tablet dan titisan. Petunjuk penggunaan ubat ini adalah:
- Edema Quincke;
- dermatosis alahan;
- konjungtivitis dan rinitis yang berasal dari alahan;
- demam hay
- gatal-gatal.
1 tablet "Zodak" mengandungi 10 mg cetirizine, jumlah bahan aktif yang sama terkandung dalam 1 ml tetes. Dos ini cukup untuk kesan antihistamin "Zodak" sehingga 24 jam selepas mengambilnya. Rata-rata, kos sebotol (20 ml) ialah 200 rubel, dan harga untuk sebungkus tablet (10 pcs.) Bervariasi sekitar 140 rubel.
Seperti analog "Cetrin" sebelumnya, "Zodak" tergolong dalam antihistamin generasi II, dan dari segi kekuatan kesan terapeutiknya dan jumlah kesan sampingan, ia lebih rendah daripada "Claritin".
Tetapi demi keadilan, harus diperhatikan bahawa kebanyakan pakar pediatrik, membuat janji untuk pesakit kecil mereka yang mengalami alergi, lebih suka tidak "Claritin", tetapi "Zodak" secara bertahap.
Dalam kes dengan pesakit dewasa, ahli terapi dan ahli alahan mengesyorkan segera mengambil antihistamin dengan Claritin, kerana kesannya jauh lebih kuat dan lebih berkesan daripada Zodak.
Dadah mana yang harus disukai?
Kami mengkaji analog "Claritin" yang paling popular, yang kebanyakannya positif. Semua ubat ini terbukti sebagai antihistamin, tetapi jangan lupa bahawa reaksi setiap organisma terhadap ubat yang sama boleh berbeza. Ubat yang telah membantu banyak pesakit dan yang hanya boleh dibaca ulasan terbaik dan paling positif mungkin tidak berkesan sepenuhnya dalam satu kes tertentu. Semasa memilih antihistamin, jangan lupa tentang kepekaan dan reaksi individu badan..
Perlu juga diingat bahawa walaupun antihistamin terbaik mempunyai kesan sampingan yang tidak menyenangkan seperti penghambatan kadar reaksi dan mengantuk. Mereka lebih ketara dalam ubat-ubatan generasi kedua, dalam ubat generasi ketiga, yang mana "Claritin" dimiliki, mereka tidak begitu jelas. Adalah lebih baik jika pengambilan ubat-ubatan, bahkan yang boleh dipercayai dan terbukti seperti Claritin dan analognya, akan dilakukan oleh doktor yang berkelayakan (ahli terapi atau alahan).