Apa yang lebih baik untuk mengambil Loratadin atau Cetrin?
Di dunia moden, banyak orang terdedah kepada reaksi alahan. Untuk mengenal pasti mereka, pesakit menjalani ujian Pryke, selepas itu dia diberi ubat alergi - Loratadin atau Tsetrin.
Loratadin
Loratadine melegakan keadaan pesakit dengan melegakan gejala alahan yang ketara. Ubat antihistamin ini membantu demam jerami atau jelatang, konjungtivitis alergi, dermatitis, edema Quincke, eksim. Ia dihasilkan dalam bentuk sirap dan tablet, yang harganya bermula dari 9 rubel.
Ubat ini menutup reseptor histamin yang terletak di otot licin, sistem saraf pusat dan saluran darah, yang bertanggungjawab untuk penampilan alahan. Ubat ini membantu pesakit menyingkirkan bukan sahaja ruam, tetapi juga rasa gatal, melegakan kesakitan spastik. Selepas mengambilnya, pembengkakan tidak berlaku.
Ubat ini mempunyai kesan anti-eksudatif, yang menampakkan dirinya setengah jam selepas pemberiannya dan berlangsung selama 1-2 hari. Ia diresepkan untuk pelbagai jenis alahan:
- Rinitis sepanjang musim.
- Konjungtivitis.
- Tindak balas debunga tumbuhan.
- Gatal-gatal.
- Pembengkakan tempatan membran mukus atau kulit.
- Dermatosis disertai dengan gatal-gatal.
- Alahan semu.
- Selepas gigitan serangga.
Semasa rawatan, dilarang mengkonsumsi minuman keras, kerana ia meningkatkan risiko kesan yang tidak diingini dan mengurangkan kesan terapi.
Penyekat histamin tidak ditetapkan:
- Mengandung.
- Pesakit dengan sejarah masalah buah pinggang atau hati.
- Dengan intoleransi individu.
Ubat ini secara aktif berinteraksi dengan agen antikulat, ketoconazole. Sambutan bersama mereka harus dilakukan di bawah pengawasan doktor yang hadir. Antara kesan yang tidak diingini, perlu diperhatikan kemungkinan manifestasi takikardia, migrain, gangguan pencernaan, kebotakan.
Cetrin
Ubat ini dipatenkan sebagai penghalang histamin generasi ke-2. Cetrin tidak mempunyai kesan sedatif dan tidak menekan sistem saraf pusat; ia dijual di farmasi dalam bentuk tablet, sirap dan tetes. Kos ubat tersebut bermula pada 143 rubel. Tetes diluluskan untuk penggunaan dari enam bulan hingga 2 tahun, disyorkan sirap dari 2 hingga 6 tahun, dari 6 tahun - tablet.
Ubat ini berdasarkan cetirizine, dos hariannya tidak boleh melebihi 5-10 mg (bergantung pada usia pesakit). Ia menyekat reaksi negatif pada tahap sel dan mencegah rasa sakit, gatal-gatal atau bengkak daripada berkembang, mempunyai sifat anti-radang dan menekan sintesis sitokin. Pesakit merasa dinamik positif 20 minit selepas mengambil ubat. Tindakan boleh berlangsung selama 1-3 hari.
Doktor menetapkan Cetrin ketika mendiagnosis rhinitis sepanjang musim, kerengsaan mata, urtikaria, dermatitis, eksim, asma dan penyakit lain.
Penyekat histamin mempunyai kesan sampingan berikut:
- Sakit migrain.
- Mengantuk.
- Dispepsia.
- Ruam etiologi yang berbeza, dll..
Ubat ini tidak diresepkan untuk wanita hamil. Sekiranya berlaku overdosis, kekeringan di mulut, pergerakan usus yang tertunda, berhenti membuang air kecil.
Apa persamaan mereka
Kedua-dua ubat dipatenkan sebagai penghalang histamin dan membantu mencegah kemungkinan reaksi alergi.
Cukup dengan minum ubat sekali sehari. Mereka mempunyai kesan jangka panjang pada tubuh pesakit, meningkatkan kesejahteraannya dengan ketara.
Ubat-ubatan tersebut serupa dalam preskripsi, kesan sampingan dan kontraindikasi, termasuk ubat generasi ke-2 untuk alahan. Mereka boleh dibeli tanpa preskripsi perubatan..
Perbandingan dan bagaimana perbezaannya
Walaupun ubat-ubatan adalah analog, mereka masih berbeza dalam beberapa parameter..
Loratadine mempunyai kos yang lebih rendah, dijual dalam bentuk tablet dan sirap. Cetrin lebih mahal dan dijual dalam bentuk tablet, sirap dan titisan. Dalam kes ini, titisan boleh diberikan kepada anak dari 6 bulan. Sirap Loratadine tidak ditetapkan sehingga kanak-kanak berumur 2 tahun.
Ubatnya berbeza di negara asalnya. Cetrin dihasilkan di India, pesaingnya adalah ubat domestik.
Loratadine secara kimia dapat terikat dengan ketoconazole.
Mana satu, bila dan untuk siapa lebih baik
Cetrin mempunyai kesan terapeutik yang kuat pada tubuh pesakit dan secara aktif menekan reseptor yang menghasilkan histamin. Aksinya bermula 20 minit setelah diadopsi, sementara analognya mula terserlah hanya setelah setengah jam. Sekiranya kepantasan diperlukan, lebih baik memilih Tsetrin, yang kesannya dapat bertahan selama 1-3 hari.
Seorang bayi dari 6 bulan, terdedah kepada reaksi alahan, diberi titisan Cetrin. Dos mereka dipilih untuk mengurangkan tindak balas sampingan.
Loratadine lebih murah daripada rakan sejawatnya, jadi ia dipilih oleh pesakit yang tidak dapat membayar terapi yang mahal..
Loratadin atau Cetrin: mana yang lebih baik?
Loratadine dan Cetrin adalah antihistamin.
Kesamaan komposisi
Cetrin mengandungi bahan aktif cetirizine dihydrochloride.
Ubat ini dibuat dalam bentuk berikut:
- titisan untuk pentadbiran lisan;
- pil;
- sirap pisang untuk kegunaan dalaman.
Cetrin adalah penyekat reseptor histamin, ia secara aktif bertindak pada awal perkembangan reaksi alergi dan membatasi pembentukan mediator pada tahap akhir reaksi alergi. Sekiranya arahan dipatuhi, ubat tersebut tidak mempunyai kesan penenang dan antikolinergik..
Loratadine mempunyai kesan terapeutik:
- mengurangkan kepekatan histamin dalam darah;
- mengurangkan manifestasi gejala reaksi alergi;
- melegakan kesakitan;
- menghilangkan kegatalan dan kegatalan pada kulit.
Loratadine adalah antihistamin generasi ke-2. Bahan aktifnya adalah loratadine.
Loratadine menurunkan kepekatan histamin dalam darah.
Ubat ini dihasilkan dalam bentuk berikut:
- pil;
- sirap berperisa buah;
- tablet effervescent.
Perbezaan antara ubat Loratadin dan Cetrin
Untuk mengetahui bagaimana ubat ini berbeza, anda perlu membandingkan petunjuknya..
Cetrin diresepkan untuk rawatan dan pencegahan penyakit seperti ini:
- demam hay;
- angioedema;
- tindak balas alahan terhadap sinar ultraviolet;
- rhinitis alergi dan konjungtivitis;
- dermatitis alahan;
- gigitan serangga;
- gatal-gatal;
- alahan terhadap ubat.
Loratadine digunakan dalam rawatan penyakit berikut:
- demam hay;
- angioedema;
- rhinitis alahan bermusim dan berterusan;
- alahan terhadap gigitan serangga;
- konjungtivitis alahan;
- dermatosis;
- ruam pada kulit;
- kerengsaan;
- alahan terhadap ubat.
Ubat ini juga diresepkan sebagai agen tambahan dalam terapi kompleks asma bronkial. Loratalet, tidak seperti ubat lain, jarang menyebabkan bronkospasme.
Pesakit bertanya mana yang terbaik untuk kanak-kanak, Loratadine atau Cetrin. Sirap diresepkan untuk kanak-kanak di bawah umur dua tahun. Kedua-dua ubat tersebut boleh diberikan kepada kanak-kanak. Loratadine diresepkan untuk kanak-kanak di bawah umur 6 tahun. Ubat ini dengan lebih baik menghilangkan manifestasi alahan dari gigitan serangga. Cetrin tidak boleh dicampurkan dengan alkohol. Semasa rawatan dengan Cetrin, pesakit mungkin mengantuk.
Cetrin diresepkan jika ada: demam, angioedema.
Sekiranya pesakit mempunyai kontraindikasi terhadap salah satu ubat ini, maka doktor menetapkan ubat lain. Pesakit dengan sindrom malabsorpsi dirawat dengan Loratadine. Ubat ini mempunyai jenis Loratadin-Teva lain, yang lebih berkualiti dan dihasilkan di Hungary. Perbezaan antara ubat-ubatan ini adalah harganya, kemungkinan menetapkan Tsetrin kepada kanak-kanak dari 6 bulan dan kesannya lebih cepat..
Bolehkah saya mengambil pada masa yang sama
Semasa merawat reaksi alahan yang teruk, doktor mungkin menetapkan penggunaan Cetrin dan Loratadine secara serentak. Doktor yang hadir menilai keadaan pesakit, bentuk perjalanan penyakit dan, berdasarkan data ini, memutuskan sama ada minum ubat itu bersama-sama atau memilih mana-mana ubat.
Kontraindikasi
Kontraindikasi terhadap penggunaan Tsetrin:
- sindrom malabsorpsi;
- kehamilan;
- penyusuan;
- berumur kurang dari 6 tahun;
- disfungsi hati;
- hipersensitiviti terhadap komponen;
- disfungsi buah pinggang yang teruk;
- penyakit sistem saraf pusat;
- berumur lebih dari 65 tahun;
- bradikardia.
Loratadine dikontraindikasikan pada kehamilan, penyusuan, penyakit hati, hipersensitiviti terhadap ubat.
Cara mengambil Loratadin dan Cetrin
Doktor menetapkan Tsetrin dalam dos berikut: pesakit dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun diresepkan sirap 10 ml sekali sehari. Ubat dalam bentuk tablet diresepkan untuk orang dewasa, 5 ml 2 kali sehari, tetes diresepkan untuk kanak-kanak dari 6 bulan, 5 tetes 1 kali sehari. Kanak-kanak dari satu hingga dua tahun diresepkan 5 tetes 2 kali sehari, pesakit dewasa dan kanak-kanak dari dua tahun - 10 tetes setiap hari. Doktor sering menggantikan satu ubat dengan ubat lain. Cetrin bertindak lebih cepat pada badan, mempunyai sedikit kontraindikasi dan mempunyai kesan tahan lama.
Kesan sampingan ubat Loratadin dan Cetrin
- sakit kepala;
- takikardia;
- loya;
- muntah;
- cirit-birit;
- kebotakan.
Sekiranya terdapat kesan sampingan, anda perlu berjumpa doktor, dia akan menyesuaikan rawatan atau memilih analog.
Syarat pengeluaran dari farmasi
Di farmasi, ubat dijual dengan preskripsi.
Ulasan doktor
Alevtina Sergeevna, ahli alahan
Salah satu ubat yang paling berkesan untuk terapi alergi ialah Cetrin. Ubat ini sangat berkesan dan mempunyai sedikit kesan sampingan negatif..
Vera Grigorievna, pakar pediatrik
Sekiranya terdapat reaksi alergi pada kanak-kanak, Cetrin diresepkan, kerana lebih mudah ditoleransi oleh tubuh anak dan tidak membahayakan kesihatan anak.
Ulasan pesakit
Saya mengalami alahan bermusim terhadap tanaman berbunga. Dia mengambil ubat antihistamin secara berkala. Baru-baru ini, doktor menetapkan ubat baru yang belum pernah dicuba - Cetrin dalam bentuk tablet. Setelah menjalani rawatan dengan ubat ini, manifestasi alahan hilang, dan keadaan kesihatannya bertambah baik. Ini adalah ubat terbaik dari mereka yang primal.
Valentina, 34 tahun
Alergi terhadap beberapa bahan pencuci dan bahan kimia telah ditunjukkan selama beberapa tahun. Apabila terkena, laserasi, hidung berair, sakit tekak segera bermula. Ubat terbaik untuk merawat reaksi alahan ialah Loratadine. Setelah mengambil pil, gejala alergi cepat hilang, dan keadaan kesihatannya bertambah baik. Perkara yang paling penting adalah cuba mengelakkan kontak dengan alergen..
Kanak-kanak itu alah kepada habuk rumah. Doktor mengesyorkan membuang semua permaidani, selimut berlebihan dan barang-barang yang mengumpulkan habuk. Sekarang saya melakukan pembersihan basah seluruh apartmen setiap hari. Dengan peningkatan alahan, kanak-kanak itu mengambil Cetrin atas cadangan doktor. Ini adalah ubat yang sangat baik yang cepat menghilangkan gejala reaksi alergi..
Cetrin lebih mahal - harganya dari 196 hingga 233 rubel. Loratadin berharga dari 35 hingga 152 rubel.
Bermakna untuk rawatan alahan Dr. Reddy's Cetrin - ulasan
Lemah. SANGAT LEMAH. Cetrin atau Suprastin? Cetrin atau Loratadine? Dari semua segi, orang luar yang lengkap. ARAHAN
Dan lagi mengenai ubat. Begitulah saya tidak mahu menyentuh topik perubatan, tetapi dengan cara apa pun. Malangnya.
Mungkin saya tidak akan menulis mengenai antihistamin biasa - Cetrin, jika tidak kerana kesannya.
Faktanya ialah dengan kedatangan musim bunga: bunga, bunga poplar dan "bom" lain untuk penderita alergi, berjuta-juta orang, termasuk kanak-kanak, menghadapi reaksi bermusim terhadap kebangkitan alam. Kami juga tidak terkecuali. Selama beberapa tahun sekarang kami menangis dan bersin pada poplar, sama ada mereka salah.
Semuanya akan baik-baik saja sekiranya masalah lain (jangkitan virus, penyumbatan, otitis media, rinitis) tidak melekat pada latar belakang alahan.
Selepas media otitis lain, ENT menetapkan kursus Suprastin, dan pada malam kenaikan musim bunga - kursus bulanan Tsetrin yang "lebih ringan".
Dan sekiranya semasa penerimaan Suprastin kesannya jelas, maka Tsetrin terus terang mengecewakan saya.
Pertama, ia dibuat di India. Ini mungkin akhirnya, dan inilah yang sering terjadi. Tetapi saya menghormati dan mempercayai doktor, jadi saya memutuskan untuk bergantung, mengesampingkan prasangka.
Kedua, nisbah harga / kualiti. Di sini ia tidak sepadan sama sekali.
Saya tidak peduli dengan kos kemudahan pengeluaran dan tenaga kerja, yang utama adalah keberkesanan ubat. Kebenaran? Kualiti India sering berbeza dari Eropah dan bahkan Ukraine, tetapi harganya tidak selalu.
Kesal saya, Tsetrin kehilangan kecekapannya dengan Loratadin dan Suprastin yang murah dengan harga yang sama. Sekiranya anda membandingkannya, maka hanya dengan Diazolin, yang, dengan cara itu, harganya beberapa kali lebih sedikit.
Ketiga, ia tidak begitu berkesan, jika dapat disebut sama sekali. Dalam kes kami, selama sebulan kemasukan untuk tujuan profilaksis, ia tidak menunjukkan hasil, walaupun badan itu bertindak balas dengan sempurna terhadap Diazolin, Loratadin, Suprastin yang sama.
Tablet kecil, padat, di cangkerang. Pecah separuh mungkin. Tidak terasa menjijikkan, tidak ada selera.
Dijual di mana-mana farmasi tanpa preskripsi.
Pakej (30 tablet) berharga kira-kira 65 Hryvnia.
Arahan
Sebagai kesimpulan
Untuk tempoh kemasukan, diet tidak termasuk gula, roti bakar, gula-gula, jus bungkus dan "kegunaan" lain diikuti. Makanan ini terdiri daripada bijirin, daging sapi rebus, telur puyuh dan epal bakar. Dari semua kemungkinan alergen, hanya yang ada di luar - poplar, pokok buah berbunga, rumpai dan dandelion. Akibatnya, setelah setiap berjalan kami tidak ditinggalkan jerawat di muka dan bersin..
Dari segi kecekapan, untuk tujuan yang dimaksudkan, Tsetrin, misalnya, sama sekali tidak berguna. Malah Diazolin lebih teruk, dan Loratadin lebih teruk lagi.
Lalu mengapa "3"? - Saya bermula dari pemerhatian - selama sebulan mengambil 1/2 tablet sehari, saya tidak menyedari ada kesan sampingan (ketidakselesaan gastrousus atau mengantuk). Dan terima kasih untuk itu).
Walau bagaimanapun, saya tidak akan mengesyorkan dan tidak akan membeli lagi. Sekiranya ubat tidak mengatasi manifestasi alahan kecil, maka dalam kes yang lebih serius, apabila ada bahaya tercekik atau edema, maka keberkesanannya dapat membahayakan.
Terima kasih semua atas perhatian anda! ❤
Membandingkan Cetrin dan Claritin | Menentukan yang terbaik
Cetirizine dan Loratadine adalah rawatan alergi yang popular. Ubat ini mengatasi sebarang jenis penyakit. Mereka serupa antara satu sama lain, tetapi mereka mempunyai perbezaan penting..
Cetirizine dan Loratadine adalah rawatan alergi yang popular.
Kesamaan komposisi
Kedua-duanya adalah antihistamin generasi baru yang berkesan dalam merawat demam dan gatal-gatal. Bahan aktif Cetrin adalah cetirizine dihydrochloride, melegakan simptom alergi dalam masa satu jam selepas mengambil tablet pertama. Loratadine mengandungi penyekat reseptor histamin H1.
Kesan ubat didasarkan pada penurunan histamin dalam darah, yang mencegah berulang reaksi negatif tubuh (bengkak, sakit, kemerahan). Mereka mempunyai senarai petunjuk yang sama:
- Urtikaria kronik.
- Rinitis alergi.
- Lachrymation.
- Reaksi pseudo-alergi.
- Dermatosis.
- Gigitan serangga.
- Demam Hay.
- Edema Quincke.
- Penggunaan ubat anti-radang bukan steroid jangka panjang.
Ubat-ubatan direka untuk menghilangkan gejala dan meningkatkan kualiti hidup penghidap alergi.
Loratadin
Ubat itu tergolong dalam ubat generasi kedua, seperti Cetrin. Ia digunakan secara meluas dalam rawatan rhinitis alergi musiman, konjungtivitis, edema, urtikaria. Membantu mengatasi alahan makanan dari pelbagai jenis, berkesan terhadap dermatosis.
Loratadine adalah antihistamin yang boleh digunakan oleh orang dewasa dan kanak-kanak dari usia 2 tahun. Untuk pesakit kecil, bentuk pelepasan khas telah dikembangkan - sirap dengan agen perasa. Orang dewasa boleh menggunakan tablet dalam terapi. Pengilang telah mencipta bentuk tambahan dalam bentuk tablet effervescent. Mereka dicairkan dalam 200 ml air.
Loratadine dikontraindikasikan untuk:
- berumur di bawah satu tahun;
- kehamilan, tempoh penyusuan;
- intoleransi terhadap komponen.
Perbezaan utama antara Loratadine dan Tsetrin adalah dari segi kos, kemungkinan menggunakan ubat kedua dari usia enam bulan, dan kelajuan kesannya. Adalah mungkin untuk mengambil Loratadin dan Cetrin bersama dalam terapi kompleks reaksi alergi yang serius, tetapi hanya dengan persetujuan dengan doktor. Pakar akan membantu menentukan keadaan di mana ubat-ubatan harus diambil bersama. Loratadine dan Cetrin adalah ubat generasi kedua.
Apabila terapi dengan agen ini dikontraindikasikan, mereka boleh digantikan dengan analog sistemik, seperti: Suprastin, Diazolin, Zodak, Zyrtec. Mereka mempunyai kesan positif dengan senarai petunjuk yang serupa..
Perbezaan antara ubat loratadine dan cetrin
Perbezaan utama adalah kehadiran bahan bantu.
- selulosa mikrokristalin;
- kalsium stearat;
- pati natrium karboksimetil.
Ubat ini sering diresepkan dalam rawatan kompleks asma bronkial. Di farmasi Rusia, anda boleh mendapatkan ubat pengeluaran domestik dan firma dari pelbagai negara Eropah. Ubat ini tidak mempunyai kesan sedatif, kerana ia mempunyai kesan minimum pada sistem saraf pusat, sementara hanya sedikit yang masuk ke dalam tubuh. Separuh hayat adalah 10 jam.
Loratadine sering diresepkan dalam rawatan kompleks asma bronkial.
Cetrin terdiri daripada laktosa, suplemen E, magnesium stearat. Komposisi ini meningkatkan penembusan bahan aktif cetirizine dihydrochloride. Ia cepat diserap dan mencapai kepekatan plasma puncaknya setelah 1-2 jam, metabolit membentuk kepekatan maksimumnya dalam darah setelah 3-4 jam. Ia digunakan dalam rawatan rhinitis perennial. Dihasilkan oleh syarikat India Dr. Reddy's Laboratories Ltd.
Perbandingan dan bagaimana perbezaannya
Walaupun ubat-ubatan adalah analog, mereka masih berbeza dalam beberapa parameter..
Loratadine mempunyai kos yang lebih rendah, dijual dalam bentuk tablet dan sirap. Cetrin lebih mahal dan dijual dalam bentuk tablet, sirap dan titisan. Dalam kes ini, titisan boleh diberikan kepada anak dari 6 bulan. Sirap Loratadine tidak ditetapkan sehingga kanak-kanak berumur 2 tahun.
Ubatnya berbeza di negara asalnya. Cetrin dihasilkan di India, pesaingnya adalah ubat domestik.
Loratadine secara kimia dapat terikat dengan ketoconazole.
Kontraindikasi
Antihistamin generasi kedua mempunyai sedikit kontraindikasi:
- Tempoh kehamilan.
- Makanan semula jadi.
- Berat badan rendah pada bayi baru lahir dan kanak-kanak di bawah umur 1 tahun.
- Tidak bertoleransi terhadap bahan yang membentuknya.
Sekiranya kehamilan berlaku semasa terapi dan ubat dianggap menyelamatkan nyawa ibu, tidak ada terapi alternatif yang sesuai, doktor harus memaklumkan kepada wanita hamil mengenai potensi risiko janin.
Perhatian harus diberikan untuk menetapkan pil untuk kegagalan buah pinggang akut dan gangguan CNS. Mereka yang dilahirkan dengan keadaan fenilketonuria yang jarang berlaku harus mengelakkan mengambil Loratadine.
Bukan untuk penggunaan bersamaan dengan inhibitor ACE atau pada pesakit dengan riwayat angioedema. Ubat tidak boleh digunakan selepas tarikh luput yang tercetak pada bungkusan.
Apakah perbezaannya?
Walaupun kedua-dua agen farmakologi ini sangat serupa, terdapat beberapa perbezaan di antara keduanya. Pakar perhatikan bahawa loratadine mempunyai kesan yang dipercepat pada tanda-tanda alergi, kerana kesannya muncul dalam setengah jam. Diazolin lebih perlahan daripada rakannya. Lebih-lebih lagi, tempoh tindak balas juga lebih tinggi untuk loratadine. Alat ini terus berfungsi pada siang hari. Diazolin menghentikan fungsi regenerasi selepas 8 jam.
Sebelum ini, bentuk-bentuk di mana ubat-ubatan dibebaskan telah dibincangkan. Sirap ini senang dan praktikal untuk rawatan kanak-kanak. Diazolin dihasilkan dalam pil atau tablet. Walaupun tidak ada kontraindikasi untuk penggunaan kanak-kanak, ini tidak selalu mungkin. Dragee sukar diambil oleh anak kecil. Oleh itu, sirap lortadine adalah pilihan yang paling digemari oleh ibu bapa..
Diazolin, berbeza dengan analognya, menunjukkan kesan penenang. Penggunaan ubat tidak boleh digabungkan dengan penggunaan alkohol dan pil tidur. Dilarang mengambil bahagian dalam aktiviti yang memerlukan perhatian dan tumpuan yang meningkat.
Cara mengambil loratadine dan cetrin
Dos awal yang disyorkan secara terapeutik adalah 5 ml. Ahli alahan menetapkan ubat dalam dos berikut:
Kategori pesakit | Loratadin | Cetrin |
Kumpulan dewasa | 1 kapsul 2 kali sehari | ½ kapsul 2 kali sehari |
Kanak-kanak dari 5 tahun | ½ kapsul setiap hari | ¼ kapsul sekali sehari |
Pada masa kanak-kanak dari 6 bulan hingga 3 tahun, 1 sudu (setiap hari) sirap berperisa Cetrin ditetapkan. Ubat ini boleh diterima dengan baik oleh tubuh anak, menyebabkan beberapa kesan sampingan, mempunyai kesan jangka panjang untuk menyekat histamin di dalam badan.
Cetrin menyebabkan sedikit kesan sampingan, mempunyai kesan jangka panjang menyekat histamin badan.
Dikatakan dua kali ganda setiap 4 minggu untuk mensasarkan dos penyelenggaraan untuk penyakit kronik.
Syarat penggunaan Tsetrin
Pesakit dewasa ditunjukkan menggunakan ubat dalam bentuk tablet, 10 mg sehari. Dos harian harus dibahagikan kepada 2 kegunaan. Dos maksimum antihistamin sehari ialah 20 mg. Bentuk cecair ubat diambil pada dos yang sama..
Kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun boleh diresepkan 5 mg dua kali sehari (tablet atau sirap). Bayi yang berumur kurang dari 6 tahun hanya diberi ubat dalam bentuk cecair. Ubat itu harus diminum 2.5 mg sekali sehari. Tingkatkan dos jika perlu.
Anda tidak boleh minum Tsetrin dengan Suprastin. Lebih baik mengambilnya secara bergantian. Mengambil Tsetrin dan Suprastin boleh menyebabkan manifestasi, alahan yang tidak diingini.
Kesan sampingan ubat-ubatan loratadine dan cetrin
Ubat mempunyai kesan sampingan yang biasa pada badan:
- Loya.
- Saluran gastrousus yang teruk.
- Migrain.
- Angioedema.
- Rasa kering mulut.
Boleh meningkatkan kepekatan urea dan kreatinin dalam darah pada pesakit dengan stenosis arteri renal dua hala atau sepihak. Pemantauan fungsi ginjal pada pesakit dengan stenosis arteri ginjal ditunjukkan.
Bergantung pada keadaan alahan yang dirawat, usia seseorang, dan keadaan kesihatan yang bersamaan (penyakit kronik, kehamilan), kesan negatif ubat mungkin berbeza.
Analog
Perbezaan antara Zodak dan Loratadine adalah kesan penenang yang lebih jelas dari bekas. Walau bagaimanapun, Zodak dikeluarkan dari badan tiga kali lebih cepat daripada Loratadin.
Analog berasaskan Loratadine dengan harga yang berpatutan:
- Claritin;
- Agistam;
- Lorano;
- Lorizan;
- Lorfast;
- Erolyn.
Analog berdasarkan cetirizine:
- Zyrtec;
- Cetrin;
- Cetrinal;
- Cetirinax;
- Rolinoz;
- Anallergin.
Analog Loratadin dan Zodak seperti itu juga diketahui, seperti Suprastin dan Diazolin, tetapi ini adalah analog dalam tindakan, bukan dalam komposisi. Menurut ulasan, tindakan mereka dalam kes individu malah lebih berkesan..
Memilih analog Zodak atau Loratadin, anda perlu berjumpa doktor.
Ulasan doktor
Artem, 49 tahun, ahli terapi, Oryol
Antihistamin sangat diperlukan dalam rawatan keadaan alahan di dalam badan. Anda perlu mematuhi preskripsi doktor dan tidak melebihi dos yang disyorkan. Apabila digunakan dengan betul, perlindungan semula jadi terhadap serbuk sari diaktifkan, penembusan debunga melalui kulit dikurangkan hingga 96%.
Maria, 35 tahun, ahli alahan, Moscow
Ubat-ubatan anti-alergi yang sangat berkesan yang memenuhi semua keperluan terapi anti-alergi moden dari segi keberkesanan, toleransi dan kemudahan penggunaan. Dengan terapi yang kompleks, mereka saling melengkapi, menyekat histamin. Ubat ini lebih murah daripada analog.
Rawatan sendi
Sebilangan besar minum Zodak dengan Loratadin tidak digalakkan. Ini disebabkan oleh fakta bahawa mereka mewakili satu kumpulan farmakoterapi - antihistamin untuk penggunaan sistemik..
Mereka mempunyai petunjuk yang sama dan mekanisme tindakan yang sangat serupa. Kedua-dua ubat ini diluluskan untuk kanak-kanak dari dua tahun, dan mempunyai bentuk dos yang berpatutan untuk kanak-kanak dan orang dewasa. Tidak digalakkan mengambil Zodak dan Loratadin pada masa yang sama kerana peningkatan kemungkinan berlakunya reaksi buruk, dan juga proses bersaing semasa tindakan ubat.
Mana-mana ubat yang disajikan boleh diambil serentak dengan ubat lain sebagai sebahagian daripada terapi kompleks, tetapi tidak dengan antihistamin.
Ulasan pesakit
Svetlana, 30 tahun, Ufa
Selama 3 tahun saya menderita alahan pada cat dan varnis. Ahli terapi menetapkan Tsetrin, setelah 2 dos saya perhatikan hasilnya. Ruam dan bengkak pada kulit hilang, kesejahteraan umum bertambah baik.
Valentin, 40 tahun, Omsk
Selama bertahun-tahun saya menderita alergi kronik terhadap habuk rumah. Saya mengambil Loratadin atau Tsetrin, ubat boleh diterima dengan baik, bukan ketagihan. Setelah beberapa pil saya merasakan peningkatan, hidung berair dan lakrim hilang.
Kirill, 29 tahun, Lipetsk
Dengan alahan, Loratadine dengan cepat menghilangkan gejala dari dalam. Saya menggunakannya pada musim gugur-musim bunga untuk mencegah penyakit ini berulang.
Ciri dan spesifikasi Diazolin
Pada masa ini, Diazolin juga mendapat populariti di kalangan ubat-ubatan anti-alergi. Ia digunakan untuk melegakan rinitis alergi, urtikaria dan melegakan gatal. Pakar menyatakan bahawa ubat tersebut mempunyai kesan analgesik yang lemah. Membantu melegakan reaksi alergi dan simptom bermusim.
Produk ini dipasarkan dalam dua bentuk: tablet dan pil. Kanak-kanak dibenarkan menggunakan dari usia dua tahun. Tidak ada kelainan serius yang dapat disebabkan oleh ubat tersebut.
Ubat ini mula berfungsi kira-kira satu setengah jam selepas permohonan. Kesan aktif dapat dilihat dalam masa 8 jam. Mendapatkan kesan mengantuk sedikit setelah menggunakan produk.
Claritin - arahan penggunaan
Ubat ini mula bertindak dalam masa 30 minit selepas pengambilan, kesannya berlangsung sehingga satu hari. Bila perlu mengambil Claritin - pada waktu pagi atau petang, tidak menjadi masalah. Prinsip kursus rawatan adalah setiap hari pada masa yang sama dalam dos yang disyorkan.
Dos bergantung pada usia. Jumlah yang tepat untuk kanak-kanak ditentukan oleh doktor, yang dinyatakan dalam penjelasan.
Penggunaan tidak diingini untuk kerosakan hati yang teruk. Kontraindikasi lain - penyusuan dan intoleransi komponen utama dan tambahan.
Ubat itu boleh digunakan tanpa mengira makanan.
Clatirin: komposisi, bentuk pelepasan, unsur metabolisme
Asas ubat adalah loratadine, yang merupakan sebatian trisiklik.
Sekiranya anda mengambil Claritin dalam jumlah 10 mg, maka reaksi alergi, menurut pengalaman perubatan, disekat dalam 1-3 jam, dan setelah 10 jam ia berakhir sama sekali. Biasanya, pengambilan tablet Claritin atau setara cukup untuk melupakan alahan anda sepanjang hari. Pada masa yang sama, kesan antihistamin, menurut kajian, tidak terkumpul. Claritin memerlukan penggunaan biasa.
Tubuh dimetabolisme oleh enzim berikut:
Bahan dikeluarkan dari badan melalui air kencing atau hempedu. Waktu pengeluaran - lebih kurang 28 jam.
Ubat, serta analognya, ditetapkan:
- sekiranya rhinitis kronik, untuk menghilangkannya, apabila disapu, gatal di hidung, terbakar di mata, bersin hilang;
- untuk alahan kulit, urtikaria pada orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 2 tahun.
Biasanya hanya 1 tablet digunakan sehari atau sesudu sirap. Sekiranya pesakit mengalami gangguan ginjal, dos yang ditunjukkan adalah perlu, tetapi digunakan setiap 2 hari.
Sekiranya pesakit adalah kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, maka dosnya dikira berdasarkan berat badan.
- Berat hingga 30 kg: setengah tablet atau sesudu sirap dalam 24 jam.
- Dengan jisim lebih dari 30 kg: 1 tablet atau 2 sudu besar sirap setiap hari.
Sekiranya bayi berusia di bawah 3 tahun, maka lebih baik menggunakan Claritin dalam bentuk sirap.
Tablet dan sirap Claritin, seperti analognya, mempunyai kesan dan kontraindikasi yang hampir serupa.
Jadi, orang dewasa mungkin mengalami loya, mulut kering, gastritis, kelesuan, migrain dan mudah marah, ruam kulit dan, dalam kes yang jarang berlaku, kekurangan udara.
Ubat ini mempunyai banyak analog. Pilihan mereka bergantung pada banyak faktor..
- tahap keterukan alahan;
- tempoh penyakit;
- bentuk penyakit;
- keberkesanan tablet.
Doktor memastikan bahawa tidak ada pil yang optimum dan ideal untuk semua bentuk alahan dan untuk semua pesakit. Sebelum membeli ubat ini atau ubat itu, diperlukan nasihat doktor. Jika tidak, akibat negatif tidak dapat dielakkan..
Berikut adalah senarai analog ubat, yang, berkat perkembangan industri farmaseutikal, terus berkembang:
Kebanyakan pesakit tertanya-tanya mana yang lebih berkesan: Claritin atau Suprastin.
Yang terakhir ini paling berkesan apabila berlaku reaksi alergi akut.
Sekiranya pesakit, misalnya, mengalami gatal-gatal, sementara suhu meningkat tajam, dan seluruh kulit ditutup dengan ruam, maka jalan keluar terbaik adalah dengan mengambil Suprastin.
Ia akan melegakan gejala utama dengan cepat..
Claritin adalah optimum jika pesakit menderita urtikaria kronik. Pada masa yang sama, gejala tidak kelihatan terang, terdapat ruam yang jarang dan pucat.
Untuk semua ekonomi dan keberkesanan, Loratadine mempunyai banyak kesan sampingan. Pesakit dewasa sering mengeluh setelah mengambil pil untuk migrain, mengantuk dan takikardia.
Zodak sangat berkesan melawan urtikaria dan cepat dikeluarkan dari badan ke persekitaran luaran..
Zodak dan Claritin adalah ubat generasi yang sama. Asas pertama adalah sitisin, yang kedua adalah loratadine.
Zodak mempunyai kesan menenangkan pada pesakit. Ia dikeluarkan dari badan dalam 7 jam, dan Claritin 3 kali lebih perlahan.
Ramai pesakit yang menggunakan Zodak mengatakan bahawa mereka sukar membuang air kecil, ada rasa mulut kering, mudah marah. Sebilangan ahli farmasi percaya bahawa Claritin lebih berkesan daripada Zodak untuk ruam kulit. Sehingga dibuktikan oleh saintis.
Analog seterusnya mempunyai spektrum tindakan yang luas. Pesakit mengambil Loridin jika dia bimbang:
Pada masa yang sama, ubat ini juga berkesan untuk alergi terhadap gigitan, luka dan penyakit serum. Doktor menetapkannya sebagai terapi kompleks:
- dengan dermatitis, yang disertai dengan gatal-gatal;
- alahan kulit;
- dengan eksim, yang akut atau kronik;
- dengan rhinitis sebagai pencegahan.
Klargotil diresepkan untuk pesakit yang menderita rhinitis, bermusim atau sepanjang tahun. Ia menyekat gatal yang berlaku di hidung dan mata, bersin, rhinorrhea, pembakaran dan gatal yang terjadi di mata.
Clargotil berkesan untuk urtikaria kronik, idiopatik dan jenis reaksi alahan lain.
Ubat ini mempunyai kontraindikasi, yang mana doktor dan ahli farmasi termasuk yang berikut:
- Sekiranya seorang gadis atau wanita merancang untuk menjadi seorang ibu dan dalam keadaan mengandung anak.
- Sekiranya seks yang lebih adil adalah penyusuan, iaitu semasa menyusui.
- Sekiranya tubuh pesakit sangat sensitif terhadap komponen ubat masing-masing.
Oleh itu, terdapat banyak analog Claritin. Farmasi menjual produk domestik dan tablet dan sirap buatan Barat. Biasanya farmaseutikal Rusia lebih murah daripada ubat-ubatan asing. Walau bagaimanapun, semasa memilih analog, anda tidak seharusnya menumpukan perhatian pada kos. Kesihatan lebih mahal.
Biasanya, tablet tersebut diresepkan oleh doktor yang berpengalaman. Sebelum mendapat preskripsi, pesakit perlu menjalani beberapa ujian darah untuk alergen, beritahu doktor mengenai perjalanan dan bentuk alahan, dan juga memberitahu mengenai penyakit tambahan. Untuk beberapa penyakit, penggunaan antihistamin dilarang..
Loratadin
Komposisi
Komposisi tablet: loratadine (10 mg / tab.), Serta MCC, pati kentang, laktosa monohidrat dan asid stearat.
Sirap mengandungi bahan aktif pada kepekatan 1 mg / ml, serta asid sitrat anhidrat, gula halus, natrium benzoat, gliserin, propilena glikol, perasa makanan "Apricot 059", air yang disucikan.
Borang pelepasan
Loratadine mempunyai dua bentuk dos:
- Tablet 10 mg (No. 10 * 1 atau No. 10 * 3);
- sirap 1 mg / ml (botol atau bekas 50 dan 100 ml).
kesan farmakologi
Farmakodinamik dan farmakokinetik
Farmakodinamik
Loratadine adalah agen anti-alergi generasi kedua. Penyekat reseptor histamin jenis H1. Mempunyai kesan yang lebih tahan lama berbanding dengan ubat generasi pertama. Tidak mempengaruhi sistem saraf pusat, simpul sinoatrial dan keadaan sistem kardiovaskular, tidak mempunyai kesan sedatif dan antikolinergik..
Menunjukkan aktiviti antipruritic, antiexudative dan antiallergic yang kompleks. Mengurangkan kebolehtelapan dinding kapilari, mencegah perkembangan edema tisu dan melegakan kekejangan otot.
Pada pesakit yang mengambil Loratadine untuk waktu yang lama, tidak ada perubahan yang signifikan dalam ECG, serta perubahan parameter ujian fizikal dan makmal.
Farmakokinetik
Setelah mengambil tablet / sirap, bahan aktif ditentukan dalam darah selepas 15-20 minit. Kesannya terserlah dalam 1-3 jam, mencapai maksimum 8-12 jam setelah mengambil sirap / tablet, dan berterusan selama 12-16 jam lagi. Tempoh keseluruhan tindakan adalah 24 jam.
Mengikat protein plasma sebanyak 97%. Ia dicirikan oleh metabolisme "laluan pertama" yang jelas. Tidak menembusi BBB, tetapi masuk ke dalam susu ibu.
Hampir sepenuhnya biotransformasi di hati dengan penyertaan isoenzim CYP3A4 dan CYP2D6 (yang terakhir menunjukkan kurang aktiviti) dengan pembentukan desloratadine (descarboethoxyloratadine), yang merupakan metabolit aktif farmakologi loratadine.
Css (kepekatan plasma yang diinginkan pada keadaan stabil) dicapai pada hari kelima penggunaan dadah.
T1 / 2 loratadine - dari 3 hingga 20 jam pada orang muda dan dari 6.7 hingga 37 pada orang tua. Untuk desloratadine, petunjuk ini masing-masing 8.8-92 dan 11-38 jam..
Dalam penyakit hati alkoholik, parameter farmakokinetik untuk loratadine dua kali ganda, sementara profil farmakokinetik desloratadine tidak berubah berbanding dengan pesakit dengan hati yang utuh.
Zat dan produk metabolisme dikeluarkan dalam air kencing dan tinja.
Pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik, nilai parameter farmakokinetik tidak berubah dibandingkan dengan pesakit dengan buah pinggang yang sihat. Hemodialisis tidak mengubah profil farmakokinetik ubat.
Petunjuk untuk penggunaan Loratadine: mengapa tablet dan sirap ini?
Dari apa tablet Loratadin?
Tablet Loratadin digunakan untuk rawatan simptomatik penyakit alergi. Ubat ini berkesan untuk rinitis alergi (sepanjang tahun atau bermusim), urtikaria (akut atau kronik), konjungtivitis alergi, alergi terhadap gigitan serangga, edema Quincke, reaksi alergi pseudo terhadap histaminoliberators, eksim kronik, dermatitis kontak.
Petunjuk untuk penggunaan Loratadine dalam bentuk sirap
Sirap ini bertujuan untuk digunakan dalam amalan pediatrik. Khususnya, ia digunakan untuk merawat kanak-kanak berumur 24 bulan hingga 12 tahun dengan berat hingga 30 kg.
Ubat ini dengan cepat dan berkesan melegakan gejala CCI (urtikaria idiopatik kronik), rhinitis alergi (termasuk "demam hay"), konjungtivitis alergi, dermatosis pruritik alergi (dalam kombinasi dengan ubat lain), serta reaksi yang disebabkan oleh pembebasan histamin reaksi pseudo-allergik dan urtikaria serangga.
Kontraindikasi
- intoleransi terhadap komponen tablet / sirap;
- kehamilan;
- penyusuan;
- umur sehingga 2 tahun.
Bagi kanak-kanak dengan berat kurang dari 30 kg, bentuk dos yang disukai adalah sirap.
Loratadine digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan patologi hati yang teruk.
Kesan sampingan
Kejadian buruk dengan penggunaan ubat berkembang dengan kekerapan yang sama dengan plasebo.
Kesan sampingan yang paling biasa adalah:
- sakit kepala;
- mengantuk;
- pening;
- keletihan;
- mulut kering;
- ruam alahan;
- berdebar-debar;
- takikardia;
- loya dan / atau muntah;
- gastritis;
- peningkatan selera makan;
- perubahan patologi dalam fungsi hati;
- alopecia;
- reaksi hipersensitiviti (termasuk anafilaksis).
Pada kanak-kanak berumur 24 bulan hingga 12 tahun, setelah mengambil sirap / tablet, kegelisahan, kegelisahan, sakit kepala, keletihan diperhatikan.
Arahan untuk penggunaan Loratadin
Tablet Loratadin: arahan penggunaan
Bagi pesakit berusia lebih dari 12 tahun, ubat ini ditetapkan pada dos 10 mg / hari.
Pesakit dengan fungsi hati yang terganggu harus memulakan rawatan dengan 10 mg / hari. setiap hari lain atau dari 5 mg / hari. setiap hari.
Dengan kegagalan buah pinggang, serta orang tua, ubat ini digunakan dalam mod standard. Tidak perlu penyesuaian dos.
Cadangan yang sama diberikan dalam arahan penggunaan Loratadin Tev, Loratadin-Stom, Loratadin-Werte dan Loratadin-Stad. Satu-satunya perbezaan adalah sekatan umur untuk ubat yang dihasilkan oleh Teva Pharmaceutical Industries dan STADA. Mereka tidak diresepkan untuk kanak-kanak di bawah umur 3 tahun..
Tempoh kursus ditentukan oleh doktor bergantung pada ciri-ciri keadaan klinikal.
Dengan manifestasi alahan yang kuat, ubat lain boleh digunakan sebagai tambahan kepada Loratadine (contohnya, salap kortikosteroid atau titisan kortikosteroid, imunostimulan, pengganti air mata, dll.).
Arahan sirap
Bagi pesakit berusia lebih dari 12 tahun, ubat ini ditetapkan untuk mengambil 1 p / hari. dua sudu teh setiap dos (10 mg). Pada pesakit dengan disfungsi hati, dos yang ditunjukkan harus diambil setiap hari..
Arahan penggunaan untuk kanak-kanak bentuk tablet ubat.
Kanak-kanak berumur lebih dari 12 bulan diberi pil anti-alergi hanya jika berat badan mereka melebihi 30 kg. Dos optimum untuk kanak-kanak adalah 5 mg / hari.
Arahan sirap untuk kanak-kanak
Kanak-kanak berumur lebih dari 24 bulan, dengan syarat berat badan mereka lebih dari 30 kg, diberi dua sudu teh, dan anak dengan berat kurang dari 30 kg - satu sudu teh sirap sehari.
Tempoh kursus biasanya 5 hingga 10 hari.
Overdosis
Terhadap latar belakang overdosis, kejadian gejala antikolinergik meningkat: sakit kepala, takikardia, mengantuk.
Sekiranya berlaku overdosis, pesakit ditunjukkan lavage gastrik, penggunaan enterosorben, terapi sokongan dan simptomatik.
Interaksi
Penggunaan serentak dengan Ketoconazole, Erythromycin memprovokasi peningkatan kepekatan plasma Loratadine, yang, bagaimanapun, tidak menampakkan dirinya secara klinikal, termasuk pada ECG. Kesannya disebabkan oleh pelanggaran metabolisme ubat, mungkin disebabkan oleh penindasan aktiviti isoenzim CYP3A4 sistem sitokrom P-450.
Penggunaan tablet / sirap secara serentak dengan inhibitor protease (Ritonavir, Amprenavir, nelfinavir) juga dapat meningkatkan kepekatan plasma loratadine.
Kemungkinan kesan sedatif yang bergantung kepada dos akan berkembang dengan penggunaan ubat secara serentak dengan penyekat reseptor histamin H1 yang lain, agonis reseptor opioid, benzodiazepin, antidepresan trisiklik, neuroleptik, hipnotik dan ubat penenang..
Syarat penjualan
Keadaan simpanan
Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak pada suhu di bawah 25 ° C.
Jangka hayat
arahan khas
Loratadine dalam beberapa kes boleh menimbulkan kesan penenang yang bergantung kepada dos.
Ubat tersebut tidak (atau hanya sedikit) mempengaruhi kemampuan memandu kenderaan atau mekanisme lain. Walau bagaimanapun, pesakit harus diberitahu bahawa salah satu kemungkinan kesan sampingan Loratadine adalah mengantuk..
Sekiranya perlu melakukan ujian kulit untuk alergen, ubat itu harus dibatalkan sekurang-kurangnya 7 hari sebelum ujian..
Tablet mengandungi laktosa, dan oleh itu dikontraindikasikan untuk menetapkannya kepada orang dengan bentuk intoleransi galaktosa yang jarang berlaku, kekurangan laktase atau sindrom gangguan penyerapan glukosa / galaktosa.
Semasa menetapkan sirap kepada pesakit diabetes mellitus, perlu diambil kira bahawa ia mengandungi gula halus.
Analog Loratadin
Analog Loratadin dalam komposisi (sinonim): Loratadin-Teva, Loratadin-Verte, Loratadin Stoma, Loratadin Stada, Loratadin-OBL, Alerpriv, Klallergin, Klargotil, Clarisens, Claridol, Claritin, Clarifer, Clarotadmil, Loraen, Erolin.
Ubat serupa dengan mekanisme tindakan yang serupa: Allerfex, Diazolin, Dimebon, Dinox, Ketotifen, Nalorius, Peritol, Telfast, Fenkarol, Erius, Desloratadin.
Mana yang lebih baik - Loratadin atau Claritin?
Komponen utama Claritin adalah loratadine (dan zatnya terkandung dalam tablet dan sirap dalam kepekatan yang sama seperti di Loratadine).
Ubat yang setara dengan farmasi berbeza dengan harga yang ketara. Claritin yang dihasilkan oleh Schering-Plough adalah urutan besarnya lebih mahal daripada rakan sejawatnya dari Rusia.
Loratadin dan Desloratadin, perbezaan
Desloratadine adalah metabolit utama Loratadine, tetapi ia termasuk dalam antihistamin generasi ke-3.
Perbezaan asas mereka dari pendahulunya adalah bahawa mereka tidak dapat mempengaruhi selang QT..
Ubat generasi ke-2 dapat menyekat saluran kalium otot jantung, yang berkaitan dengan perkembangan aritmia dan memanjangkan selang QT. Kesan sampingan ini lebih cenderung berlaku:
- apabila Loratadine digabungkan dengan makrolida, antimikotik, antidepresan;
- semasa menggunakan ubat dengan jus limau gedang;
- pada pesakit dengan disfungsi hati yang teruk.
Kajian perbandingan Loratadine dan Desloratadine (dalam dos yang setanding) tidak menunjukkan perbezaan antara petunjuk ketoksikan mereka (baik kuantitatif dan kualitatif).
Mana yang lebih baik: Cetirizine atau Loratadine?
Cetirizine adalah antihistamin generasi kedua, antagonis selektif reseptor histamin jenis H1 periferal. Sifat yang biasa terdapat pada semua ubat generasi kedua adalah:
- permulaan kesan yang cepat;
- keparahan minimum kesan antikolinergik dan penenang apabila digunakan dalam dos terapeutik;
- tempoh tindakan;
- ketiadaan takipilaksis dengan latar belakang penggunaan jangka panjang.
Ubat ini dicirikan oleh kemampuan untuk menembusi kulit dengan baik, sehingga berkesan menghilangkan manifestasi alahan pada kulit.
Semasa kajian pasca pemasaran dengan latar belakang penggunaan bahan cetirizine, kesan sampingan yang jarang tetapi berpotensi teruk dicatatkan: anemia hemolitik, anafilaksis, reaksi agresif, keparahan, kolestasis, halusinasi, glomerulonefritis, kecenderungan bunuh diri dan bunuh diri, hepatitis, hipotensi teruk, dyskinesia pleura, kelahiran mati, trombositopenia.
Tsetrin atau Loratadin - yang mana lebih baik?
Tsetrin adalah analog Cetirizine yang lebih mahal. Asasnya adalah bahan aktif yang sama - cetirizine. Ubat ini lebih baik untuk melegakan manifestasi alahan kulit.
Loratadine dan alkohol
Ubat ini tidak memperkuat kesan menyedihkan alkohol pada sistem saraf pusat.
Loratadine semasa kehamilan dan penyusuan
Terdapat sangat sedikit data mengenai penggunaan ubat ini semasa kehamilan. Kajian pada haiwan tidak menunjukkan bahaya ketoksikan pembiakan. Walau bagaimanapun, pengeluar mengesyorkan untuk mengelakkan penggunaan ubat tersebut pada wanita hamil..
Data fizikokimia menunjukkan bahawa bahan aktif ubat dan metabolitnya diekskresikan dalam susu ibu. Oleh kerana dalam hal ini, potensi risiko terhadap bayi tidak dapat dikecualikan, Loratadine tidak dianjurkan untuk diambil ketika menyusui.
Ulasan mengenai Loratadin
Loratadine adalah salah satu ubat alergi generasi ke-2 yang paling popular. Ia menunjukkan aktiviti antihistamin yang lebih besar berbanding dengan beberapa analog, yang dijelaskan oleh kekuatan pengikatan yang lebih tinggi dengan reseptor jenis H1 periferal.
Komen doktor mengesahkan fakta bahawa Loratadine kekurangan kesan penenang, tidak meningkatkan kesan etanol, tidak mempunyai kesan kardiotoksik, hampir tidak berinteraksi dengan ubat lain dan tidak menyebabkan ketagihan.
Menurut pesakit, sirap dan tablet Loratadin untuk alahan adalah ubat yang berkesan dan berpatutan yang bertindak dalam jangka masa yang lama dan sangat ringan. Selain itu, senang diambil (baik untuk orang dewasa maupun kanak-kanak).
Perlu diingatkan bahawa ulasan mengenai Loratadin Teva secara praktikalnya tidak berbeza dengan ulasan mengenai ubat-ubatan Rusia yang lebih murah, yang dihasilkan dengan nama dagang yang sama..
Berapa banyak Loratadin?
Harga Loratadine bergantung pada syarikat mana ubat ini dihasilkan. Jadi, sebagai contoh, harga Loratadine dalam tablet dari OAO Tatkhimfarmpreparaty adalah 27-35 rubel. untuk pakej No. 10, dan 7 tablet Loratadin-Tev boleh dibeli dengan harga rata-rata 150 rubel. Harga sirap - 125-150 rubel.
Harga Loratadin di Ukraine dari 5.8 UAH. Ini adalah berapa banyak kos yang dikeluarkan Loratadin Stoma dalam Kharkov. Harga untuk ubat syarikat farmaseutikal "Darnitsa" sedikit lebih tinggi - kira-kira 9-11 UAH. Harga purata sirap ialah 28 UAH.
Loratadine tidak tersedia dalam bentuk salap, tetapi anda boleh menemui salap hidung Grippferon dengan Loratadine di farmasi. Ubat ini digunakan untuk merawat selesema dan jangkitan virus pernafasan akut, termasuk pada pesakit dengan rinitis alergi. Anda boleh membelinya dengan harga purata 200 rubel.