Suprastin untuk alahan: cara minum dengan betul dan dari apa

Cara termudah dan paling berpatutan untuk mengatasi alahan adalah memilih ubat yang tepat untuk manifestasi. Hari ini, farmasi menawarkan ubat yang cukup berkesan untuk alahan, tetapi tidak semua orang mengingati satu perkara penting - mereka mesti diambil mengikut arahan dan mengambil kira cadangan doktor yang hadir.

Ramai orang mungkin tahu mengenai Suprastin - ubat yang sangat baik untuk merawat manifestasi alergi. Ini adalah ubat sejagat yang sesuai untuk orang dewasa dan kanak-kanak, dan oleh itu setiap daripada kita tidak akan menyakitkan untuk memilikinya di kabinet ubat kita..

  • Bagaimana ubat itu berfungsi
    • Kelebihan ubat
  • Cara minum Suprastin: arahan penggunaan
    • Suntikan Suprastin
  • Ciri aplikasi dan kesan sampingan
    • Pengambilan dadah berlebihan
    • Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Bagaimana ubat itu berfungsi

Walaupun terdapat banyak jenis alahan, semuanya mempunyai mekanisme yang sama - pertama, bahan asing memasuki tubuh manusia. Ini boleh berlaku melalui saluran pernafasan atau melalui kulit, selaput lendir.

Setelah bersentuhan dengan rangsangan luaran, tubuh mula bertindak balas dengan menghasilkan molekul histamin khas, yang seterusnya menyebabkan proses keradangan. Semua ini membawa kepada fakta bahawa kita mempunyai gejala yang tidak diketahui oleh semua orang - batuk, bersin, bengkak, gatal, hidung berair, ruam, dll..

Hanya ada satu cara untuk menghentikan reaksi ini - anda perlu memberi kesan khas pada tubuh sehingga berhenti menghasilkan histamin. Inilah yang dilakukan antihistamin. Sudah beberapa minit setelah mengambilnya, semua gejala yang tidak menyenangkan hilang sepenuhnya, orang itu kembali sihat.

Tetapi anda benar-benar dapat mengelakkan kemunculan reaksi sedemikian. Untuk melakukan ini, anda perlu melakukan langkah pencegahan secara berkala. Kemudian badan akan mempunyai pemasangan yang ketat untuk tidak menghasilkan histamin jika alergen masuk ke dalamnya..

Suprastin adalah agen anti-alergi yang sangat berkesan dengan tindakan berganda. Selain menyebabkan tubuh menghentikan pengeluaran histamin oleh sel mast, ia menjadikan tubuh kurang rentan terhadap molekul yang sudah terbentuk. Oleh itu, Suprastin bertindak sangat cepat, kerana semua gejala di atas tidak mendapat satu peluang untuk manifestasi..

Kesan utama yang dimiliki Suprastin pada tubuh manusia disediakan oleh bahan khas - chloropyramine, yang mempunyai sifat ini. Ia hanya ditambahkan pada beberapa antihistamin, dan ia dianggap paling berkesan dalam memerangi alahan..

Setelah mengambil suprastin, ia mula bertindak setelah 20 minit, dan kesan yang ditunjukkannya berlangsung sehingga 8 jam. Perlu diperhatikan bahawa bahan aktif menyebarkan kesannya pada semua organ dan sistem tubuh, menghilangkan gejala yang tidak menyenangkan dalam bentuk apa pun. Apabila tugas itu diselesaikan, ia mudah dikeluarkan dalam air kencing, sehingga tidak terkumpul di dalam tubuh manusia..

Kelebihan ubat

Tentunya banyak dari kita berulang kali bertanya-tanya mengapa Suprastin, yang merupakan kelas antihistamin generasi pertama, begitu popular, walaupun hari ini anda boleh membeli ubat generasi keempat moden di rantai farmasi.

Ini dapat dijelaskan oleh kelebihannya, yang banyak dia miliki:

  • Kecekapan tinggi yang telah ditunjukkannya selama beberapa dekad.
  • kelajuan tindakan untuk orang dewasa dan kanak-kanak.
  • Skop pengaruh yang luas. Suprastin bukan ubat topikal, kesannya meluas hingga ke seluruh badan.
  • Suprastin boleh diambil selama berbulan-bulan kerana fakta bahawa ia tidak terkumpul di dalam badan, dan ini sepenuhnya menghilangkan penampilan kesan sampingan dan overdosis.
  • Suprastin boleh diberikan kepada kanak-kanak dari usia 1 bulan.
  • Ia ditawarkan dalam dua bentuk pelepasan utama: penyelesaian untuk suntikan dan oral - tablet.
  • Berkat penggunaan Suprastin, mungkin untuk meninggalkan banyak ubat lain yang mempunyai kesan yang sama, kerana ia menyekat semua gejala yang tidak menyenangkan dalam bentuk apa pun.
  • Mempunyai banyak kesan terapeutik kecuali antihistamin - ubat penenang, anti pam, anti-edema, antiemetik, antiprurit.
  • Ubat ini boleh digunakan dalam bentuk suntikan untuk membantu dalam kes yang sangat teruk apabila tablet tidak dapat digunakan;
  • Ubat berkualiti tinggi, yang dijamin oleh syarikat farmaseutikal asing;
  • Harga berpatutan. Suprastin tidak lebih mahal daripada ubat-ubatan anti-alergi moden dan pada masa yang sama tidak kalah dengan mereka dari segi keberkesanan.

Cara minum Suprastin: arahan penggunaan

Suprastin boleh dibeli di farmasi dalam dua bentuk utama - dalam bentuk larutan suntikan dan tablet. Tablet ini bagus untuk digunakan dalam kehidupan seharian, jika perlu, ia boleh dimasukkan ke dalam beg perjalanan atau beg untuk orang yang alergi.

Ini adalah ubat yang sangat mudah tetapi berkesan yang dapat membantu sesiapa sahaja untuk mengatasi manifestasi alahan apabila tidak mungkin mendapatkan bantuan perubatan..

Pakar mengesyorkan mematuhi skema berikut untuk mengambil Suprastin dalam bentuk tablet: mereka harus diambil tidak lebih dari 4 kali sehari dengan rehat antara dos 6 jam. Dalam kes ini, mereka mempunyai kesan klinikal yang baik yang akan melindungi anda dari manifestasi gejala alergi..

Tablet suprastin mempunyai warna putih tradisional dan bersaiz kecil, tetapi tidak sedap diminum kerana rasanya yang pahit. Oleh itu, disyorkan untuk menelannya dengan banyak air. Anda boleh mengambilnya sebelum dan selepas makan. Ini tidak memainkan peranan besar, kerana ini tidak mengubah kelajuan tindakan dan keberkesanan tablet.

Sepenuhnya rawatan biasanya berlangsung sekitar 5-7 hari. Satu bungkusan yang mengandungi 20 keping sudah cukup untuk beberapa kursus. Ubat ini sering diresepkan untuk rawatan yang kompleks, ia boleh diambil secara bebas hanya seperti yang diarahkan oleh doktor yang merawat.

Tablet suprastin boleh diberikan walaupun kepada anak berusia 1 bulan atau lebih, namun, untuk penyerapan yang lebih baik, pertama-tama ia perlu digiling menjadi serbuk dan kemudian dicampurkan dengan makanan bayi..

Seiring bertambahnya usia, dosnya meningkat: untuk kanak-kanak di bawah usia 14 tahun, dos harian optimum adalah 150 g. Ia harus diberikan dalam bahagian - tiga kali sehari, setengah tablet. Bagi orang dewasa, dos yang disyorkan ialah 100 mg. Ubat ini diminum 4 kali sehari, minum satu tablet pada satu masa.

Suntikan Suprastin

Suntikan suprastin pertama kali dilakukan secara intravena, dan kemudian secara intramuskular. Untuk menghilangkan akibat kejutan anafilaksis, pesakit harus disuntik dengan adrenalin bersama dengan Suprastin, kerana dalam keadaan seperti itu ada ancaman serius terhadap kehidupan manusia.

Suprastin dalam bentuk suntikan diresepkan lebih jarang daripada tablet. Pakar menamakan tiga petunjuk utama yang boleh diberikan suntikan Suprastin:

  • kanak-kanak di bawah umur 1 bulan;
  • apabila pesakit tidak boleh memberi ubat secara lisan;
  • dengan permulaan kejutan anaphylactic.

Semasa rawatan dengan Suprastin (suntikan intramuskular), harus diingat bahawa tidak melebihi 2 mg per kg berat manusia dibenarkan setiap hari. Dalam kes ini, usia pesakit tidak menjadi masalah.

Suprastin sering diresepkan sebagai sebahagian daripada rawatan reaksi alergi, dan di samping itu, dengan pollinosis bermusim dalam rawatan yang kompleks. Kerana fakta bahawa ia tidak dapat terkumpul di dalam badan, beberapa kursus rawatan dengan ubat ini dapat dilakukan setiap tahun..

Suntikan suprastin tidak boleh dianggap sebagai langkah terapi utama. Oleh itu, apabila pesakit keluar dari keadaan kritikal, rawatan diteruskan dengan pil..

Ciri aplikasi dan kesan sampingan

Mengikut arahan penggunaan, sangat penting untuk mengambil Suprastin terutama untuk orang tua, dan juga untuk orang dewasa dan kanak-kanak dengan penyakit kronik buah pinggang, hati dan jantung.

Ini disebabkan oleh keunikan semua ubat generasi pertama, yang mempunyai kesan merangsang jantung pada badan. Sekiranya anda mengambil Suprastin dan ubat-ubatan yang mempengaruhi alat bantu pendengaran pada masa yang sama, maka pelanggaran tersebut tidak segera muncul kerana kesan anti-edema ubat tersebut..

Semasa rawatan, Suprastin mesti diingat - ia mempunyai kesan penenang, yang bermaksud bahawa setelah mengambilnya, ada kemungkinan gejala seperti penurunan tumpuan dan mengantuk muncul..

Atas sebab ini, anda harus berhenti mengambil ubat ini untuk orang yang memerlukan peningkatan tumpuan. Pertama sekali, kita bercakap tentang orang yang memandu kereta, melakukan kerja mental yang serius, dalam pengeluaran, dan juga merupakan wakil profesion di mana kelajuan reaksi sangat penting.

Dilarang mengambil Suprastin secara serentak dengan ubat penenang lain, menggunakan ubat penenang dan bahan lain yang serupa. Di samping itu, semasa pengambilan, anda mesti berhenti minum alkohol. Menurut arahan penggunaan Suprastin, tidak boleh diminum oleh mereka yang memandu..

Kontraindikasi untuk mengambil Suprastin adalah bronkospasme; untuk menghilangkan gejala ini, ubat lain mesti digunakan. Menahan diri dengan rawatan dengan Suprastin juga harus digunakan oleh orang-orang dengan intoleransi individu terhadap komponen dan laktosa.

Pengambilan dadah berlebihan

Sekiranya dos dikira secara tidak betul, jika telah melebihi norma harian, ada risiko gejala berikut:

  • Keresahan.
  • Kemerahan muka.
  • Pengekalan air kencing.
  • Kejang dan halusinasi.
  • Takikardia.
  • Dalam kes yang jarang berlaku, koma.

Sekiranya, setelah dos yang dikira secara tidak betul, kesihatan pesakit bertambah buruk, maka perkara pertama yang harus dia lakukan adalah berhenti mengambil ubat, setelah itu dia harus membilas perutnya dan minum sorben apa pun. Rawatan seterusnya dikurangkan untuk menghilangkan gejala overdosis, pada masa ini disyorkan untuk berjumpa doktor secara berkala.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Semasa mengandung, dan juga pada tahap penyusuan, dilarang menjalani rawatan dengan Suprastin dalam bentuk pelepasan apa pun. Faktanya ialah apabila diambil secara lisan, ubat ini dapat meresap ke dalam sel dengan cepat, termasuk ke dalam tubuh anak yang belum lahir..

Dan seterusnya ini boleh menyebabkan berlakunya pelanggaran tertentu. Atas sebab ini, disarankan untuk memilih bukan Suprastin ubat lain yang serupa untuk memerangi alahan.

Semasa trimester pertama, dan juga pada bulan terakhir kehamilan, Suprastin tidak boleh diambil dalam bentuk apa pun. Pada masa akan datang, ia hanya boleh diambil seperti yang diarahkan oleh doktor yang hadir, dengan syarat kesan yang baik dari ubat ini jauh lebih tinggi daripada risiko yang mungkin timbul untuk anak yang belum lahir..

Suprastin adalah salah satu ubat terkenal yang digunakan untuk menghilangkan manifestasi alahan. Ini adalah ubat yang berpatutan dan serba boleh yang boleh digunakan bukan sahaja oleh orang dewasa, tetapi juga oleh kanak-kanak..

Tetapi pada masa yang sama, seseorang tidak boleh lupa bahawa Suprastin, seperti ubat lain, mempunyai kontraindikasi sendiri. Oleh itu, agar tidak membahayakan kesihatan anda, disyorkan untuk berjumpa dengan doktor mengenai kesesuaian penggunaannya sebelum memulakan rawatan..

Suprastin ® (Suprastin ®)

Bahan aktif:

Kandungan

  • Gambar 3D
  • Komposisi
  • kesan farmakologi
  • Farmakodinamik
  • Farmakokinetik
  • Petunjuk ubat Suprastin
  • Kontraindikasi
  • Permohonan semasa mengandung dan menyusui
  • Kesan sampingan
  • Interaksi
  • Kaedah pentadbiran dan dos
  • Overdosis
  • arahan khas
  • Borang pelepasan
  • Pengilang
  • Syarat pengeluaran dari farmasi
  • Keadaan penyimpanan ubat Suprastin
  • Hayat simpan ubat Suprastin
  • Harga di farmasi
  • Ulasan

Kumpulan farmakologi

  • Ejen anti-alahan - penyekat H1-reseptor histamin [H1-antihistamin]

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

  • H10.1 Konjungtivitis atopik akut
  • J30 Vasomotor dan rhinitis alergi
  • J30.1 Rinitis alergi kerana debunga
  • J30.2 Rinitis alergi bermusim yang lain
  • L20 Dermatitis atopik
  • L23 Dermatitis kontak alahan
  • L29 Pruritus
  • L30.9 Dermatitis, tidak dinyatakan
  • Urtikaria L50
  • T78.1 Manifestasi lain dari reaksi patologi terhadap makanan
  • T78.3 Angioedema
  • T78.4 Alergi, tidak dinyatakan
  • T80.6 Tindak balas serum lain
  • W57 Gigit atau sengat oleh serangga yang tidak berbisa dan lain-lain arthropoda tidak berbisa

Gambar 3D

Komposisi

Tablet1 tab.
bahan aktif:
chloropyramine hidroklorida25 mg
eksipien: asid stearat - 3 mg; gelatin - 4 mg; pati natrium karboksimetil (jenis A) - 6 mg; talc - 6 mg; kanji kentang - 40 mg; laktosa monohidrat - 116 mg
Penyelesaian untuk pentadbiran intravena dan intramuskular1 ml
bahan aktif:
chloropyramine hidroklorida20 mg
eksipien: air untuk suntikan - sehingga 1 ml

Penerangan mengenai bentuk dos

Tablet: berbentuk cakera putih atau kelabu-putih, berlapis-lapis, dengan ukiran "SUPRASTIN" di satu sisi dan dicetak di sisi lain, tidak berbau atau hampir tidak berbau.

Penyelesaian: berair telus, tidak berwarna, dengan bau ciri yang lemah.

kesan farmakologi

Farmakodinamik

Chloropyramine - analog klorin dari tripelenamine (pyribenzamine) - antihistamin klasik yang tergolong dalam kumpulan antihistamin etilenediamin.

Penyekat H1-reseptor histamin, mempunyai kesan antihistamin dan m-antikolinergik, mempunyai kesan antiemetik, antispasmodik sederhana dan aktiviti antikolinergik periferal.

Farmakokinetik

Apabila diambil secara oral, ia hampir diserap sepenuhnya dari saluran gastrousus. Kesan terapeutik chloropyramine berkembang dalam masa 15-30 minit setelah pengingesan, mencapai maksimum dalam satu jam pertama setelah pengingesan dan berlangsung sekurang-kurangnya 3-6 jam. Ia disebarkan dengan baik di dalam badan, termasuk sistem saraf pusat. Ia dimetabolisme secara meluas di hati. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang. Pada kanak-kanak, penghapusan ubat lebih cepat daripada pada pesakit dewasa.

Petunjuk ubat Suprastin ®

rhinitis alahan bermusim dan abadi;

eksim akut dan kronik;

alahan makanan dan ubat;

reaksi alahan terhadap gigitan serangga;

edema angioneurotic (edema Quincke) - tablet, sebagai bantuan.

Kontraindikasi

hipersensitiviti terhadap komponen ubat;

serangan asma bronkial akut;

kanak-kanak di bawah umur 3 tahun (untuk bentuk dos ini);

kekurangan laktase, intoleransi laktosa, malabsorpsi glukosa / galaktosa (kerana tablet mengandungi 116 mg laktosa monohidrat);

Dengan berhati-hati: glaukoma penutupan sudut; pengekalan air kencing; hiperplasia prostat; gangguan fungsi hati dan / atau buah pinggang; penyakit jantung; pesakit tua.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Tidak ada kajian yang mencukupi dan terkawal mengenai penggunaan antihistamin pada wanita hamil. Sesuai dengan ini, Suprastin ® harus diambil selama kehamilan (terutama pada trimester pertama dan pada bulan terakhir) hanya jika potensi manfaat bagi ibu melebihi kemungkinan risiko pada janin.

Sekiranya perlu menggunakan ubat semasa menyusui, persoalan untuk menangguhkan penyusuan susu ibu harus diselesaikan.

Kesan sampingan

Kesan sampingan, sebagai peraturan, berlaku sangat jarang, bersifat sementara, dan hilang setelah ubat dihentikan.

Dari sisi sistem darah dan limfa: sangat jarang - leukopenia, agranulositosis, anemia hemolitik dan perubahan lain dalam komposisi sel darah.

Dari sisi sistem saraf pusat: mengantuk, keletihan, pening, pergolakan saraf, gegaran, sakit kepala, euforia, kejang, ensefalopati.

Dari sisi organ penglihatan: penglihatan kabur, glaukoma, peningkatan tekanan intraokular.

Dari CVS: menurunkan tekanan darah, takikardia, aritmia. Hubungan langsung dengan kesan sampingan ini dengan pengambilan ubat tidak selalu terjalin..

Dari saluran gastrousus: ketidakselesaan perut, mulut kering, mual, muntah, cirit-birit, sembelit, kehilangan atau peningkatan selera makan, sakit di bahagian atas perut.

Dari gangguan tisu muskuloskeletal dan penghubung: kelemahan otot.

Dari buah pinggang dan saluran kencing: kesukaran membuang air kecil, pengekalan kencing.

Lain-lain: kepekaan, reaksi alahan.

Sekiranya terdapat kesan di atas, anda harus berhenti mengambil ubat dan segera berjumpa doktor.

Interaksi

Ubat ini meningkatkan kesan ubat: barbiturat, m-antikolinergik, analgesik opioid.

Inhibitor MAO dapat meningkatkan dan memanjangkan kesan antikolinergik chloropyramine.

Apabila digabungkan dengan ubat ototoksik, Suprastin ® dapat menutupi tanda-tanda awal keracunan.

Antihistamin dapat memutarbelitkan hasil ujian alergi kulit, oleh itu, beberapa hari sebelum ujian yang dirancang, ubat jenis ini harus dihentikan.

Kaedah pentadbiran dan dos

Di dalam, semasa makan, tanpa mengunyah dan minum banyak air.

Dewasa: melantik 1 meja. 3-4 kali sehari (75-100 mg / hari).

Kanak-kanak: berumur 3 hingga 6 tahun - 1/2 meja. 2 kali sehari; dari 6 hingga 14 tahun - 1/2 tab. (12.5 mg) 2-3 kali sehari.

Dos dapat ditingkatkan secara beransur-ansur dengan tidak adanya kesan sampingan pada pesakit, tetapi dos maksimum tidak boleh melebihi 2 mg / kg.

Tempoh rawatan bergantung kepada gejala penyakit, jangka masa dan perjalanannya..

Suntikan:

IM, IV (hanya digunakan dalam kes teruk akut di bawah pengawasan perubatan!)

Dewasa: dos harian yang disyorkan ialah 1-2 ml (1-2 amp.).

Kanak-kanak: dos awal yang disyorkan - pada usia 1 hingga 12 bulan - 0.25 ml (1/4 amp.) IM; dari 1 hingga 6 tahun - 0.5 ml (1/2 amp.) IM; dari 6 hingga 14 tahun - 0,5-1 ml (1 / 2-1 amp.).

Dos dapat ditingkatkan dengan berhati-hati bergantung pada tindak balas pesakit dan kesan sampingan yang diperhatikan. Walau bagaimanapun, dos tidak boleh melebihi 2 mg / kg. Dalam alahan yang teruk, rawatan harus dimulakan dengan suntikan intravena yang perlahan, diikuti dengan suntikan intramuskular atau pemberian oral.

Kumpulan pesakit khas (garis panduan umum untuk kedua-dua bentuk)

Pesakit tua, kurus: penggunaan ubat Suprastin ® memerlukan perawatan khusus, kerana pada pesakit ini, antihistamin lebih cenderung menyebabkan kesan sampingan (pening, mengantuk).

Pesakit dengan fungsi hati yang terganggu: pengurangan dos mungkin diperlukan kerana penurunan metabolisme komponen aktif ubat dalam penyakit hati.

Pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu: mungkin perlu mengubah rejimen ubat dan mengurangkan dos kerana fakta bahawa komponen aktif terutama dikeluarkan melalui buah pinggang.

Overdosis

Gejala: halusinasi, kegelisahan, ataksia, gangguan koordinasi pergerakan, athetosis, kejang. Pada kanak-kanak kecil, kegelisahan, kegelisahan, mulut kering, murid melebar tetap, pembilasan muka, takikardia sinus, pengekalan kencing, demam, koma.

Pada orang dewasa, demam dan kemerahan muka diperhatikan secara berkala, selepas tempoh kegembiraan, kejang dan kemurungan pasca-kejang, koma mengikuti.

Rawatan: dalam tempoh hingga 12 jam setelah mengambil ubat di dalam, perlu dilakukan pembasuhan gastrik (perlu diingat bahawa kesan antikolinergik ubat mencegah pengosongan gastrik). Penggunaan karbon aktif juga ditunjukkan.

Ia perlu untuk mengawal parameter tekanan darah dan pernafasan. Terapi simptomatik, langkah-langkah resusitasi. Penawar khusus tidak diketahui.

arahan khas

Apabila digabungkan dengan ubat ototoksik, Suprastin ® dapat menutupi tanda-tanda awal keracunan.

Penyakit hati dan ginjal mungkin memerlukan perubahan (penurunan) dalam dos ubat, sehubungan dengan mana pesakit harus memberitahu dokter tentang kehadiran penyakit hati atau ginjal. Mengambil ubat pada waktu malam boleh meningkatkan gejala esofagitis refluks.

Suprastin ® dapat meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf pusat, oleh itu, semasa mengambil ubat Suprastin ® anda harus menghindari minum minuman beralkohol.

Penggunaan antihistamin jangka panjang boleh menyebabkan gangguan pada sistem darah dan hematopoietik (leukopenia, agranulositosis, trombositopenia, anemia hemolitik). Sekiranya semasa penggunaan berpanjangan terdapat peningkatan suhu badan yang tidak dapat dijelaskan, laringitis, pucat kulit, penyakit kuning, pembentukan ulser mulut, penampilan hematoma, pendarahan yang tidak biasa dan berpanjangan, perlu dilakukan ujian darah klinikal untuk menentukan jumlah unsur yang terbentuk. Sekiranya keputusan ujian menunjukkan perubahan dalam jumlah darah, ubat itu dihentikan.

Pengaruh produk ubat untuk penggunaan perubatan terhadap kemampuan memandu kenderaan, mekanisme. Ubat ini, terutama pada masa awal rawatan, boleh menyebabkan rasa mengantuk, keletihan dan pening. Oleh itu, dalam tempoh awal, yang durasinya ditentukan secara individu, dilarang memandu kenderaan atau melakukan kerja yang berkaitan dengan peningkatan risiko kemalangan. Selepas itu, doktor harus menentukan tahap larangan memandu kenderaan dan bekerja dengan mekanisme untuk setiap pesakit secara individu..

Borang pelepasan

Tablet, 25 mg. 20 tab. dalam botol kaca coklat dengan penutup PE. 1 fl. dalam kotak kadbod. 10 atau 20 tab. dalam lepuh; 2 lepuh (10 pcs.) Atau 1 lepuh (20 pcs.) Dalam kotak kadbod.

Penyelesaian untuk suntikan intravena dan intramuskular, 20 mg / ml. Ampul dengan isipadu 1 ml dengan cincin kod merah gelap, 5 amp. dalam pembungkusan acheikova kontur, 1 atau 2 kontur acheikova dalam kotak kadbod.

Pengilang

CJSC "EGIS Tumbuhan Farmaseutikal". 1106, Budapest, st. Keresturi, 30-38, Hungary.

Tel.: (36 1) 803-55-55; faks: (36 1) 803-55-29.

Tuntutan pengguna harus dihantar ke alamat: LLC "EGIS-RUS", 121108, Moscow, st. Ivana Franko, 8.

Tel.: (495) 363-39-66; faks: (495) 789-66-31.

Dalam kes pembungkusan dan pembungkusan ubat di Rusia, ini juga ditunjukkan:

Pra-bungkusan, dibungkus: Serdix LLC. 142150, Rusia, rantau Moscow, daerah Podolsk, Sofyino, bangunan 1/1.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Tablet - tanpa preskripsi.

Penyelesaian untuk suntikan - preskripsi.

Keadaan penyimpanan ubat Suprastin ®

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.

Jangka hayat ubat Suprastin ®

Jangan gunakan selepas tarikh luput yang dicetak pada bungkusan.

Bagaimana Suprastin digunakan dalam ampul

Sebilangan besar orang mengetahui mengenai ubat seperti Suprastin. Ia diresepkan untuk alahan, dan juga untuk pencegahannya. Ubat itu adalah penyekat histamin.

Tablet yang paling terkenal, bagaimanapun, dalam bentuk ini, tidak semua orang boleh minum ubat, lebih-lebih lagi, apabila disuntik, tindakannya bermula lebih cepat. Oleh itu, Suprastin dalam ampul tersedia untuk pesakit..

Komposisi

Suprastin dihasilkan dalam beberapa bentuk perubatan. Salah satunya adalah penyelesaian siap pakai yang bertujuan untuk suntikan intramuskular atau intravena. Komposisi ini terdapat dalam ampul, yang dibungkus dalam pek selular berkontur masing-masing 5 keping. Pakej ini mengandungi arahan penggunaan..

Satu ampul mempunyai isipadu 1 ml. Di dalamnya ada penyelesaian yang jelas tanpa warna, tetapi mempunyai bau yang agak spesifik, walaupun lemah..

20 mg - ini adalah kandungan bahan aktif aktif - chloropyramine hidroklorida dalam satu ampul. Ia adalah analog klorinasi pyribenzamine, antihistamin etilenediamida.

Cecair untuk suntikan bertindak sebagai komponen tambahan.

kesan farmakologi

Suprastin dalam bentuk penyelesaian untuk suntikan - antihistamin.

Mekanisme tindakan ubat ini berdasarkan penyekat reseptor histamin H-1. Di samping itu, ia dapat mengubah kebolehtelapan kapilari, mengendurkan otot licin, dan mempunyai beberapa jenis kesan lain pada sistem saraf..

Spektrum kesan Suprastin merangkumi:

  • anti-alahan;
  • anti-gatal;
  • m-antikolinergik (sedatif, hipnotik);
  • antispasmodik sederhana;
  • antiemetik.

Chloropyramine diproses oleh hati. Bahan tersebut dikeluarkan dalam air kencing..

Petunjuk dan kontraindikasi untuk digunakan

Suntikan suprastin membantu melawan penyakit seperti:

  • reaksi alahan yang disebabkan oleh alergen tertentu - contohnya, terhadap ubat-ubatan tertentu, termasuk vaksin (penyakit serum), atau makanan;
  • alahan yang timbul selepas gigitan serangga;
  • dermatitis - atopik dan hubungan;
  • hidung berair - bermusim atau berterusan (kerana alahan), serta konjungtivitis;
  • gatal-gatal;
  • ruam;
  • Edema Quincke;
  • ekzema (akut dan kronik).

Pesakit yang sangat responsif terhadap ubat mungkin diberi ubat sebelum imunisasi yang akan datang.

Suprastin dibezakan oleh kontraindikasi berikut:

  • tempoh melahirkan anak dan penyusuan;
  • baru lahir - sehingga 1 bulan;
  • bronchoastma dalam manifestasi akut;
  • kepekaan tinggi terhadap komposisi produk.

Dengan patologi berikut, Suprastin boleh diambil, tetapi dengan beberapa sekatan:

  • peningkatan tekanan intraokular;
  • adenoma prostat;
  • pengekalan kencing akut;
  • fungsi hati terjejas;
  • masalah buah pinggang;
  • penyakit jantung dan saluran darah.

Arahan penggunaan

Penyelesaian suprastin diresepkan ketika pesakit berada dalam keadaan serius, manifestasi alahan sangat jelas, jadi kesannya mesti diperoleh secepat mungkin. Dalam kes lain, pil biasanya membantu. Walau bagaimanapun, borang tablet tidak tersedia untuk digunakan oleh kanak-kanak di bawah usia tiga tahun. Kemudian ubat dalam ampul akan menyelamatkan. Suprastin tidak mempunyai bentuk dos lain, seperti salap atau sirap. Anda tidak boleh minum larutan dari ampul.

Cara menyuntik Suprastin secara intramuskular

Hanya profesional penjagaan kesihatan yang berkelayakan yang boleh menjalankan suntikan intramuskular. Penyelesaiannya tidak perlu dicairkan. Ia hanya dimasukkan ke dalam jarum suntik insulin dalam jumlah yang diperlukan, dan kemudian disuntik ke dalam otot, biasanya gluteus. Kanak-kanak, terutama di bawah satu tahun, boleh disuntik di paha. Selepas penambahbaikan, ia dibenarkan untuk terus mengambil Suprastin dalam bentuk tablet.

Cara menggunakan penyelesaian secara intravena

Suntikan intravena ditetapkan apabila pesakit berada dalam keadaan yang sangat serius dan memerlukan pertolongan segera. Tidak perlu mencairkan penyelesaiannya. Jumlah yang diperlukan ditarik ke dalam jarum suntik dan disuntik perlahan ke urat. Apabila pesakit menjadi lebih baik, anda boleh terus menyuntik ubat secara intramuskular, dan kemudian beralih ke tablet.

Rejimen dos dan overdosis

Dos ubat ditentukan oleh doktor yang hadir secara individu, dengan mengambil kira usia, berat badan, keparahan gejala alahan pesakit.

Arahan menunjukkan bahawa dos Suprastin yang dibenarkan untuk satu suntikan intramuskular untuk orang dewasa ialah 1-2 ml. Untuk kanak-kanak dari usia satu bulan hingga satu tahun, 0.25 ml produk boleh digunakan pada satu masa. Selepas setahun hingga enam tahun, satu dos adalah setengah ampul, iaitu 0,5 ml. Dari usia enam hingga empat belas tahun - keseluruhan ampul atau separuh daripadanya.

Sekiranya pesakit mentolerir ubat dengan baik, tidak ada komplikasi yang diperhatikan, dos dapat ditingkatkan jika perlu, tetapi tidak boleh melebihi 2 mg per kilogram berat badan pesakit.

Sekiranya cadangan ini tidak dipatuhi, kemungkinan dos berlebihan. Ia merasa seperti gejala berikut, serupa dengan yang disebabkan oleh atropin apabila diracun:

  • kegelisahan tanpa sebab yang jelas;
  • kekeliruan, halusinasi;
  • sawan, athetosis;
  • gangguan koordinasi pergerakan, ataksia;
  • mengantuk.

Pada kanak-kanak, kegembiraan berlebihan, kegelisahan sering diperhatikan, mulut mengering, murid-murid melebar, degupan jantung meningkat, dan wajah menjadi merah. Kes penahanan kencing, perkembangan keadaan demam telah direkodkan.

Untuk melegakan gejala overdosis, perlu membuang perut. Ini boleh menjadi sukar, kerana kesan antikolinergik ubat menghalang pengosongan organ ini. Pengambilan karbon aktif juga disyorkan. Pesakit harus diperiksa oleh doktor yang akan menetapkan rawatan simptomatik.

Dalam kes yang serius, pesakit mengalami perubahan mood yang tajam - dari euforia hingga kemurungan, kemudian gangguan dalam kerja jantung bermula, kekurangan vaskular akut berlaku, keruntuhan dan kemurungan kesedaran berkembang, orang itu jatuh koma, dan setelah 2-18 jam kematian terjadi. Overdosis sangat berbahaya, jadi anda tidak sabar: jika ada tanda-tanda, lebih baik menghubungi ambulans.

Reaksi buruk

Komplikasi semasa terapi dengan Suprastin sangat jarang berlaku. Berisiko adalah pesakit dengan hipersensitiviti terhadap pengguna kloropyramine atau jangka panjang. Sekiranya kesan sampingan muncul, ia akan hilang setelah ubat dihentikan. Mereka menampakkan diri dari pelbagai organ dan sistem..

  1. Sistem peredaran darah dan limfa:
  • penurunan tahap zat besi dalam darah;
  • penurunan bilangan leukosit dalam sel darah;
  • meningkatkan kerentanan tubuh terhadap pelbagai jangkitan kerana perubahan komposisi darah.
  1. Sistem kardiovaskular (mungkin, kerana hubungan antara pengambilan Suprastin dan perkembangan gejala seperti itu belum terbukti):
  • hipotensi;
  • kardiopalmus;
  • kerosakan jantung yang disebabkan oleh perubahan irama kerjanya.
  1. Sistem pernafasan:
  • disfungsi pernafasan;
  • membran mukus kering, akibatnya - batuk.
  1. Sistem saraf:
  • sakit kepala;
  • pening;
  • keinginan untuk tidur;
  • keletihan (sindrom asthenik) atau, sebaliknya, lonjakan tenaga, euforia;
  • kelesuan, kelesuan, apatis;
  • gegaran saraf;
  • sawan;
  • perubahan dalam tisu otak yang mengganggu fungsinya.
  1. Mata:
  • kehilangan kejelasan penglihatan;
  • peningkatan tekanan intraokular;
  • glaukoma.
  1. Saluran gastrousus:
  • mulut kering;
  • perasaan tidak menyenangkan di perut, sakit di bahagian atas perut;
  • pening dan muntah;
  • cirit-birit atau kesukaran mengalami pergerakan usus;
  • perubahan selera makan.
  1. Ginjal dan saluran kencing:
  • kesukaran membuang air kecil;
  • pengekalan kencing.

Kelemahan otot juga diperhatikan, dan kepekaan terhadap cahaya terang dapat berkembang. Dalam beberapa kes, ruam kulit, sindrom anafilaksis, edema membran mukus direkodkan..

Sekiranya teknik melakukan suntikan dilanggar, kemungkinan manifestasi tempatan - sakit di zon suntikan, pembentukan infiltrat atau hematoma.

Sekiranya sekurang-kurangnya salah satu daripada gejala ini muncul, anda harus berhenti mengambil Suprastin dan berjumpa doktor. Biasanya, tidak memerlukan rawatan khas.

Arahan dan langkah berjaga-jaga khas

Mengambil Suprastin, minum minuman beralkohol dikontraindikasikan, kerana etanol, digabungkan dengan kloropiramina, memberi kesan negatif terhadap fungsi hati dan sistem saraf.

Sekiranya alergi tidak menampakkan diri dalam bentuk akut, maka lebih baik menolak suntikan, setelah memilih pil.

Tidak perlu meletakkan suntikan jika terdapat luka pada kulit, pustula - lebih baik menunggu pemulihan.

Apabila ampul kosong setengah atau seperempat, pada masa berikutnya anda perlu membuka yang baru. Panaskan ubat di tangan sebelum suntikan.

Perhatian khusus harus diberikan kepada fakta bahawa penggunaan antihistamin jangka panjang jarang terjadi, tetapi masih mampu mengganggu proses hematopoiesis. Sekiranya pesakit mempunyai demam etiologi yang tidak jelas, laringitis bermula, bisul muncul pada mukosa mulut, mustahil untuk menghentikan darah, analisis harus segera diambil untuk menentukan jumlah unsur yang terbentuk. Sekiranya terdapat penyelewengan, penerimaan Suprastin segera dihentikan.

Terdapat kumpulan pesakit yang mesti mengambil ubat dengan berhati-hati atau menolaknya.

Penggunaan ubat semasa mengandung dan menyusu

Penggunaan tablet Suprastin, serta suntikan, dilarang secara kondisional pada setiap tahap kehamilan (terutama pada trimester pertama dan pada bulan terakhir), kerana tidak ada kajian klinikal yang dilakukan, dan mustahil untuk meramalkan bagaimana ubat tersebut akan mempengaruhi perkembangan bayi yang belum lahir. Ubat ini diresepkan hanya jika jangkaan manfaat kesihatan bagi ibu melebihi risiko yang mungkin timbul pada janin.

Chloropyramine memasuki susu ibu, kerana ini, lebih baik menolak rawatan dengan Suprastin semasa menyusui. Sekiranya anda perlu dirawat dengan ubat ini, anda harus berhenti makan..

Permohonan pelanggaran fungsi hati dan buah pinggang

Metabolisme zat aktif dilakukan di hati, dan diekskresikan oleh buah pinggang. Oleh itu, sekiranya berlaku pelanggaran pada organ ini, dos ubat biasanya dikurangkan untuk mengurangkan beban pada organ ini..

Preskripsi pada kanak-kanak dan pesakit tua

Suprastin dikontraindikasikan untuk bayi baru lahir dan, terutamanya, untuk kanak-kanak yang lahir sebelum waktunya. Selepas sebulan, pentadbiran intramuskular dibenarkan, yang harus dilakukan di bawah pengawasan pakar. Tidak ada versi khas Suprastin khusus untuk kanak-kanak, jadi penting untuk memerhatikan dos yang disyorkan dan memantau keadaan anak.

Ubat ini memberi kesan positif kepada pesakit kecil yang menderita cacar air. Ia melegakan gatal dan menenangkan bayi.

Orang tua (berumur lebih dari 65 tahun) disyorkan untuk menggunakan ubat dengan sangat berhati-hati, kerana merekalah yang paling banyak mencatatkan kesan sampingan - pening, mengantuk.

Interaksi dengan produk ubat lain

Ubat-ubatan berikut harus ditinggalkan atau diambil dengan sangat berhati-hati:

  • hipnotik dan ubat penenang;
  • m-antikolinergik;
  • kecemasan;
  • barbiturat;
  • penghilang rasa sakit (analgesik opioid);
  • antidepresan trisiklik.

Chloropyramine meningkatkan tindakan farmakologi mereka, yang boleh menyebabkan komplikasi yang tidak diingini, sering serius.

Kesan antikolinergik Suprastin juga meningkat apabila diambil bersama dengan perencat monoamine oksidase.

Suprastin cenderung menyembunyikan manifestasi ototoksisitas, ini harus diambil kira apabila diberikan bersama dengan ubat ototoksik.

Antihistamin, termasuk Suprastin, memutarbelitkan keputusan ujian alergi, jadi pengambilannya harus dihentikan beberapa hari sebelum kajian.

Keupayaan untuk mempengaruhi kadar tindak balas ketika memandu pengangkutan motor atau mekanisme lain

Seperti yang telah disebutkan, ubat meningkatkan rasa mengantuk dan keletihan, kadang-kadang terdapat kekurangan koordinasi pergerakan. Ciri-ciri ini sangat ketara pada awal rawatan. Berdasarkan ini, lebih baik menolak memandu atau mengoperasikan mekanisme lain. Doktor memutuskan berapa lama larangan itu akan bertahan. Bagi setiap orang, tempoh ini adalah individu dan ditentukan oleh ciri-ciri tubuhnya. Pada peringkat rawatan berikutnya, anda boleh kembali ke pengurusan, hanya dengan kebenaran doktor..

Keadaan penyimpanan dan pengeluaran dari farmasi

Penyimpanan Suprastin dilakukan pada suhu tidak melebihi 25 darjah di tempat yang gelap di luar jangkauan kanak-kanak. Jangka hayat yang ditentukan oleh pengeluar adalah 3 tahun dari tarikh dikeluarkan.

Sekiranya penyelesaiannya hilang ketelusannya, serpihan atau sedimen telah jatuh, dilarang menggunakannya.

Tidak diperlukan preskripsi untuk membeli tablet. Walau bagaimanapun, untuk membeli penyelesaian Suprastin, anda memerlukan borang preskripsi yang diisi oleh doktor anda.

Analog

Suprastin adalah wakil generasi pertama ubat anti alergi. Harganya sekitar 150 rubel.

Cara serupa, dengan bahan aktif yang sama seperti dalam Suprastin, adalah Chloropyramine, Chloropyramine-ferein, Chloropyramine-esk.

Ubat lain, juga antihistamin, tetapi mempunyai perbezaan tertentu dari Suprastin:

  • Tavegil - aktiviti antikolinergiknya lebih tinggi, dan berdasarkan clemastine;
  • Zodak tergolong dalam ubat generasi kedua, tidak mempunyai kesan penenang;
  • Cetrin adalah ubat yang kurang kuat daripada Suprastin, tetapi kurang menyebabkan kesan sampingan, termasuk dalam antihistamin generasi kedua;
  • Zyrtec adalah analog Tsetrin yang hampir lengkap, bahan aktifnya adalah cetirizine;
  • Diazolin mempunyai aktiviti anti-alergi yang lebih rendah, tetapi tidak menyebabkan rasa mengantuk;
  • Loratadine tergolong dalam generasi kedua, tidak mempunyai kesan penenang, kurang serasi dengan ubat lain;
  • Claritin serupa dengan Loratadin.

Keputusan mengenai kesesuaian pengambilan ubat tertentu harus dibuat hanya oleh pakar.

Suprastin telah lama berdiri di sisi positif sebagai ubat berkesan yang melegakan manifestasi alahan. Kelebihan yang tidak diragukan adalah ketersediaannya. Suntikan suprastin untuk alahan membantu walaupun dalam kes yang paling teruk, yang paling penting adalah mengikuti rejimen dos dan mendengar cadangan doktor yang menghadiri.

Suprastin

Komposisi

Tablet suprastin mengandungi 25 mg kloropiramin hidroklorida, gelatin, laktosa monohidrat, asid stearat, pati natrium pati A glikolat, pati kentang, talc.

Suprastin dalam ampul mengandungi kloropiramina hidroklorida dan air d / dan sebagai komponen tambahan.

Borang pelepasan

Ubat ini mempunyai 2 bentuk: tablet 25 mg dan penyelesaian untuk d / dan 20 mg / ml.

Tablet suprastin berbentuk cakera, dicat putih kelabu atau putih. Nama "SUPRASTIN" terukir di satu sisi, yang lain memiliki risiko. Baunya lemah atau tidak ada sama sekali. Tablet dibungkus dalam lepuh 10 biji., Dalam bungkusan 2 lepuh.

Larutan berair itu telus dan tidak berwarna, dengan sedikit bau tertentu. Dihasilkan dalam ampul berkapasiti 1 ml, pembungkusan No. 5.

kesan farmakologi

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Bahan aktif Suprastin adalah analog klorin dari tripelenamine dan tergolong dalam kumpulan antihistamin generasi pertama, yang, menurut kesan sampingan utama, juga disebut ubat penenang..

Mekanisme tindakan chloropyramine disebabkan oleh keupayaan bahan ini untuk menyekat reseptor histamin H1. Kajian (kedua-dua preklinikal dan klinikal) membuktikan keberkesanannya dalam pollinosis dan penyakit alahan lain.

Seperti penyekat H1 yang lain, tindakan ubat ini ditujukan terutamanya untuk mencegah reaksi hipersensitiviti segera, dan dalam kes di mana reaksi sudah mulai berkembang, untuk mencegah pelepasan histamin lebih lanjut.

Eksperimen pada babi guinea menunjukkan bahawa walaupun pada dos yang sangat rendah, ubat melindungi haiwan dari kesan histamin dalam dos yang melebihi dos mematikan sebanyak 120 kali.

Chloropyramine juga bertindak pada sistem saraf pusat, kebolehtelapan kapilari dan otot licin..

Penyerapan dari saluran makanan setelah mengambil dos yang diperlukan adalah cepat. Kesannya diperhatikan 15-30 minit setelah pil diminum, mencapai maksimum dalam 1 jam dan berterusan sehingga 6 jam.

Chloropyramine dimetabolisme di hati. Pembuangan produk metabolik dilakukan terutamanya oleh buah pinggang. Lebih-lebih lagi, ubat ini dikeluarkan dari badan kanak-kanak dengan lebih cepat daripada badan orang dewasa..

Pada pesakit dengan disfungsi ginjal, perkumuhan chloropyramine dapat dikurangkan. Dengan disfungsi hati, metabolisme bahan melambatkan, yang memerlukan perubahan dalam dos ubat.

Petunjuk untuk digunakan: untuk apa tablet dan larutan Suprastin digunakan??

Tablet suprastin - dari mana asalnya?

Tablet suprastin digunakan dalam alergi:

  • untuk rawatan urtikaria dan alahan (pencernaan atau diprovokasi oleh gigitan serangga), demam hay, penyakit serum, rhinopati alergi, dermografi, gatal-gatal, konjungtivitis;
  • sebagai pembantu dalam angioedema dan reaksi hipersensitiviti sistemik dari jenis anafilaksis.

Ubat ini juga boleh diresepkan untuk mengurangkan pembengkakan selaput lendir telinga tengah dan hidung dengan jangkitan organ ENT (sinusitis, otitis media).

Gabungan "Suprastin - No-shpa - Analgin" digunakan untuk mengurangkan hipertermia berterusan. Suprastin (antihistamin) melegakan pembengkakan membran mukus, No-shpa (antispasmodik) - melegakan kekejangan dan mendorong vasodilatasi, Analgin (analgesik-antipiretik) membantu mengurangkan suhu.

Apa yang membantu Suprastin dalam bentuk penyelesaian?

Petunjuk penggunaan Suprastin dalam bentuk larutan untuk d / dan sama dengan bentuk tablet ubat.

Kontraindikasi

Kontraindikasi untuk Suprastin:

  • serangan asma akut;
  • ulser perut;
  • glaukoma penutupan sudut;
  • rawatan dengan perencat MAO;
  • aritmia;
  • infark miokard akut;
  • hiperplasia prostat;
  • pengekalan air kencing;
  • hipersensitiviti terhadap derivatif etilenediamin;
  • alahan ubat.

Kesan sampingan

Kesan sampingan Suprastin dari sistem saraf pusat: peningkatan keletihan, penenang, ataksia, pening, kejang, gegaran, sakit kepala, ensefalopati, penurunan penglihatan, euforia, mengantuk, gangguan fungsi psikomotor.

Dari sisi CVS, aritmia, takikardia, hipotensi arteri adalah mungkin. Dari sistem pencernaan: ketidakselesaan dan kesakitan di epigastrium, mulut kering, cirit-birit, mual, muntah, peningkatan gejala refluks gastroesofagus, peningkatan atau kekurangan selera makan yang lengkap.

Pada bahagian sistem darah, dalam kes yang jarang berlaku, perubahan patologi dalam darah dapat diperhatikan (contohnya, agranulositosis, anemia hemolitik, leukopenia, trombositopenia, dll.).

Dari sisi organ penglihatan: hipertensi okular, glaukoma.

Dari sistem kencing dan buah pinggang: pengekalan kencing, disuria.

Dari tisu dan kulit subkutan: reaksi hipersensitiviti, serta reaksi yang menyakitkan terhadap cahaya matahari.

Dari sistem muskuloskeletal: myopathy.

Reaksi sistem imun terhadap penggunaan ubat dapat dinyatakan dalam bentuk gatal, ruam, pembilasan kulit, urtikaria, angioedema.

Kesan sampingan lain: perubahan pada tempat suntikan larutan d / i.

Arahan untuk penggunaan Suprastin

Tablet suprastin: arahan penggunaan. Cara pengambilan Suprastin untuk orang dewasa?

Tablet harus diambil bersama makanan, tanpa menghancurkan atau mengunyah, dengan sedikit cecair.

Untuk orang dewasa, tablet Suprastin diresepkan pada dos 75-100 mg / hari. Melebihi dos 100 mg / hari. kontraindikasi.

Rawatan dianggap lengkap apabila semua gejala klinikal telah dihilangkan. Dengan perkembangan reaksi buruk di atas, ubat tersebut harus dihentikan.

Cara minum dengan alahan Suprastin, jika penyakitnya teruk?

Dalam keadaan akut yang teruk atau kejutan anafilaksis, rawatan bermula dengan pemberian ubat secara intravena (suntikan intravena harus dilakukan dengan sangat perlahan). Selepas itu, mereka beralih untuk menyuntikkan larutan ke otot atau mengambil pil.

Tempoh penggunaan untuk alahan teruk ditentukan oleh doktor yang menghadiri.

Arahan untuk penggunaan Suprastin dalam ampul

Suntikan suprastin hanya boleh diberikan oleh jururawat atau doktor.

Dos Suprastin untuk orang dewasa biasanya 1-2 ml / hari. Ubat itu disuntik ke dalam otot. Dalam kes yang teruk, rawatan bermula dengan suntikan intravena..

Dengan disfungsi hati kerana penurunan metabolisme bahan aktif, pesakit mungkin perlu menyesuaikan dos ke arah pengurangannya. Pengurangan dos juga diperlukan untuk pesakit dengan disfungsi ginjal, yang berkaitan dengan penyertaan organ ini dalam penghapusan kloropiramina dari badan..

Berapa hari yang perlu diambil untuk orang dewasa Suprastin?

Tempoh rawatan bergantung kepada keparahan gejala alergi dan kepekaan tubuh terhadap kloropiramina. Sebagai peraturan, ubat ini diminum dalam jangka pendek (masing-masing 5-7 hari) dengan proses yang memburukkan. Sekiranya terdapat penyakit yang teruk, doktor boleh membuat preskripsi lain.

Perlu diingat bahawa dengan latar belakang penggunaan ubat yang berpanjangan, pesakit mungkin mengalami ketagihan terhadapnya..

Arahan penggunaan Suprastin untuk kanak-kanak

Untuk kanak-kanak, ubat ini diresepkan untuk reaksi alergi terhadap ubat-ubatan, gigitan serangga, makanan, eksim, taksidermi, urtikaria, dermatitis, neurodermatitis dan sejumlah penyakit alahan lain.

Penggunaan Suprastin juga disarankan untuk cacar air: ubat ini dapat mengurangkan intensiti gatal dan sedikit menenangkan sistem saraf anak.

Sebelum memberi Suprastin kepada kanak-kanak, anda harus membaca senarai kontraindikasi. Kontraindikasi penggunaan tablet adalah kanak-kanak di bawah usia 3 tahun, penyelesaiannya tidak diresepkan untuk bayi yang baru lahir (termasuk bayi pramatang).

Di samping itu, anda tidak boleh memberikan ubat dalam bentuk apa pun untuk serangan asma, intoleransi kloropiramina atau mana-mana komponen tambahan.

Pengilang tidak menghasilkan Suprastin kanak-kanak khas dengan dos bahan aktif yang lebih rendah. Lain-lain - kecuali tablet dan larutan - tiada bentuk dos (salap, titisan, sirap).

Cara pengambilan tablet Suprastin untuk kanak-kanak?

Dos Suprastin untuk kanak-kanak di bawah 6 tahun adalah 1 tablet / hari, dibahagikan kepada 2 dos. Menurut arahan, untuk kanak-kanak berumur 6-14 tahun, dosnya adalah 1-1,5 tablet / hari. (0.5 tab. Pada setiap pengambilan).

Bergantung pada tindak balas badan terhadap rawatan, dos dapat ditingkatkan jika perlu. Dos tertinggi untuk kanak-kanak ialah 2 mg / kg / hari.

Untuk bayi, tablet Suprastin, jika perlu, ditetapkan 1 / 4-1 / 5 tab. 2 rubel / hari..

Penyelesaiannya, seperti tablet, diberi dos bergantung pada usia pesakit: kanak-kanak di bawah satu tahun disuntik pada peringkat awal rawatan dengan 0.25 ml, kanak-kanak berumur 12 bulan hingga 6 tahun - masing-masing 0.5 ml, kanak-kanak berumur 6 tahun 14 tahun - dari 0.5 hingga 1 ml.

Bagi bayi baru lahir, Suprastin dikontraindikasikan (termasuk untuk bayi baru lahir yang dilahirkan sebelum waktunya).

Suntikan diberikan dengan jarum suntikan insulin dengan jarum untuk suntikan intramuskular. Dos maksimum ubat yang dibenarkan ialah 2 mg / kg / hari.

Overdosis

Overdosis yang tidak disengajakan atau sengaja, terutama pada kanak-kanak, boleh menyebabkan kematian pesakit.

Gejala dan tanda yang berlaku semasa overdosis Suprastin serupa dengan keracunan atropin. Mereka dinyatakan dalam bentuk:

  • kegelisahan;
  • halusinasi;
  • athetosis;
  • ataksia;
  • sawan;
  • kekurangan koordinasi pergerakan.

Kerengsaan berlaku pada kanak-kanak kecil.

Dalam beberapa kes, takikardia sinus, mulut kering, pembilasan muka, murid tetap melebar, demam, pengekalan kencing.

Pada orang dewasa, pembilasan muka dan demam diperhatikan secara berselang-seli, tempoh timbulnya ganti diganti dengan kejang dan kemurungan pasca-kejang. Pesakit mengalami kegagalan koma, jantung dan pernafasan. Kematian berlaku dalam 2-18 jam.

Pemantauan kardiorespirasi disarankan, serta terapi simptomatik. Suprastin tidak mempunyai penawar khusus.

Interaksi

Penggunaan serentak dengan perencat MAO membantu memanjangkan dan meningkatkan kesan antikolinergik Suprastin.

Ubat ini diresepkan dengan berhati-hati dengan: ubat penenang, ubat penenang (termasuk ubat penenang sedatif), parasympatolitik muscarinic, atropin, antidepresan trisiklik. Ini disebabkan oleh fakta bahawa dalam kombinasi dengan Suprastin ubat ini menunjukkan tindakan sinergis..

Alkohol memperkuatkan kesan kloropiramina yang tertekan pada sistem saraf pusat, dan oleh itu semasa tempoh rawatan dengan Suprastin, alkohol harus dielakkan.

Syarat penjualan

Suprastin dalam bentuk tablet tersedia tanpa resep; preskripsi diperlukan untuk membeli penyelesaian.

Preskripsi dalam bahasa Latin untuk tablet Suprastin untuk alahan:

Rр.: Tab. Suprastini 0,025 No. 20
D.S. Untuk pentadbiran lisan (1 tab. 2-3 kali sehari dengan makanan)

Keadaan simpanan

Ubat ini mengekalkan sifat farmakologinya pada suhu 15-25 ° C. Kedua-dua tablet dan ampul mesti dilindungi dari kanak-kanak..

Jangka hayat

arahan khas

Anotasi menunjukkan bahawa ubat itu harus digunakan dengan berhati-hati pada orang tua, serta pada pesakit dengan patologi jantung dan kegagalan hati.

Sekiranya diminum pada waktu petang, ubat boleh memburukkan lagi gejala refluks gastroesofagus.

Perlu diingat bahawa chlorpyramine boleh menyebabkan kemurungan dan mengantuk yang mengganggu jenis aktiviti tertentu. Mereka sangat ketara pada peringkat awal rawatan..

Doktor menentukan tahap sekatan untuk bekerja dengan mekanisme dan memandu kenderaan secara individu untuk setiap pesakit..

Penggunaan veterinar

Chlorpyramine boleh digunakan untuk terapi ubat keadaan alergi pada haiwan.

Di dalamnya diberikan 2-3 rubel / hari. pada dos 0.3-0.5 mg / kg. Apabila diberikan secara intramuskular, dos untuk kuda adalah 5-6 ml, untuk seekor babi seberat 70-100 kg - 1-2 ml, untuk anjing dos bergantung pada berat adalah dari 0,1 hingga 0,5 ml. Suntikan dilakukan 2 kali / hari.

Analog Suprastin

Setara farmaseutikal ubat adalah Chlorpyramine, Chlorpyramine-Ferein, Chloropyramine-Eskom.

Harga analog dalam tablet adalah 85-90 rubel. 10 ampul penyelesaian akan berharga lebih kurang.

Dadah dengan mekanisme tindakan yang serupa: Alepriv, Gistafen, Diazolin, Kestin, Ketotifen, Klarotadin, Lomilan, Loratadin, Peritol, Rapido, Suprastinex, Telfast, Erius.

Mana yang lebih baik - Suprastin atau Tavegil?

Tavegil, bahan aktifnya adalah clemastine, adalah ubat yang sangat berkesan, serupa dengan tindakannya dengan diphenhydramine (Diphenhydramine, Allergin, Benadryl). Ia dicirikan oleh aktiviti antikolinergik yang tinggi.

Kedua-dua ubat tersebut adalah ubat generasi pertama. Masa kesan yang dihasilkan dan intensiti tindakan dapat dibandingkan..

Mana yang lebih baik - Cetrin atau Suprastin?

Cetrin (cetirizine hydrochloride) adalah agen generasi ke-2 yang merupakan antagonis yang sangat selektif terhadap preskripsi histamin jenis H1.

Ubat ini mempunyai 2 bentuk pelepasan - tablet, yang digunakan pada pesakit berusia lebih dari 6 tahun, dan sirap, yang diresepkan dari usia 2 tahun.

Cetirizine hidroklorida secara praktikal tidak biotransformasi di dalam badan, kadar perkumuhannya dikaitkan dengan keadaan buah pinggang yang berfungsi. Ciri ubat adalah keupayaan untuk menembusi kulit dengan baik, yang menjadikan Cetrin sangat berkesan untuk manifestasi alahan pada kulit..

Ubat ini tidak mempunyai kesan proarrhythmic, yang telah terbukti dalam kajian praklinikal dan klinikal.

Ini bermaksud bahawa penggunaan Tsetrin cenderung tidak disertai dengan perkembangan reaksi buruk daripada penggunaan ubat generasi pertama. Lebih-lebih lagi, keparahan yang terakhir juga kurang daripada Suprastin.

Sekiranya kita bercakap mengenai aktiviti anti-alergi, maka Suprastin dianggap sebagai agen yang sedikit kuat..

Mana yang lebih baik: Zirtek atau Suprastin?

Zyrtec adalah Cetrin generik kerana kedua-dua ubat ini mengandungi bahan yang sama - cetirizine. Oleh itu, Zyrtec mempunyai kelebihan yang sama berbanding Suprastin seperti Cetrin..

Mana yang lebih baik - Suprastin atau Diazolin?

Bahan aktif Diazolin, penyekat reseptor histamin subtipe 1, mebhydrolin, seperti chloropyramine, tergolong dalam ubat generasi pertama. Sebagai perbandingan dengan analognya, agen tersebut dicirikan oleh aktiviti anti-alergi yang kurang. Hasutan tidak ketara.

Suprastin atau Zodak - mana yang lebih baik?

Zodak adalah ubat anti-alergi yang bertindak lama dari generasi ke-2. Asasnya adalah cetirizine dihydrochloride - bahan yang dicirikan oleh kemampuan untuk secara selektif menyekat reseptor periferal jenis histamin H1.

Ia tidak mempunyai kesan antikolinergik dan antiserotonin. Tidak ada ubat pelali (termasuk mengantuk) ketika digunakan dalam dos terapeutik.

Mana yang lebih baik: Loratadin atau Suprastin?

Loratadine adalah antihistamin generasi ke-2, yang dicirikan oleh kekuatan pengikat yang tinggi terhadap reseptor histamin jenis H1 periferal. Ia tidak mempunyai ubat penenang, tidak mempunyai kesan kardiotoksik, dan tidak meningkatkan kesan alkohol.

Loratadine secara praktikal tidak berinteraksi dengan ubat lain.

Mana yang lebih baik: Suprastin atau Claritin?

Oleh kerana bahan aktif ubat Claritin adalah loratadine, pilihan antara ubat itu dan Suprastin harus dibuat dengan mengambil kira ciri-ciri yang dinyatakan di atas.

Alkohol dan Suprastin

Ubat itu tidak sesuai dengan alkohol.

Apa itu Suprastin? Ini adalah ubat anti-alergi generasi pertama. Seperti ubat lain dari kumpulan ini, ia mempunyai kesan antikolinergik, hipnotik dan sedatif yang ketara, yang ditingkatkan dalam kombinasi dengan alkohol.

Suprastin dan alkohol: akibat pentadbiran serentak

Penerimaan alkohol dengan latar belakang rawatan dengan Suprastin boleh menimbulkan gejala seperti:

  • pening;
  • penglihatan kabur;
  • keadaan yang hampir panik;
  • kerengsaan saraf;
  • mulut kering;
  • euforia;
  • najis tidak stabil;
  • loya;
  • sawan;
  • muntah;
  • gegaran;
  • takikardia;
  • hipertensi okular;
  • penurunan tekanan darah yang tajam;
  • aritmia;
  • pengekalan air kencing;
  • kelesuan;
  • mengantuk.

Suprastin semasa mengandung dan menyusu

Bolehkah wanita hamil mengambil Suprastin?

Tidak ada data dari kajian praklinikal mengenai penggunaan ubat ini semasa kehamilan..

Kajian yang mencukupi dengan pemantauan penggunaan ubat yang betul untuk wanita hamil juga belum dilakukan. Walau bagaimanapun, terdapat bukti bahawa bayi yang baru lahir yang ibunya telah mengambil antihistamin selama 2 minggu terakhir kehamilan telah mengembangkan tisu penghubung di belakang lensa mata..

Dalam keterangan ubat, pengeluar memberi amaran bahawa penggunaan Suprastin - terutama pada trimester pertama dan pada minggu terakhir trimester ke-3 - hanya mungkin dilakukan setelah penilaian menyeluruh mengenai kesan menguntungkan dan kemungkinan risiko.

Adapun penggunaannya pada trimester ke-2, maka pada masa ini ubat ini juga diresepkan setelah risiko terhadap janin dan manfaat untuk tubuh ibu telah dianalisis.

Oleh itu, persoalan sama ada minum Suprastin mungkin semasa kehamilan hanya dapat dijawab oleh doktor yang memerhatikan wanita hamil..

Suprastin semasa menyusui: adakah ibu yang menyusu boleh mengambil antihistamin?

Sekiranya data terkawal yang tidak terkawal dengan baik mengenai penggunaan ubat untuk hepatitis B, tidak disyorkan untuk meresepkannya kepada wanita yang menyusui.

Ulasan mengenai Suprastin

Ulasan Suprastin untuk kanak-kanak dan orang dewasa membuktikan aktiviti antihistamin ubat ini tinggi. Ubat ini berkesan untuk rawatan rhinoconjunctivitis alergi (baik sepanjang tahun dan bermusim), urtikaria, edema Quincke, eksim, dermatitis atopik, gatal-gatal pelbagai etiologi.

Dalam bentuk parenteral, ubat telah terbukti dengan baik dalam keadaan yang memerlukan rawatan segera.

Kelebihan ubat ini terbukti keberkesanannya, pelbagai dos terapi yang digunakan, kelajuan tindakan, jangka masa kesan sampingan, kawalan kesan klinikal, dan kos rendah. Bahan aktif ubat tidak terkumpul dalam serum, yang tidak termasuk kemungkinan overdosis dengan penggunaan yang berpanjangan.

Wikipedia menunjukkan bahawa Suprastin termasuk dalam senarai VED Rusia.

Berapakah kos pil dan suntikan Suprastin?

Harga tablet Suprastin di Rusia adalah dari 110 rubel. Harga Suprastin dalam ampul - dari 150 rubel.

Harga purata di Ukraine untuk tablet 25 mg No. 20 adalah 65 UAH, harga Suprastin 25 mg No. 10 adalah dari 29 UAH. Penyelesaian untuk dan di farmasi di Kharkov dan Kiev boleh dibeli dengan harga 67-85 UAH. Pada masa yang sama, kos 1 ampul ialah 14-16 UAH..

Bagi pesakit yang lebih senang menggunakan titisan, Egis telah mengembangkan ubat Suprastinex berdasarkan levocetirizine. Kosnya adalah dari 1060 rubel. dalam bahasa Rusia, dan dari 350 UAH di farmasi Ukraine.


Penerbitan Tentang Punca-Punca Alahan